Łódź kandydatem do organizacji Expo 2022. Rząd poparł kandydaturę miasta

Agnieszka MagnuszewskaPiotr BrzózkaZaktualizowano 
mat. prasowe Urzędu Miasta Łodzi / Facebook Łódź
To koniec niepewności. Rząd PiS podtrzymał wcześniejsze deklaracje swoje oraz poprzedników z PO i poparł kandydaturę Łodzi jako organizatora Expo

To już oficjalne: Łódź jest kandydatem do organizacji Expo 2022. Stosowne dokumenty zostały złożone przez polską delegacje w Paryżu. Odbyła się już także oficjalna prezentacja miasta.

Łódź została oficjalnie kandydatem Polski w staraniach o organizację tzw. małego Expo w 2022 roku, które poświęcone będzie rewitalizacji miast. Ostateczną decyzję w sprawie wystawienia Łodzi rząd podjął w czasie wtorkowego posiedzenia.

- Jest zgoda na zgłoszenie Polski jako kandydata do wystawy Expo w 2022 roku, czyli Łódź będzie reprezentowała Polskę w tym konkursie - powiedział wicepremier i poseł z Łodzi Piotr Gliński.

Rząd wystosował do Międzynarodowego Biura Wystaw list intencyjny w tej sprawie. Teraz czas na dalsze działania. Już we wtorek część łódzkiej delegacji poleciała do Paryża, gdzie swoją siedzibę ma Międzynarodowe Biuro Wystaw. W skład delegacji wchodzą m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, wojewoda łódzki Zbigniew Rau, wicemarszałek Jolanta Zięba- Gzik oraz Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2017 w Kazachstanie Andrzej Stefański.

Kandydaturę Łodzi na organizatora Expo 2022 prezydent Łodzi wraz z przedstawicielem rządu złożą w środę.

Łódź na razie nie ma oficjalnego kontrkandydata do Expo 2022. Podczas ostatniego posiedzenia komisji rozwoju i działalności gospodarczej Rady Miejskiej w Łodzi Marek Trznadel, dyrektor wydziału ds. zarządzania projektami, podkreślał, że w 2022 r. liczba konkurentów jest relatywnie mała, a poważnego konkurenta nie ma żadnego. Najwyraźniej do poważnych konkurentów nie zaliczono Turkmenistanu, który podczas ubiegłorocznego Expo w Mediolanie poinformował, że również chciałby organizować Expo 2022. Jednak jego kandydaturę osłabia to, że w przyszłym roku Expo organizuje jego sąsiad - Kazachstan.

Poza tym Turkmenistan nie złożył jeszcze oficjalnej kandydatury na organizatora Expo. Zresztą, Łódź również. Swoją oficjalną kandydaturę złoży w środę. Od tego czasu inne państwa zainteresowane Expo 2022 będą miały pół roku, by złożyć kontrkandydatury. Później przedstawiciele Międzynarodowego Biura Wystaw będą sprawdzać, jak poszczególni kandydaci są przygotowani do wystawy. W tym celu będą ich wizytować. Decyzja o tym, kto będzie organizował Expo 2022 ma zapaść podczas Zgromadzenia Generalnego w listopadzie 2017 r. Łódź musi zdobyć co najmniej 50 proc. głosów 168 państw.

Do czasu aż Łódź nie będzie miała potwierdzenia, że organizuje Expo 2022, ma się koncentrować na międzynarodowej promocji. Jednak za tę promocję odpowiada głównie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Łódź swoją kandydaturę może promować głównie wśród swoich miast partnerskich. Na ostatniej komisji rozwoju i działalności gospodarczej Marek Trznadel podkreślał, że Łódź przygotowuje się również do udziału w Expo w Astanie (Kazachstan).

Dopiero po decyzji Międzynarodowego Biura Wystaw dotyczącej organizatora Expo 2022, Łódź będzie podejmować konkretne działania w celu zagospodarowania terenu wystawy, czyli kwartału Kopcińskiego - Tuwima - Kilińskiego - Narutowicza. Na razie założenie jest takie, że większość (aż 80 proc.) zwiedzających dojedzie na Expo koleją. To o tyle słuszne założenie, że z prognoz przygotowanych przez miejskich urzędników wynika bardziej lokalny charakter wystawy. Spośród 8,21 mln osób, które odwiedzą łódzkie Expo aż 7,28 mln będzie pochodzić z Polski. Tylko 925,2 tys. zwiedzających ma przyjechać z zagranicy.

Według prognoz magistratu maksymalna liczba osób, jaka będzie brała udział w łódzkim Expo w ciągu dnia to 143,2 tys. Wśród uczestników wystawy ma być 105 państw, 13 organizacji międzynarodowych, 16 miast i prowincji oraz 10 globalnych firm i korporacji.

Aktualizacja:
Kandydatura Łodzi na organizatora Expo 2022 miała zostać złożona o godz. 11, jednak Polska delegacja wciąż czeka na jej zaprezentowanie.

O godz. 12 Polska oficjalnie złożyła kandydaturę Łodzi na organizatora światowej wystawy Expo 2022. Aplikację przekazał wiceminister Piotr Gliński oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Formalnie dokumenty złożono 14 czerwca, w środę (15 czerwca) kandydatura została oficjalnie zaprezentowana.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Łódź Expo 2022. Łodzianie wybrali logo, promujące wystawę [ZDJĘCIA]

WKRÓTCE WIĘCEJ INFORMACJI

CZYTAJ WIĘCEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Super spółka Expo

W dużym stopniu za inwestycyjne przygotowanie Expo 2022 w Łodzi ma odpowiadać spółka celowa, podobna do tej, jakie powoływano w innych krajach.

Ze względu na zaangażowanie kapitałowe jej głównym udziałowcem będzie Skarb Państwa. Nie są jeszcze ustalone szczegóły dotyczące tej spółki, stąd sprzeczne informacje, co do jej kształtu. Z opracowania Deloite stworzonego w związku z Expo 2022 wynika, że Skarb Państwa miałby być nie tyle większościowym, co wręcz jedynym udziałowcem. Rząd miałby wnieść do spółki 1,6 mld zł, czyli 51 proc., jej kapitału, pozostałe 1,5 miliarda miałoby pochodzić z kredytów. Zakłada się, że spółka miałaby zanotować przychody na poziomie 3,2 mld zł z tytułu organizacji wystawy, z czego gros (70 proc). przypadałoby na komercjalizację gruntów. To jednak nic pewnego. Ostateczne decyzje będą zależeć od rządu. Tym bardziej, że dziś można usłyszeć, że wkład w spółkę mogłaby też mieć Łódź. - Ta spółka zostanie „wyposażona” w grunty miejskie, zostanie do niej przekazana połowa Nowego Centrum Łodzi, dlatego miasto powinno negocjować przynajmniej jednego członka zarządu - mówi nasz rozmówca z otoczenia prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.

A propos zarządu. Choć nie wiadomo jeszcze, jaki kształt przybierze spółka, to ze względu na ogromne pieniądze, jakimi będzie obracać, już teraz spekuluje się, kto mógłby stanąć na jej czele. Pojawiła się m.in. pogłoska, jakoby chrapkę na stanowisko jej prezesa miał radny PiS, były wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski. On sam tego nie potwierdza, choć słychać, że w temacie spółki jest świetnie zorientowany. - Cały projekt będzie się opierać na zaangażowaniu rządu i to rząd będzie decydował o obsadzie stanowisk odpowiednimi ludźmi. Ja na pewno będę wspierać to przedsięwzięcie, jestem zaangażowany, aby Łódź jak najwięcej zyskała na Expo - mówi Tomaszewski.

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

ł
łodzianin - podatnik

Kiedy nowa siedziba dla Teatru Pinokio.Koniec rozdawania naszych pieniędzy spadkobiercy Pinokia!!!!!
Może CBA będzie zainteresowane sprawą.

d
dodildo

Jak Expo wyjdzie tak jak ostatni fashionweek to już gratuluję miejskim fachowcom.

G
Gość

Panie Gliński dajesz pan w rece Zdanowskiej kasę podczas gdy nie rozliczyła do tej pory zmarnowanych 40 mln na SSS. RIO i UZP stwierdziły nadużycia. KPMG w audycie Nowego Centrum Łodzi zaleciło miastu zbadanie SSS.
Zdanowska tego nie wykonała. wydano 40 mlnzłotych na budynek, który nie powstanie!
Kasa trafiła do kieszeni kolesi doradcy Zdanowskiej prowadzącego ten projekt. Teraz panie Gliński widać co znaczy Dobra Zmiana.
Rozliczyć oszustów. Postawić przed są Zdanowską za brak nadzoru, tolerowanie marnotrawstwa, ukrywanie nadużyć, nie wykonanie zaleceń audytu, nagradzanie odpowiedzialnych za nadużycia w SSS.
mało?
Wsydź się pan panie Gliński i całe PIS.
Co na to Kaczyński?

K
KCK

Jedyna szansa, że środki na Male Expo nie zostaną sprzeniewierzone to zarząd komisaryczny!!!!!!

z
zobaczysz.

Nasz obecny rząd nie jest skorumpowany przez unijnych i niemieckich notabli, dla których Tusk poniszczyl wszystko co było konkurencją dla nich...przykładem są polskie stocznie , które likwidował, aby niemieckie się rozwijały.. Z podobnie nasza morska flota i inne...
Nasz rząd budzi respekt, a walczą z nim ci, którzy tracą na wpływach.
Jeśli nasza aplikacja nie przejdzie będzie to zasluga Zdanowskiej, ktora otacza się ludźmi malo zdolnymi i pozbawionymi kreatywności, tzw.lizusami, które wchodzą jej w tyłek bo czerpią niebotyczne korzyści jak nigdy.

d
dirtyass

Po co wydawać miliardy na to coś, skoro jedna zamówiona "laurka" jakichś ratingowych gangsterów, obraca wszystko wniwecz. Naprawdę bez tego, inni nie orientują się w swoich i cudzych możliwościach ?

m
malko.

Oby ta wystawa w Łodzi doszła do skutku, ale obawiam się, że rekomendacja PiS-u, jego poparcie to ważki argument za odrzuceniem łódzkiego wniosku, bowiem tak złej prasy, opinii w Europie, na świecie, nie miał żaden polski rząd. Zatem będzie to pisowski pocałunek śmierci. Obym się mylił.

o
olo

Miasto przestanie spłacać swoje zobowiązania, bo nie będzie miało z czego.

Ponieważ:
Pieniądze od ciotki "łunii" się skończyły, mieszkańcy starsi klepią biedą, młodzi wyjechali za pracą.
Zostali bezproduktywni urzędnicy (czyt. znajomi królika) i pracownicy najemni w montowniach i sklepach wielkopowierzchniowych.

m
mmmmm

I gdyby jeszcze coś wartościowego robiła, ale ona uwalila wszystkie ciekawe projekty w NCŁ. Pogrzebała wszystkie światowe realizacje jak clc Gerego, sss, brama miasta libeskinda, ! Nawet Nowotargowa jest zwężona do parametrów wiejskiej drogi.
Nie promujcie tej łódzkiej ekipy, bo ona was kiedyś ze splendoru ograbila, a teraz wspiera Rzeplińskiego. Zdanowska to Wasz wróg, który działa na niekorzyść łodzian. Dla niej ważne są koneksje z bogatymi cwaniakami dlatego buduje trzy stadiony, od dobra i rozwoju Łodzi.

w
wojtek

Już mam przed oczyma nijakosc za miliardy i lans tej okropnej kobiety. Po co pisowcy się do tego przykładacie? Łodzią rządzą miernoty i dlatego na ekspo powstanie miernosc którą wypromuje dziennik i wyborcza.
Marnotrawstwo pieniędzy i nic więcej.

M
Mia100 Kreatynow

Czyli juz czas pozatrudniac "kreatywnych" kuzynow i znajomkow aka "kreatynow" aby mogli spie.szyc kolejna szanse Lodzi.

m
mieszkaniec

To świetna dla Lodzi wiadomość byłyby realizacja była na odpowiednim poziomie bo z tym w naszym mieście jest duży problem bo zamiast Specjalnej Strefy Sztuki powstaną apartamentowce , Brama Miasta straciła projekt wielkiego architekta na rzecz realizacji Skanska ... ale trzymam kciuki z nadzieja na lepsze czasy .

j
j

bo nie informują PiSu na górze o łódzkich przewalach. Expo tak, ale pod kontrolą i na warunkach PiSu. Tutaj powinny powstać realizacje światowej klasy i taki powinien być warunek wspierania tych tlumokow przez PiS. Inaczej kasa się rozpełznie na tymczasowe pierdoly, po których po Expo śladu nie będzie.

G
Gość

RIO i UZP stwierdziły nadużycia. Zdanowska dostała zalecenie od KPMG (audyt NCŁ) żeby skontrolować SSS.
Zamiast powiadomić prokuraturę CBA CBS ABW NIK Zdanowska zamiotła pod dywan sprawę mianując odpowiedzielnego za SSS swym doradca. Tak chroni sympatyka PO.
Gdzie jest CBA, gdzie jest Dobra Zmiana?
Teaz PIS daje tej nieodpowiedzialnej kobiecie pozwalającej na bezkarne zmarnotrawinie 40 mln publicznej kasy na SSS- dotacje miliardowe na EXPO by mogły wzbogacić się kole=jne kliki kolesi jej i PO wskich tzw biznesmenów.
Hańbi się PIS

c
co zrobisz

tak się stało - może coś się wydarzy lepszego z tego wszystkiego

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3