ŁKS mistrzem w siatkówce. Koncertowa gra łodzian. Konkurs o historii ŁKS Nr 5.

Dziś prezentujemy informacje siatkarzach ŁKS, mistrzach Polski z 1931 roku. Przy okazji ogłaszamy konkurs nr 5 z cyklu: „115 książek na 115-lecia ŁKS”. Nagrodami w konkursie są książki Jacka Bogusiaka.

W 1931 roku mistrzem Polski w siatkówce została męska drużyna ŁKS - przypomina kustosz tradycji ŁKS Jacek Bogusiak. Siatkarze ŁKS po zdobyciu mistrzostwa Łodzi w turnieju finałowym w Warszawie pokonali drużynę AZS Warszawa 30:23. W drugim meczu AZS wygrał z Cracovią 30:18. W meczu decydującym o mistrzostwie ŁKS pokonał Cracovię 26:20 (11:15). Do przerwy mecz był bardzo zacięty, ale Cracovia osiągnęła czteropunktowe prowadzenie.

Po przerwie siatkarze ŁKS zagrali koncertowo, wygrali 15:5. Doskonale grali Welnic i Ałaszewski, późniejszy słynny karykaturzysta.
Przegląd Sportowy w podsumowaniu sezonu siatkarzy pisał: Welnic jest bodaj najlepszym siatkarzem w Polsce. Ałaszewski gra najsprytniej. Nikt też nie umie tak kiwać przeciwnika leciutkimi przebiciami piłki jak on. Niedawno Dziennik Łódzki przypomniał sylwetkę Ałaszewskiego. Mecz ŁKS - Cracovia odbywał się 29 czerwca, czyli w 23. urodziny Ałaszewskiego.

Więcej informacji, zdjęć z tego turnieju i opisów tytułów dla ŁKS można przeczytać na kolejnych slajdach na naszej stronie internetowej oraz w książkach: Historia ŁKS - 23 mistrzowskie tytuły do nabycia w księgarni książek historycznych „Odkrywcy” przy ul. Narutowicza 46 w Łodzi.

Pytania do konkursu nr 5.

• 1. Kto był trenerem mistrzowskiej drużyny siatkarzy ŁKS w 1931 roku?
  • 2. Gdzie był rozgrywany finałowy turniej?
  • 3. O którym zawodniku z 1931 roku PS pisał, że gra najsprytniej i najlepiej kiwa przeciwnika?

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mejlowy: [email protected]. Pierwszych pięciu nadawców prawidłowych odpowiedzi otrzyma książki o historii ŁKS. Nagrody wręczymy w lipcu, o miejscu i czasie wszystkich laureatów powiadomimy w późniejszym czasie.

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?