Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuchnia historią pisana, czyli przez żołądek do serc i pamięci

Daniel Sibiak
60 osób z Szynkielowa, Bębnowa i Dymku weźmie udział w ciekawym projekcie kulinarnym. Efektem końcowym będzie wydanie książki kucharskiej "Rarytasy kuchni naszych babć.

"Rarytasy kuchni naszych babć" - to nazwa projektu, na którego realizację Stowarzyszenie Razem z siedzibą w Szynkielowie pozyskało blisko 5 tysięcy złotych z Programu Operacyjnego  Funduszu Inicjatyw Obywatelskich "Grant na lepszy start" współfinansowanego  przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Grupa około 60 osób, która zostanie zakwalifikowana do projektu - dzieci, dorośli i seniorzy z Szynkielowa, Bębnowa i Dymku, będzie uczestniczyła m.in. w konkursie pod tytułem  "Kuchnia historią pisana".

 

Zadaniem uczestników będzie wyszukanie w swoich zbiorach domowych najstarszych babcinych przepisów kulinarnych i przygotowanie potrawy w domu. Jej zdjęcie i recepturę będzie trzeba przesłać mailem do organizatora. Wybrane przepisy posłużą do opracowania książki kucharskiej "Rarytasy kuchni naszych babć".

 

- Zadaniem uczestników będzie wyszukanie w swoich zbiorach domowych najstarszych babcinych przepisów kulinarnych i przygotowanie potrawy w domu. Jej zdjęcie i recepturę będzie trzeba przesłać mailem do organizatora. Wybrane przepisy posłużą do opracowania książki kucharskiej "Rarytasy kuchni naszych babć". Zwycięzcy otrzymają nagrody. Druk około 200 egzemplarzy książki kucharskiej wykonamy we własnym zakresie przy użyciu kupionego z pozyskanych środków urządzenia wielofunkcyjnego - zdradza Małgorzata Kaźmierczak, autorka i koordynatorka projektu, wiceprezes Stowarzyszenia, które 16 sierpnia o godz. 15 w strażnicy OSP w Szynkielowie organizuje spotkanie. W jego programie zaplanowano prelekcję "Dziedzictwo kulinarne jest naszym dziedzictwem kulturowym", którą poprowadzi dr Bożena Rabikowska. W programie przewidziano także wystawę starych książek kucharskich i pamiątek, występy artystyczne oraz degustację ciast wykonanych według przepisów babć.

Na tym jednak nie koniec. W projekcie, poza ciekawą prelekcją i konkursem, przewidziano również warsztaty kulinarne pt. "Gotujemy z tradycją", w których wezmą udział laureaci konkursu "Kuchnia historią pisana" oraz zainteresowane osoby.

- Uczestnicy będą przygotowywać z kupionych wcześniej produktów tradycyjne potrawy naszego regionu. W warsztatach wykorzystane zostaną kupione z pozyskanych środków kuchnia elektryczno-gazowa, kuchnia mikrofalowa oraz warnik do wody. Degustacja potraw odbędzie się podczas uroczystego zakończenia projektu. Wówczas dokonane zostanie również wręczenie nagród laureatom konkursu oraz podsumowanie działań - dodaje Małgorzata Kaźmierczak.

Warto podkreślić, że projekt oceniony został bardzo wysoko przez komisję w konkursie "Grant na lepszy start" - otrzymał 52,50 punktów na 55 możliwych do osiągnięcia i znalazł się na 15. miejscu wśród 201 projektów z pozytywną oceną. Udział w projekcie jest bezpłatny, a jego głównym celem jest pielęgnowanie regionalnych tradycji kulinarnych i dbałość o zachowanie kulturalnego dziedzictwa.
Samo stowarzyszenie jest bardzo młodą organizacją, działającą formalnie od listopada ubiegłego roku. To ponad 30-osobowa grupa mieszkańców parafii Szynkielów. Pomimo różnicy wieku, wykształcenia, poglądów mają wspólny cel - poprawę warunków życiowych, integrację i rozwój lokalnej społeczności. Zarząd tworzą osoby o niesamowitym potencjale, z głową pełną pomysłów i otwartym sercu. Część realizatorów projektu angażowało się w życie społeczne jeszcze jako nieformalna grupa przyjaciół. Efektem ich kilkunastoletniej współpracy jest, m.in: wydanie 28-stronicowego folderu wsi, 4 widokówek, 2 zeszytów z gwarą wsi oraz upamiętnienie 51 ofiar II wojny (tablice), 87 dzieci zmarłych podczas wojny (pomnik), a także 600-lecia wzmianki o wsi (kapliczka).
Dzięki ich wsparciu przeprowadzono w Szkole Podstawowej w Szynkielowie kilka konkursów dla dzieci, w tym: "Moja mała Ojczyzna" oraz "Poznajemy kraje UE", zorganizowano też liczne wystawy, np.: "90-lecie OSP w fotografii", cykl wystaw "Rody Szynkielowa".

Dzięki niesamowitym pomysłom oraz ogromnemu zaangażowaniu nie tylko zarządu, ale też samych członków i przyjaciół Stowarzyszenia, udało się podjąć wiele inicjatyw, m.in.: wyjazd do Uniejowa, wycieczki rowerowe, a w planach czekają kolejne.

W skład zarządu Szynkielowskiego Stowarzyszenia Razem wchodzą: Jacek Kasprzak - prezes, wiceprezesi: Małgorzata Kaźmierczak oraz Mirosław Polewiak, funkcję sekretarza pełni Barbara Patyk, skarbnika Robert Graczyk, członkami są: ks.Jacek Fryś i Jadwiga Klimczak.

 

Źródło: Dziennik Łódzki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki