Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: Dni Kultury Żydowskiej

Matylda Witkowska
Podczas Dni Żydowskich będzie można zwiedzić przedwojenną synagogę przy ul. Rewolucji 1905 r. 28.
Podczas Dni Żydowskich będzie można zwiedzić przedwojenną synagogę przy ul. Rewolucji 1905 r. 28. Grzegorz Gałasiński
Rozpoczynające się w poniedziałek Dni Kultury Żydowskiej w Łodzi to okazja do zwiedzenia cmentarza, synagogi czy posłuchania o mało znanych żydowskich świętach i zwyczajach - Matylda Witkowska. Otwarcie odbywa się w poniedziałek, 6 czerwca, o godz. 17, wykładem Symchy Kellera z łódzkiej gminy żydowskiej o nieznanych świętach judaizmu.

W czerwcu przez kolejne miasta Polski przewijają się najróżniejsze festiwale i dni kultury żydowskiej. Nie inaczej jest w Łodzi. Od najbliższego poniedziałku przez pełne dwa tygodnie będzie można zagłębiać się w nieco tajemniczy świat Żydów, poznając jednocześnie historię naszego miasta.

Odnaleźć stare ślady
Dni Kultury Żydowskiej w Łodzi organizuje działające od maja Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. W programie przewidziano wykłady, koncerty, zwiedzanie cmentarza żydowskiego z przewodnikiem także otwarte warsztaty.

- Przeznaczone są dla osób, które słyszały takie słowa, jak mezuza, tałes czy tefilin, ale nie wiedzą, co one znaczą - mówi Katarzyna Gucio z Centrum Dialogu, która odpowiada za organizację imprezy.
Spotkania skierowane są zarówno do młodzieży, jak i do starszych miłośników kultury żydowskiej, sztuki oraz historii Łodzi.

- Po wykładach łatwiej będzie dostrzec żydowską historię Łodzi, ślady po mezuzach czy drewniane przybudówki nadal widoczne na podwórkach - mówi Gucio.

Jak podkreśla, udział w pojedynczym wykładzie to dopiero początek znajomości z żydowską kulturą.
- Jest ona tak ciekawa, że przygoda z nią może spokojnie trwać całe życie - zapewnia.

Od spacerów po poezję
Jakie atrakcje czekają na festiwalu? Otwarcie odbywa się w poniedziałek, 6 czerwca, o godz. 17, wykładem Symchy Kellera z łódzkiej gminy żydowskiej o nieznanych świętach judaizmu. A o godz. 19 w klubie Szafa (ul. Rewolucji 1905 r. 10) odbędzie się koncert poświęcony Julianowi Tuwimowi.

We wtorek, 7 czerwca, o godz. 17, także w synagodze odbędzie się wykład o kobietach w judaizmie, a w środę, 8 czerwca, o godz. 11 warsztat dla licealistów o symbolach żydowskich.

W czwartek, 9 czerwca, o godz. 17, w Pałacu Biedermanna przy ul. Franciszkańskiej 1/3 odbędzie się wykład o kobietach w kulturze jidysz, a w piątek 10 czerwca o godz. 17 w Prekserze przy ul. Pomorskiej 39/41 - pokaz filmu "8 historii, które nie zmieniły świata".

W niedzielę, 12 czerwca, o godz. 15, odbędzie się spacer po cmentarzu żydowskim, a o 19 w Pałacu Poznańskiego koncert "Muzyka jidysz na gitarę" . W poniedziałek, 13 czerwca, o godz. 17, w synagodze przy ul. Rewolucji 1905 r. odbędzie się wykład o bractwie pogrzebowym, a we wtorek, 14 czerwca, o godz. 19, w klubie Szafa o Wierze Gran opowie Agata Tuszyńska, autorka jej biografii.
W środę, 15 czerwca, o godz. 11, w klubie Laudera przy ul. Narutowicza 24 odbędą się warsztaty dla młodzieży o przedmiotach religijnych Żydów, a w czwartek, 16 czerwca, o godz. 11 w Pałacu Biedermanna odbędzie się spotkane z poetką Batszewą Dagan.

Wstęp na wszystkie atrakcje festiwalu jest wolny. Wejściówki (bezpłatne) obowiązują tylko na koncert z muzyką jidysz w dniu 12 czerwca oraz zwiedzanie Muzeum Miasta Łodzi 16 czerwca. Można je zamawiać do 10 czerwca, tel. 042 636 38 21 bądź mejlowo wejsciowki@ centrumdialogu.com. Trzeba je odebrać do 10 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki