Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato w Łodzi. Jak atrakcyjnie spędzić ostatnie dni wakacji?

DP
Wakacje 2016 w Łodzi. Przed nami ostatni tydzień sezony urlopowego. Dowiedzcie się, jakie atrakcje czekają na Was w weekend oraz w przyszłym tygodniu (26 sierpnia - 2 września).

W piątek w godz. 12-15 czeka na chętne osoby plener malarski „Pejzaż Księżego Młyna”, na który zaprasza Maciej Łuczak. Uczestnicy zapoznają się z podstawami rysunku perspektywicznego, kompozycji oraz teorii koloru. Zbiórka przy altanie w parku Źródliska I. Warsztaty organizowane są w ramach cyklu „Księży Młyn wkręca - wakacje ze sztuką”. O godz. 21 podczas Geyer Music Factory wystąpią bracia Andrzej i Jacek Zielińscy z zespołu Skaldowie.

Jak co piątek, na terenie EC1 Polówka. Wyświetlony będzie film Wojciecha Hasa „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Film poprzedzi krótka prelekcja, podkreślająca scenograficzną wyjątkowość produkcji. Po zmroku kino plenerowe zagości także na Starym Rynku. Pokazany będzie film „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”.

„Letnie soboty z fabrykantami” to cykl spacerów z przewodnikami. W ten weekend uczestnicy spacerować będą szlakiem Poznańskich i Biedermannów od Manufaktury, przez park Staromiejski do posiadłości Biedermannów przy ul. Franciszkańskiej. Start wycieczki o godz. 11.30, sprzed Manufaktury.

Film „Połów szczęścia w Jemenie” to kolejna propozycja Polówki. Sobotnie projekcje organizowane są na terenie AHE przy ul. Sterlinga 26. O zmierzchu Muzeum Kinematografii zaprasza na seans plenerowy na Stoki, a dokładnie na stadion w Parku im. Gen. Zaruskiego”. Kinomaniacy obejrzą film „Nieracjonalny mężczyzna”.

CZYTAJ TAKŻE:Wakacje w Łodzi i regionie. Atrakcje w weekend 26-28 sierpnia

W niedzielę o godz. 11 w Galerii Willa przy ul. Wólczańskiej 31 organizowane są warsztaty plastyczne dla dzieci od 4 roku życia. Uczestnicy najpierw wykonają szkice, a następnie spróbują przenieść te elementy na czarno-białe prace graficzne w technice druku płaskiego lub wypukłego. O godz. 12 Muzeum Kinematografii zaprasza dzieci na warsztaty - w świecie rytmu i melodii oraz projekcje filmu animowanego „Wielka podróż Bolka i Lolka”. Natomiast o godz. 12.30 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się prezentacja historycznych sposobów zapisu dźwięku w formie analogowej i cyfrowej.

O godz. 17 rozpocznie się koncert „Filmowe piosenki” w Altanie w Parku Źródliska I. Na zakończenie niedzielnego wieczoru - Polówka. Na boisku Elty przy ul. T. Judyma wyświetlona zostanie polska komedia „Rejs”.

Przygoda z historią to cykl spotkań dla dzieci, młodzieży i całych rodzin, który na czas wakacji przygotowało Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Od poniedziałku do czwartku na uczestników czeka kilka zajęć do wyboru m.in. warsztaty historyczno-modelarskie gdzie można się zapoznać z podstawowymi technikami modelarskimi oraz wykonaniem prostych modeli sprzętów i pojazdów wojskowych. Obowiązują zapisy: edukacja@muzeumtra dycji.pl lub tel. 42 632-71-12. We wtorek w Centralnym Muzeum Włókiennictwa na dzieci czekają zajęcia: „Pająk kontra biedronka, czyli owady bez wady”, na których najmłodsi będą robić owady z włóczki, muliny i kordonka. Warsztaty połączone są ze zwiedzaniem 15. Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Tu również obowiązują zapisy: tel. 42 684-61-15 lub edukacja@ muzeumwlokiennictwa.pl.

Polówka i Letni Kinematograf Rozrywkowy. Sto projekcji kina letniego w Łodzi

W środę dzieci, które o godz. 11 odwiedzą Muzeum Kinematografii pracownicy instytucji zaproszą „W podróż pociągiem!”, czyli na zabawy rytmiczne z wierszem Juliana Tuwima „Lokomotywa” oraz na projekcje filmów animowanych. O godz. 19 w Domu Literatury będzie okazja do zobaczenia przedstawienie „Atrament dla leworęcznych komedia absurdalna” w reż. Krzysztofa Niedźwiedzkiego.

W czwartek, w Muzeum Miasta Łodzi, kolejne zajęcia z cyklu „Klub Wielkich Łodzian”: „Od masy do rzeźby”. Podczas spotkania dzieci poznają tajniki warsztatu rzeźbiarskiego oraz dowiedzą się kim był łódzki artysta Wacław Konopka. Na zajęcia obowiązują zapisy: 42 254-90-11 lub [email protected]. O 19 w Wytwórni zagrają Maciej Grzywacz oraz Beady Belle. O 21 w Fabryce Sztuki w Łodzi, w ramach LDZ Alternatywa, wystąpi grupa Kormorany i przyjaciele.

Od poniedziałku do czwartku odbywają się letnie pokazy kina plenerowego Polówka. Poniedziałek, film „9 kompania” w Parku Ocalałych przy Centrum Dialogu im. M. Edelmana, Wtorek w Parku na Zdrowiu zobaczymy film „Dzikie historie”, Park Julianowski to miejsce środowych pokazów - obejrzymy „Nieracjonalnego mężczyznę”, a w czwartek kino samochodowe przed Portem Łódź: „The Duff [#Ta brzydka i gruba”.

Pamiętajmy o ogrodach

Najpierw był tam browar, później farbiarnia i cegielnia. W końcu wyrósł tam ogród. Jeden z najpiękniejszych w mieście.

Łódź pełna jest ogrodów towarzyszących rezydencjom fabrykanckim. Te większe zamieniono po wojnie w parki (m.in. park Klepacza, Park Źródliska II, Park Julianowski). Mniejsze, oddawane we władanie różnych instytucji, często marniały. Podobny los spotkał Ogród Spacerowy przy Pałacu Poznańskiego.

Początkowo angielski w charakterze z alejkami o nieregularnym kształcie i stawem w miejscu dzisiejszego US, ogród ciągnął się wzdłuż ulicy Zachodniej do Drewnowskiej aż do dawnego koryta rzeki Łódki. W czasie wojny stracił część wyposażenia, a po wojnie wydłużono skrzydło boczne budowli i dobudowano skrzydło poprzeczne, co ponad trzykrotnie zmniejszyło jego powierzchnię.

Od momentu przejęcia Pałacu przez Muzeum Miasta Łodzi podejmowane są próby odtworzenia dawnego założenia ogrodowego. Paradoksalnie największą przeszkodą w tym względzie nie są elementy, które zniknęły, ale pojawianie się nowych, niepożądanych gości. Chodzi głównie o nasadzenia, zaburzające pierwotne założenie ogrodowe podporządkowane osi pałacu. W tym sensie największym utrapieniem dr Jaroszewskiej, która przygotowywała projekt renowacji ogrodu były skądinąd bardzo piękne topole, daglezje i wierzby płaczące oraz rododendrony. Przypadkowe nasadzenia zupełnie zatarły dawny układ ogrodu, doprowadzając do zasłonięcia osi widokowych i elewacji Pałacu. W ciągu 25 lat pielęgnacji udało się je w większości usunąć, przywrócić świetność staremu drzewostanowi i odtworzyć centralny trawnik z fontanną przeniesioną sprzed willi Urbanowskich. Zorganizowano także „galerię rzeźby”, wkomponowując w park dzieła artystów współczesnych.

Niestety, ogrody są jak dzieci - im starsze (czyt. zabytkowe), tym więcej z nimi zmartwień. Ostatnio w ogrodzie wyrośli nowi wrogowie: sosny czarne, posadzone przez kogoś nieświadomego ich docelowej wielkości jako żywopłot oraz tuje kolumnowe, które miały zasłonić wentylację, a tymczasem są bardziej obce i estetycznie agresywne niż sama instalacja. W północnej części pojawiają się także choinki. Zasady kompozycji obowiązujące w zabytkowym ogrodzie kłócą się z takim spontanicznym „przyrostem naturalnym” i wymagają od pracowników muzeum podejmowania często trudnych interwencji.

Jednak jest to trud, który przynosi efekty i daje dużo satysfakcji. Ogród Spacerowy przy Pałacu Poznańskiego jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w mieście. Gdzie obcuje się z naturą i sztuką jednocześnie lub gdzie można po prostu odsapnąć po ciężkim dniu.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 15-21 sierpnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki