Łódź kandydatem do organizacji Expo 2022. Rząd poparł...

  Łódź kandydatem do organizacji Expo 2022. Rząd poparł kandydaturę miasta

  Agnieszka Magnuszewska

  , Piotr Brzózka

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Łódź kandydatem do organizacji Expo 2022. Rząd poparł kandydaturę miasta
  1/7
  przejdź do galerii

  ©mat. prasowe Urzędu Miasta Łodzi / Facebook Łódź

  To koniec niepewności. Rząd PiS podtrzymał wcześniejsze deklaracje swoje oraz poprzedników z PO i poparł kandydaturę Łodzi jako organizatora Expo
  To już oficjalne: Łódź jest kandydatem do organizacji Expo 2022. Stosowne dokumenty zostały złożone przez polską delegacje w Paryżu. Odbyła się już także oficjalna prezentacja miasta.  Łódź została oficjalnie kandydatem Polski w staraniach o organizację tzw. małego Expo w 2022 roku, które poświęcone będzie rewitalizacji miast. Ostateczną decyzję w sprawie wystawienia Łodzi rząd podjął w czasie wtorkowego posiedzenia.

  - Jest zgoda na zgłoszenie Polski jako kandydata do wystawy Expo w 2022 roku, czyli Łódź będzie reprezentowała Polskę w tym konkursie - powiedział wicepremier i poseł z Łodzi Piotr Gliński.

  Rząd wystosował do Międzynarodowego Biura Wystaw list intencyjny w tej sprawie. Teraz czas na dalsze działania. Już we wtorek część łódzkiej delegacji poleciała do Paryża, gdzie swoją siedzibę ma Międzynarodowe Biuro Wystaw. W skład delegacji wchodzą m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, wojewoda łódzki Zbigniew Rau, wicemarszałek Jolanta Zięba- Gzik oraz Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2017 w Kazachstanie Andrzej Stefański.

  Kandydaturę Łodzi na organizatora Expo 2022 prezydent Łodzi wraz z przedstawicielem rządu złożą w środę.

  Łódź na razie nie ma oficjalnego kontrkandydata do Expo 2022. Podczas ostatniego posiedzenia komisji rozwoju i działalności gospodarczej Rady Miejskiej w Łodzi Marek Trznadel, dyrektor wydziału ds. zarządzania projektami, podkreślał, że w 2022 r. liczba konkurentów jest relatywnie mała, a poważnego konkurenta nie ma żadnego. Najwyraźniej do poważnych konkurentów nie zaliczono Turkmenistanu, który podczas ubiegłorocznego Expo w Mediolanie poinformował, że również chciałby organizować Expo 2022. Jednak jego kandydaturę osłabia to, że w przyszłym roku Expo organizuje jego sąsiad - Kazachstan.

  Poza tym Turkmenistan nie złożył jeszcze oficjalnej kandydatury na organizatora Expo. Zresztą, Łódź również. Swoją oficjalną kandydaturę złoży w środę. Od tego czasu inne państwa zainteresowane Expo 2022 będą miały pół roku, by złożyć kontrkandydatury. Później przedstawiciele Międzynarodowego Biura Wystaw będą sprawdzać, jak poszczególni kandydaci są przygotowani do wystawy. W tym celu będą ich wizytować. Decyzja o tym, kto będzie organizował Expo 2022 ma zapaść podczas Zgromadzenia Generalnego w listopadzie 2017 r. Łódź musi zdobyć co najmniej 50 proc. głosów 168 państw.

  Do czasu aż Łódź nie będzie miała potwierdzenia, że organizuje Expo 2022, ma się koncentrować na międzynarodowej promocji. Jednak za tę promocję odpowiada głównie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Łódź swoją kandydaturę może promować głównie wśród swoich miast partnerskich. Na ostatniej komisji rozwoju i działalności gospodarczej Marek Trznadel podkreślał, że Łódź przygotowuje się również do udziału w Expo w Astanie (Kazachstan).

  Dopiero po decyzji Międzynarodowego Biura Wystaw dotyczącej organizatora Expo 2022, Łódź będzie podejmować konkretne działania w celu zagospodarowania terenu wystawy, czyli kwartału Kopcińskiego - Tuwima - Kilińskiego - Narutowicza. Na razie założenie jest takie, że większość (aż 80 proc.) zwiedzających dojedzie na Expo koleją. To o tyle słuszne założenie, że z prognoz przygotowanych przez miejskich urzędników wynika bardziej lokalny charakter wystawy. Spośród 8,21 mln osób, które odwiedzą łódzkie Expo aż 7,28 mln będzie pochodzić z Polski. Tylko 925,2 tys. zwiedzających ma przyjechać z zagranicy.

  Według prognoz magistratu maksymalna liczba osób, jaka będzie brała udział w łódzkim Expo w ciągu dnia to 143,2 tys. Wśród uczestników wystawy ma być 105 państw, 13 organizacji międzynarodowych, 16 miast i prowincji oraz 10 globalnych firm i korporacji.  Aktualizacja:
  Kandydatura Łodzi na organizatora Expo 2022 miała zostać złożona o godz. 11, jednak Polska delegacja wciąż czeka na jej zaprezentowanie.

  O godz. 12 Polska oficjalnie złożyła kandydaturę Łodzi na organizatora światowej wystawy Expo 2022. Aplikację przekazał wiceminister Piotr Gliński oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

  Formalnie dokumenty złożono 14 czerwca, w środę (15 czerwca) kandydatura została oficjalnie zaprezentowana.

  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Łódź Expo 2022. Łodzianie wybrali logo, promujące wystawę [ZDJĘCIA]

  WKRÓTCE WIĘCEJ INFORMACJI

  CZYTAJ WIĘCEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Komentarze (16)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wicepremier Piotr Gliński i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska

  łodzianin - podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Kiedy nowa siedziba dla Teatru Pinokio.Koniec rozdawania naszych pieniędzy spadkobiercy Pinokia!!!!!
  Może CBA będzie zainteresowane sprawą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lipa jak zawszed

  dodildo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Jak Expo wyjdzie tak jak ostatni fashionweek to już gratuluję miejskim fachowcom.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co z korupcyjnymi działaniami w SSS? 40 mln do kieszeni znajomków doradcy Zdanowskiej/

  i zero reakcji CBA, NIK, prokuratury? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Panie Gliński dajesz pan w rece Zdanowskiej kasę podczas gdy nie rozliczyła do tej pory zmarnowanych 40 mln na SSS. RIO i UZP stwierdziły nadużycia. KPMG w audycie Nowego Centrum Łodzi zaleciło...rozwiń całość

  Panie Gliński dajesz pan w rece Zdanowskiej kasę podczas gdy nie rozliczyła do tej pory zmarnowanych 40 mln na SSS. RIO i UZP stwierdziły nadużycia. KPMG w audycie Nowego Centrum Łodzi zaleciło miastu zbadanie SSS.
  Zdanowska tego nie wykonała. wydano 40 mlnzłotych na budynek, który nie powstanie!
  Kasa trafiła do kieszeni kolesi doradcy Zdanowskiej prowadzącego ten projekt. Teraz panie Gliński widać co znaczy Dobra Zmiana.
  Rozliczyć oszustów. Postawić przed są Zdanowską za brak nadzoru, tolerowanie marnotrawstwa, ukrywanie nadużyć, nie wykonanie zaleceń audytu, nagradzanie odpowiedzialnych za nadużycia w SSS.
  mało?
  Wsydź się pan panie Gliński i całe PIS.
  Co na to Kaczyński?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po co komu expo (poza kasą dla kolejnych "kreatorów")

  dirtyass (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Po co wydawać miliardy na to coś, skoro jedna zamówiona "laurka" jakichś ratingowych gangsterów, obraca wszystko wniwecz. Naprawdę bez tego, inni nie orientują się w swoich i cudzych możliwościach ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oby, ale wątpię

  malko. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Oby ta wystawa w Łodzi doszła do skutku, ale obawiam się, że rekomendacja PiS-u, jego poparcie to ważki argument za odrzuceniem łódzkiego wniosku, bowiem tak złej prasy, opinii w Europie, na...rozwiń całość

  Oby ta wystawa w Łodzi doszła do skutku, ale obawiam się, że rekomendacja PiS-u, jego poparcie to ważki argument za odrzuceniem łódzkiego wniosku, bowiem tak złej prasy, opinii w Europie, na świecie, nie miał żaden polski rząd. Zatem będzie to pisowski pocałunek śmierci. Obym się mylił.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  za PiSu Polska rośnie w potęgę

  zobaczysz. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Nasz obecny rząd nie jest skorumpowany przez unijnych i niemieckich notabli, dla których Tusk poniszczyl wszystko co było konkurencją dla nich...przykładem są polskie stocznie , które likwidował,...rozwiń całość

  Nasz obecny rząd nie jest skorumpowany przez unijnych i niemieckich notabli, dla których Tusk poniszczyl wszystko co było konkurencją dla nich...przykładem są polskie stocznie , które likwidował, aby niemieckie się rozwijały.. Z podobnie nasza morska flota i inne...
  Nasz rząd budzi respekt, a walczą z nim ci, którzy tracą na wpływach.
  Jeśli nasza aplikacja nie przejdzie będzie to zasluga Zdanowskiej, ktora otacza się ludźmi malo zdolnymi i pozbawionymi kreatywności, tzw.lizusami, które wchodzą jej w tyłek bo czerpią niebotyczne korzyści jak nigdy.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szansa

  KCK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Jedyna szansa, że środki na Male Expo nie zostaną sprzeniewierzone to zarząd komisaryczny!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W 2022 Łódź będzie pod zarządem komisarycznym,

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Miasto przestanie spłacać swoje zobowiązania, bo nie będzie miało z czego.

  Ponieważ:
  Pieniądze od ciotki "łunii" się skończyły, mieszkańcy starsi klepią biedą, młodzi wyjechali za pracą.
  Zostali...rozwiń całość

  Miasto przestanie spłacać swoje zobowiązania, bo nie będzie miało z czego.

  Ponieważ:
  Pieniądze od ciotki "łunii" się skończyły, mieszkańcy starsi klepią biedą, młodzi wyjechali za pracą.
  Zostali bezproduktywni urzędnicy (czyt. znajomi królika) i pracownicy najemni w montowniach i sklepach wielkopowierzchniowych.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zał doope ściska, ze PiS Zdanowska promuje.

  mmmmm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

  I gdyby jeszcze coś wartościowego robiła, ale ona uwalila wszystkie ciekawe projekty w NCŁ. Pogrzebała wszystkie światowe realizacje jak clc Gerego, sss, brama miasta libeskinda, ! Nawet...rozwiń całość

  I gdyby jeszcze coś wartościowego robiła, ale ona uwalila wszystkie ciekawe projekty w NCŁ. Pogrzebała wszystkie światowe realizacje jak clc Gerego, sss, brama miasta libeskinda, ! Nawet Nowotargowa jest zwężona do parametrów wiejskiej drogi.
  Nie promujcie tej łódzkiej ekipy, bo ona was kiedyś ze splendoru ograbila, a teraz wspiera Rzeplińskiego. Zdanowska to Wasz wróg, który działa na niekorzyść łodzian. Dla niej ważne są koneksje z bogatymi cwaniakami dlatego buduje trzy stadiony, od dobra i rozwoju Łodzi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to nie jest dobra decyzja

  wojtek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Już mam przed oczyma nijakosc za miliardy i lans tej okropnej kobiety. Po co pisowcy się do tego przykładacie? Łodzią rządzą miernoty i dlatego na ekspo powstanie miernosc którą wypromuje dziennik...rozwiń całość

  Już mam przed oczyma nijakosc za miliardy i lans tej okropnej kobiety. Po co pisowcy się do tego przykładacie? Łodzią rządzą miernoty i dlatego na ekspo powstanie miernosc którą wypromuje dziennik i wyborcza.
  Marnotrawstwo pieniędzy i nic więcej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super!

  Mia100 Kreatynow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  Czyli juz czas pozatrudniac "kreatywnych" kuzynow i znajomkow aka "kreatynow" aby mogli spie.szyc kolejna szanse Lodzi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To bardzo dobra wiadomość

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  To świetna dla Lodzi wiadomość byłyby realizacja była na odpowiednim poziomie bo z tym w naszym mieście jest duży problem bo zamiast Specjalnej Strefy Sztuki powstaną apartamentowce , Brama Miasta...rozwiń całość

  To świetna dla Lodzi wiadomość byłyby realizacja była na odpowiednim poziomie bo z tym w naszym mieście jest duży problem bo zamiast Specjalnej Strefy Sztuki powstaną apartamentowce , Brama Miasta straciła projekt wielkiego architekta na rzecz realizacji Skanska ... ale trzymam kciuki z nadzieja na lepsze czasy . zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Menedżer Roku 2018

  Menedżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny