MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty na grobie łączniczki "Wiewiórki" na Starym Cmentarzu w Łodzi w 79. rocznicę powstania warszawskiego ZDJĘCIA, FILM

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
od 16 lat
Łodzianie pamiętali o poległych powstańcach. We wtorek (1 sierpnia) kwiaty i wstęgi pojawiły się na grobach powstańców warszawskich na Starym Cmentarzu w Łodzi.

W Łodzi uroczystości związane z 79. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego rozpoczęły się już o godz. 10. Na grobie łączniczki Barbary Nazdrowicz ps. „Wiewiórka” na Starym Cmentarzu w Łodzi kwiaty złożyli wojewoda łódzki Karol Młynarczyk i marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Ta urodzona w 1929 roku łodzianka zginęła 19 września 1944 roku w Warszawie. Została pochowana w rodzinnym mieście.

Wojewoda łódzki Karol Młynarczyk zwrócił uwagę, że wielu powstańców osiedliło się w Łodzi.

- Powstańcy trafiali po wojnie w różne miejsca, trafiali też do Łodzi. Dziś oddajemy im hołd - podkreślał wojewoda. Zwrócił też uwagę na kwestie współczesne. - Uważam, że odpowiedzialność prawna i polityczna spoczywa na państwie niemieckim - podkreślił.

Głos przy składaniu kwiatów zabrał też marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Zwracał uwagę, że byli powstańcy nadal w regionie mieszkają, a pamięć o nich trwa nie tylko 1 sierpnia. - Jeszcze kilkunastu z nich jest z nami. Warto do nich przychodzić i z nimi rozmawiać. Są to żywe historie, które warto nieustannie opowiadać młodym ludziom - mówił marszałek.

O godz. 17 podobną uroczystość, połączoną z odwiedzaniem grobów innych pochowanych na tym cmentarzu powstańców, zorganizował Instytut Pamięci Narodowej. Tak jak co roku groby powstańcze opatrzone zostały biało-czerwonym szarfami z napisem „63 dni powstania warszawskiego”.

Na Starym Cmentarzu w Łodzi pochowanych jest prawie 70 uczestników powstania warszawskiego. Kilkanaście osób spoczywa na Dołach a pojedyncze na pozostałych cmentarzach w Łodzi.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki