Zabytkowa wieża ciśnień z fabryki Fakora stanie się częścią nowego Łódź Plaza na Chojnach. Budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.
Łódź Plaza powstanie na terenie dawnej fabryki Fakora, u zbiegu ulic Rzgowskiej i Warneńczyka, tuż obok nieczynnego już dworca Łódź Chojny i krańcówki autobusowej. Inwestorem jest Plaza Centres, specjalizujący się w budowie centrów handlowo-rozrywkowych w Europie Środkowo-Wschodniej, oraz w Indiach. W Łodzi na działce o powierzchni 55 tys. m. kw. zbuduje nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe o powierzchni handlowej 45 tys. metrów kwadratowych, z dużą częścią rozrywkową, w której znajdzie się park rozrywki i kompleks kinowy. To w przybliżeniu rozmiar Galerii Łódzkiej.
Na terenie obiektu znajdzie się ok. 120 sklepów, atrakcją będzie też drugie w Łodzi kino Cinema City z 12 salami kinowymi.
Wartość inwestycji to około 350 milionów złotych. Otwarcie Łódź Plaza planowane jest w 2012 roku.
Inwestorzy podkreślają, że z centrum korzystać będą mieszkańcy południowej części miasta, dzięki wjazdowi na autostradę A1 także klienci z innych miast. Według ich szacunków zakupy może tam robić nawet jedna trzecia łodzian. - To znakomita lokalizacja. W południowej części Łodzi nie ma nowoczesnego obiektu handlowo-rozrywkowego - mówi Agnieszka Cymerman dyrektor działu najmu Plaza Centers.
Obecnie firma czeka na wydanie warunków zabudowy.
- Mam nadzieję, że dostaniemy je w pierwszych miesiącach tego roku i zgodnie z planem jeszcze w tym roku ruszymy z budową - mówi Tomasz Podolak z agencji PR reprezentującej Plaza Centers.
Warunki zabudowy określą wysokość i liczbę kondygnacji nowego centrum. Wiadomo jednak, że jednym z elementów włączonych do konstrukcji będzie ceglana wieża ciśnień dawnej odlewni, wpisana do gminnej ewidencji zabytków w Łodzi.
Ośmiokątną, ceglaną wieżę wybudowała w latach 30-tych firma John zajmująca się odlewem żeliwa. Jednak sama firma powstała już w 1886 roku, gdy w okolicy skrzyżowania ulic Piotrkowskiej i Senatorskiej stworzono fabrykę odlewającą kotły żeliwne.
Po pierwszej wojnie światowej fabryka rozwijała się i zakupiła teren w okolicy dworca Łódź Chojny przy ul. Rzgowskiej. Obok wieży ciśnień powstały hale produkcyjne, do których w wieży tłoczono wodę. Po wojnie fabrykę upaństwowiono i w 1953 roku zmieniono nazwę na Fabryka Kotłów i Radiatorów Fakora. Wieża ciśnień służyła także socjalistycznej fabryce. Wyłączono ją z użytku dopiero pod koniec XX wieku.
Jak dokładnie będzie wyglądał projekt - nie wiadomo.
- Jesteśmy otwarci na włączenie historycznych elementów - mówi Tomasz Podolak. - Podobne rozwiązanie wprowadziliśmy w Plaza w Suwałkach. Tam w część handlową włączyliśmy elementy starego, zabytkowego więzienia. W tej części znalazł się sklep H&M.
Nie wiadomo, czy w wieża będzie wykorzystywana gospodarczo. - Być może będzie to jedynie element ozdobny, przypominający o historii miejsca - tłumaczy Podolak.
Łódź Plaza jest dwunastym projektem realizowanym przez Plaza Centers w Polsce. Pierwszym była Sadyba Best Mall w Warszawie. Spółka zbudowała też centra handlowe w Krakowie, Poznaniu, Rudzie Śląskiej, Lublinie, Rybniku i w Sosnowcu. Buduje obecnie kolejne dwa obiekty - w Suwałkach i w Zgorzelcu.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?