Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź ma nowego kardynała. Zobacz jak wyglądały uroczystości w Rzymie

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
ks. Paweł Kłys/archidiecezja łódzka
Podczas sobotniego konsystorzu papież Franciszek wykreował 21 nowych kardynałów. Był wśród nich arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Kardynał Grzegorz Ryś podczas konsystorza

Teraz pierwszy raz w historii na czele łódzkiego Kościoła stoi kardynał. Dziś Polska ma pięciu polskich kardynałów. Oprócz kardynała Rysia i łodzianina Konrada Krajewskiego to także Kazimierz Nycz, Stanisław Dziwisz oraz pracujący w Watykanie Stanisław Ryłko. Należy przypomnieć, że konklawe wybierającym nowego papieża nie będzie już mógł uczestniczyć kardynał Dziwisz, który skończył 80 lat.

Ilu kardynałów z Polski?

W historii Polska miała w sumie czterdziestu kardynałów. Pierwszym był urodzony w 1389 roku Zbigniew Oleśnicki. Kapelusze kardynalskie mieli m.in. Mieczysław Ledóchowski, Włodzimierz Czacki, Albin Dunajewski, Jan Puzyna, Edmund Dalbor, Aleksander Kakowski, August Hlond, Adam Sapieha, Stefan Wyszyński, Karol Wojtyła, Bolesław Kominek, Bolesław Filipiak, Władysław Rubin, Franciszek Macharski, Józef Glemp, Andrzej Deskur, Henryk Gulbinowicz, Kazimierz Świątek, Adam Kozłowiecki, Zenon Grocholewski, Marian Jaworski czy Stanisław Nagy. Obecnie jna całym świecie est 129 kardynałów mogących brać udział w konklawe, Najwięcej mają ich Włochy, Stany Zjednoczone, Hiszpania, Francja, Indie i Brazylia.

Najwyższa godność po papieżu

Pierwszym w historii archidiecezji łódzkiej, a także naszego województwa, kapłanem który został kardynałem był Konrad Krajewski. Na Konsystorzu, czyli Kolegium Kardynalskim otrzymał insygnia kardynalskie. Teraz dostał je abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Kardynał to najwyższa, nie licząc papieża, godność w Kościele katolickim. Kardynałów mianuje Ojciec Święty, ale wcześniej zasięga opinii członków Kolegium Kardynalskiego na temat kandydata. Ks. Grzegorz Ryś otrzyma od papieża Franciszka pierścień, który symbolizuje związek ze Stolicą Apostolską. Dostanie też czerwony biret(nakrycie głowy z trzeba lub czterema wystającymi rogami). Jest on symbolem oddania się kardynała na służbę Kościoła powszechnego aż do złożenia ofiary z życia.

Szkarłatna sutanna

Kardynał Grzegorz Ryś tak jak inni kardynałowie, będzie teraz nosił szkarłatną sutannę . Jednym z symboli godności kardynała jest kapelusz kardynalski. To szerokoskrzydły kapelusz ozdobiony sznurami z tzw. chwostami. Ale od czasu pontyfikatu papieża Pawła VI nie jest stosowany jako nakrycie głowy. Występuje za to heraldyce kościelnej. Kardynał może między innymi spowiadać na całym świecie bez zgody ordynariusza miejsca w którym przebywa, na czas pobytu w Rzymie otrzymuje obywatelstwo Watykanu. Bierze też udział w wyborze papieża i to z grona kardynałów wyłaniany jest Ojciec Święty.

Kardynał Ryś otrzymał  kościół tytularny. To świątynia świętych Cyryla i Metodego znajduje się w dzielnicy Acilia nord, przy via Osteria di Dragoncello w Rzymie.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki