Legia Akademicka ćwiczy w 15. Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Legia Akademicka ćwiczy w Sieradzu
Legia Akademicka ćwiczy w Sieradzu Fot. Dariusz Piekarczyk
Udostępnij:
Ponad 20 słuchaczy pięciu uczelni z województwa łódzkiego bierze udział w zajęciach Legii Akademickiej, które odbywają się na terenie 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. Jest między innymi Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna i jej oddział w Sieradzu z bezpieczeństwem wewnętrznym, a więc bezpośrednio korespondującym z projektem.

- To piąta edycja projektu finansowanego przez MON - mówi ppłk Piotr Chrzanowski, szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień WSzW w Łodzi. - Jest od dedykowany studentom dziennym i zaocznym i jest programem ochotniczym odbywającym się w dwóch etapach. Pierwsza część teoretyczna na uczelni, ale też w ramach nauki zdalnej, druga natomiast odbywa się na terenie patronackiej jednostki wojskowej, w tym wypadku sieradzkiej brygady Ta polega na szkoleniu chemicznym, orientowaniu bez mapy, strzeleckim oraz udzielaniu pomocy na polu walki. Jest też do dyspozycji system Śnieżnik. Potem mogą odbyć szkolenie podoficerskie żołnierzy rezerwy. Po jego zakończeniu otrzymują stopień kaprala. Jest też możliwość zaliczenia cyklu szkoleń oficerskich. Po ich zakończeniu student zdobywa stopnia podporucznika rezerwy. Jest on atrakcyjny dla młodych ludzi, którzy chcą związać swoją przyszłość między innymi z wojskiem.

- Nasza uczelnia bierze udział w projekcie po raz drugi - mówi Aleksandra Kosecka z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, filia w Sieradzu. - Studiuje u nas wielu żołnierzy, policjantów, strażaków i chcieliśmy aby wynieśli z uczelni coś więcej. To także fajna ścieżka do zdobycia zawodu, tytułu, stopnia. Dodam, że zainteresowanie projektem jest bardzo duże.

- Od zawsze interesowało mniej wojsko - mówi Katarzyna Kłeczek, studentka. - Ten projekt jest więc dla mniej. Najbardziej przypadło mi do gustu szkolenie medyczne. Legia Akademicka jest bowiem po to, żeby pomagać, a nie walczyć.

- Ja z kolei biorę udział, żeby pokazać swojemu dziecku, że kobieta potrafi - wtrąca Patrycja Kłys. - Nie jestem zawiedziona, to jest to czego oczekiwałam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie