Licytacja wyposażenia kościoła św. Stanisława Kostki w...

  Licytacja wyposażenia kościoła św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie Łódzkim

  Matylda Witkowska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Jacek Lipiński zapowiada walkę o wyposażenie kościoła. Nie wyklucza wykupienia wyposażenia przez miasto

  Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Jacek Lipiński zapowiada walkę o wyposażenie kościoła. Nie wyklucza wykupienia wyposażenia przez miasto ©Krzysztof Szymczak

  Aleksandrowski komornik sprzedaje ławki, obrazy i konfesjonał z kościoła św. Stanisława Kostki. To skutek długu jaki wobec DPS w Ozorkowie ma Ekumeniczne Centrum Dialogu Religii i Kultur
  Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Jacek Lipiński zapowiada walkę o wyposażenie kościoła. Nie wyklucza wykupienia wyposażenia przez miasto

  Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Jacek Lipiński zapowiada walkę o wyposażenie kościoła. Nie wyklucza wykupienia wyposażenia przez miasto ©Krzysztof Szymczak

  Ławki, obrazy, ołtarze i żyrandole z kościoła św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie zostaną wystawione na licytację komorniczą. To pierwszy od wielu lat taki przypadek w województwie łódzkim.

  Licytację na 22 lipca zapowiedział Maciej Pakowski, komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Zgierzu. Do kupienia jest ponad 20 pozycji m.in.: drewniany konfesjonał (cena wywoławcza 750 zł), ambona (3 tys. zł), obraz Jezus Opiekun Rodziny (1,5 tys. zł), oraz kompletny ołtarz główny z tabernakulum (3 tys. zł). Jeśli wszystko się sprzeda kościół zostanie niemal pusty.

  Powodem licytacji są długi, które właściciel kościoła - fundacja Ekumeniczne Centrum Dialogu Religii i Kultur ma wobec starostwa powiatowego w Zgierzu. Chodzi o czynsz za dzierżawę gruntów zarządzanych przez Dom Pomocy Społecznej w Ozorkowie. Należność główna to nieco ponad 32 tys. zł.

  Komornik ze Zgierza zajęła koparkę, która nie była dłużnika. Prokuratura wszczęła śledztwo

  Jak wyjaśnia biuro promocji zgierskiego starosty licytacja zostanie przeprowadzona „z uwagi na uchylanie się władz Fundacji w zapłacie należności”. Od fundacji nie udało nam się uzyskać odpowiedzi.

  Zgodnie z prawem przedmioty kultu religijnego nie podlegają zajęciu przez komornika. Jednak decydujący był tu specyficzny status kościoła św. Stanisława Kostki - nie należy on do kurii, tylko fundacji, a na dodatek odprawiający w niej msze ks. Jacek Stasiak ma zakaz wykonywania czynności kapłańskich.

  Komornik wystąpił w tej sprawie do łódzkiej kurii, która jednoznacznie stwierdziła, że kościół św. Stanisława Kostki nie jest budynkiem sakralnym, miejscem sprawowania kultu ani miejscem świętym. Także świecki sąd potwierdził, że licytacja jest zgodna z prawem.

  Andrzej Ritmann, rzecznik prasowy rady izby komorniczej w Łodzi podkreśla, że komornik podszedł do postępowania z dużą starannością.

  Komornik zabrał traktor rolnikowi za... dług sąsiada [FILM]

  - Powołał biegłego do oceny ruchomości, a także zwrócił się z pytaniem do łódzkiej kurii - tłumaczy rzecznik.

  Licytacja budzi jednak wątpliwości. Kościół św. Stanisława Kostki wpisany jest do rejestru zabytków. Do tego w ewidencji zabytków jest część wyposażenia: drzwi, płaskorzeźby, organy i wazy z fasady.

  Żaden z przedmiotów wpisanych na licytację formalnie zabytkiem nie jest. Jednak Katarzyna Spanialska z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków w Łodzi jest licytacją zaniepokojona.

  - Zwykle właściciel lub komornik zgłasza do nas zamiar licytacji dotyczących obiektów zabytkowych - tłumaczy. - O tej licytacji nic nie wiemy. A choćby ambona jest stałym elementem kościoła - dodaje.

  Także rada izby komorniczej przyjrzy się postępowaniu. Andrzej Ritmann podkreśla, że nie ma żadnego spisu przedmiotów kultu religijnego. - W każdym przypadku jest to badane indywidualnie. W tej licytacji w przypadku ławek czy żyrandola sprawa jest oczywista, ale co powiedzieć o krucyfiksie? - zastanawia się.

  Andrzej Ritmann: Komornik nie zabiera - komornik oddaje wierzycielowi jego własność [WYWIAD]

  Sprawą chce też się zająć burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Jacek Lipiński. Przed laty władze miasta dołożyły do remontu kościoła.

  - Licytacja dotyczy wyposażenia. Samemu zabytkowi nic nie grozi - zapewnia burmistrz. Lipiński nie wyklucza jednak wykupienia przez miasto licytowanych przedmiotów.

  Trudno powiedzieć, jakie są szanse na spieniężenie np. konfesjonału. Jednak Andrzej Ritmann jest dobrej myśli.

  - Czasem nietypowe rzeczy łatwiej jest sprzedać niż typowe. Na telewizory od wielu lat nie ma chętnych - mówi.

  Mająca się odbyć za trzy tygodnie licytacja to kolejny z serii problemów, jakie dotknęły fundację oraz jej założyciela - ks. Jacka Stasiaka. Od sierpnia 2013 r. duchowny podlega karze suspensy. To oznacza, że nie może odprawiać mszy św. ani udzielać sakramentów. Dla wiernych uczestnictwo w takich obrzędach może być grzechem.

  Komornik z Bełchatowa zabrał sprzęt córki dłużnika

  Tej samej jesieni starostwo powiatowe w Zgierzu dopatrzyło się nieprawidłowości w prowadzonej przez fundację domu pomocy społecznej w Ozorkowie i rozwiązało umowę.

  Sam kościół św. Stanisława Kostki ma skomplikowaną historię. Został zbudowany w 1828 r. przez ewangelików. Po II wojnie światowej przejęli go katolicy, z czasem kościół popadł w ruinę. Zapuszczony budynek za symboliczną złotówkę odkupił, a później przekazał fundacji ks. Jacek Stasiak. Fundacja go wyremontowała za 2,5 mln zł, z czego 900 tys. zł pokryło miasto.

  To drugi już przypadek w regionie, gdy komornik bierze na cel kościół. Tak było w Dalikowie koło Aleksandrowa Łódzkiego. Tam parafii groziła utrata kościoła. Podczas wichury konar spadł na 14-letnią dziewczynkę. Sąd nałożył na parafię ok. 400 tys. zł odszkodowania. Gdy parafia nie mogła go spłacić - komornik postanowił zlicytować parafialne nieruchomości razem z kościołem. Sąd uznał jednak, że kościół i cmentarz nie podlegają komorniczej egzekucji. Ostatecznie sprzedał organistówkę i pole, które wykupili parafianie.

  Co na licytacji

  Konfesjonał drewniany
  Druga połowa XX w. Wartość szacunkowa 1 tys. zł, cena wywoławcza: 750 zł.
  Ambona z baldachimem
  z wyposażeniem kościoła ewangelickiego, dąb, snycerka XIX/XX wieku. Wartość szacunkowa: 4 tys. zł, cena wywoławcza: 3 tys. zł.
  Ławki kościelne
  - w nawie głównej, druga połowa XX w., 36 sztuk, wartość szacunkowa 1 szt - 600 zł, cena wywoławcza - 450 zł.
  - w nawie bocznej, druga połowa XX w., wartość 1 sztuki 300 zł, cena wywoławcza 225 zł,
  Ołtarz główny
  z tabernakulum, druga połowa XX w. wartość szacunkowa 4 tys. zł, cena wywoławcza - 3 tys zł.
  Matka Boska z Dzieciątkiem
  obraz olej na płótnie, wymiary 170x127,5,
  druga połowa XX w.
  Wartość szacunkowa - 2 tys. zł,
  cena wywoławcza 1,5 tys. zł
  mt  Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 20-26 czerwca 2016 roku


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (23)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niemieckie mendia tylko o księżach i seksie:)

  Realista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

  Aj sie niemieckie mendia POdniecają. Jakby innych tematów nie było. LEWAKI na drzewa !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ekumenizm i ksiądz wywrotowiec

  Halina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  I tak to się kończą rządy i działania wywrotowego księdza i fundacji ekumenicznej. Nikt nie poczuwa się do zobowiązań i wyjątkowej przyzwoitości, która nakazywałaby nie dopuścić do sytuacji kiedy...rozwiń całość

  I tak to się kończą rządy i działania wywrotowego księdza i fundacji ekumenicznej. Nikt nie poczuwa się do zobowiązań i wyjątkowej przyzwoitości, która nakazywałaby nie dopuścić do sytuacji kiedy licytowane jest wyposażenie kościoła i elementy kultu religijnego. Wstyd... To wydarzenie nie powinno mieć nigdy miejsca. W tym przypadku z ekumenizmem było trochę jak z komunizmem - jeśli wszystko jest wspólne, to naprawdę niczyje.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Styropianowa RP

  bencwau (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  Niedługo dzięki działalności styropianowych elit i solidarnych szeryfów, wybrańcy do końca rozgrabią kraj a długi zostawią reszcie i komornik zacznie sprzedawać po kawałku d****** naród co od...rozwiń całość

  Niedługo dzięki działalności styropianowych elit i solidarnych szeryfów, wybrańcy do końca rozgrabią kraj a długi zostawią reszcie i komornik zacznie sprzedawać po kawałku d****** naród co od prawie 30 lat daje się dupczyć i okradać ze wszystkiego.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakiś fałszywy lewacki księżulek założył fundacje i "działał", aż narobił długów.

  Głupie pejsy sadzą, że to biskup jaki !! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 22

  A to wasz, lewacki księżulek, barany od Lisa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WRESZCIE WIDAĆ ŚWIATEŁKO W TUNELU !!!!

  alleluja i do boga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

  Najważniejsze że się ruszyło !!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To twojego "księżulka" licytują.

  A ty sie cieszysz ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 13

  Ot, lewacki burak.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sam jesteś burak.

  rek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

  Skąd się biorą takie parchate mendy, które wszystko co im się nie podoba lewactwem. Powinny to nazywać prawactwem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  vvvvvvv

  vvvvv (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  DW:

  szukaj na fb:

  Kz Nszz Solidarnosc Organistow

  (z do-PiS-kiem: 2; 3 i 4).

  Resztę obejmuje PiS – lamowska CENZURA.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do homofoba

  tolerancja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  Masz coś przeciwko Islamowi?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pewno wielu ma

  Hans (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Wiec się tak nie rzucaj

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żenada

  analityk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 10

  Przecież kler to największe nieroby oraz hipokryci. Ponadto to jest najbardziej zdegenerowane środowisko. Homoseksualizm i pedofilia oto wizytówka tego środowiska. Gdyby ich odciąć od zasilania z...rozwiń całość

  Przecież kler to największe nieroby oraz hipokryci. Ponadto to jest najbardziej zdegenerowane środowisko. Homoseksualizm i pedofilia oto wizytówka tego środowiska. Gdyby ich odciąć od zasilania z budżetu to by dawno zbankrutowali. To środowisko pójdzie w niebyt, takie są prognozy znawców przedmiotu.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zbyt proste, by było prawdziwe.

  heretyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  Odcięcie od państwowych pieniędzy możliwe byłoby wtedy, gdyby Rocznik statystyczny publikował prawdziwą liczbę wiernych Kościoła katolickiego. Od lat ISKK podrzuca GUS-owi zmanipulowaną, fałszywą...rozwiń całość

  Odcięcie od państwowych pieniędzy możliwe byłoby wtedy, gdyby Rocznik statystyczny publikował prawdziwą liczbę wiernych Kościoła katolickiego. Od lat ISKK podrzuca GUS-owi zmanipulowaną, fałszywą liczbę 95%, a służalczy urzędnicy bez zająknięcia drukują kłamstwo. I w ten sposób kler wmawia nam, że Polska jest krajem katolickim, a im należy się w związku z tym niepodzielna władza, bogactwo, zawłaszczanie wszystkich dziedzin życia oraz wpływ na stanowienie prawa.
  Nihil novi - podstawą trwania Krk było i jest KŁAMSTWO.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do analityka za dychę

  Europejczyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 16

  Wiesz dlaczego wygrała Portugalia? Bo trener lepiej się modlił (to było widać), a Polska, po tym co się stało w Poznaniu przy obchodach czerwca'56, nie zasłużyła na awans. A poza tym wśród...rozwiń całość

  Wiesz dlaczego wygrała Portugalia? Bo trener lepiej się modlił (to było widać), a Polska, po tym co się stało w Poznaniu przy obchodach czerwca'56, nie zasłużyła na awans. A poza tym wśród skazanych za pedofilię w 2014 - 2015 r. jest tylko 1% księży, więc bazujesz na fikcyjnej wiedzy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Goy_46

  Może tak..? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 13

  Co by powiedział Jezus na to no wszystko? Może tak: To co cesarskie oddajcie cesarzowi, a to co boskie Bogu. Krzyż i obraz powinny zostać oddane do innego kościoła (absolutny zakaz handlowania)....rozwiń całość

  Co by powiedział Jezus na to no wszystko? Może tak: To co cesarskie oddajcie cesarzowi, a to co boskie Bogu. Krzyż i obraz powinny zostać oddane do innego kościoła (absolutny zakaz handlowania). Reszta tj. ławki, ambona, konfesjonał - jako że były zakupione za prywatne i państwowe pieniądze, a ich właściciel nie jest posłuszny biskupowi - niech idą pod młotek.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dewocjonalia

  niobe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  alez co za brednie wypisujesz! krzyz nie moze byc przedmiotrm handlu? to skad sie niby te krzyze biora? bozia je w darze zsyla na ziemie..? ktos je robi i sprzedaje!!! a coi ze sklepami z...rozwiń całość

  alez co za brednie wypisujesz! krzyz nie moze byc przedmiotrm handlu? to skad sie niby te krzyze biora? bozia je w darze zsyla na ziemie..? ktos je robi i sprzedaje!!! a coi ze sklepami z dewocjonaliami..? jak wlasciciel dlugow narobi to mkomornik tez nie bd mogl zlicytowac..? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Księżulkowi by powiedział,

  mietek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  że nie można służyć Bogu i mamonie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Jezu, dziękuję Ci za WSZYSTKO

  Ksiądz! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 5

  Gdzie teraz na tace będziemy zbierać!!!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Doczytaj do końca

  Doczytaj artykuł do końca. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Doczytaj do końca. Za trudne?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie wolno?jak nie wolno to szybko.

  Komisarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  A co? traktorów brakło? A słoików z wekami nie mieli?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo