Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łódź. Nie żyje ksiądz biskup Adam Lepa. Był wybitnym specjalistą ds. mediów. Jeszcze nie wiadomo, kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Nie żyje ksiądz biskup senior Adam Lepa, wieloletni, dobrze znany łodzianom, biskup pomocniczy,  który m.in. zajmował się mediami. Był autorem 12 książek i kilkuset publikacji naukowych dotyczących mass mediów. Zmarł w środę 27 kwietnia w Łodzi w wieku 83 lat. Na razie nie wiadomo kiedy odbędzie się pogrzeb i gdzie zostanie pochowany.
Nie żyje ksiądz biskup senior Adam Lepa, wieloletni, dobrze znany łodzianom, biskup pomocniczy, który m.in. zajmował się mediami. Był autorem 12 książek i kilkuset publikacji naukowych dotyczących mass mediów. Zmarł w środę 27 kwietnia w Łodzi w wieku 83 lat. Na razie nie wiadomo kiedy odbędzie się pogrzeb i gdzie zostanie pochowany. Krzysztof Szymczak
Nie żyje ksiądz biskup senior Adam Lepa, wieloletni, dobrze znany łodzianom, biskup pomocniczy, który m.in. zajmował się mediami. Był autorem 12 książek i kilkuset publikacji naukowych dotyczących mass mediów. Zmarł w środę 27 kwietnia w Łodzi w wieku 83 lat. Na razie nie wiadomo kiedy odbędzie się pogrzeb i gdzie zostanie pochowany.

Był ciepły, otwarty, mający czas na rozmowę,

- Od dawna znałem księdza biskupa Lepę, który bierzmował mnie w łódzkiej parafii św. Maksymiliana Kolbego i udzielił mi święceń kapłańskich. Był ciepły, otwarty, zawsze mający czas na rozmowę, podchodzący do ludzi z wyciągniętą dłonią. Jako specjalista ds. mediów był mistrzem i mentorem dla mnie i innych księży w Polsce zajmujących się sprawami medialnymi – wspomina ksiądz Paweł Kłys, rzecznik prasowy archidiecezji łódzkiej.

Honorowy Obywatel Gminy Dobroń

Zmarły był rodowitym łodzianinem. Urodził się tuż przed wybuchem II wojny światowej w 1939 roku. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi jako wikariusz pracował w parafii św. Wojciecha w Dobroniu pod Pabianicami, dzięki czemu po wielu latach nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dobroń, a także w parafii Przemienienia Pańskiego w Łodzi. Potem został proboszczem dwóch innych łódzkich parafii: błogosławionej Urszuli Ledóchowskiej oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Organizował pielgrzymkę Jana Pawła II do Łodzi

To właśnie on z ramienia Kościoła organizował łódzki etap pamiętnej – w 1987 roku - pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II, który wkrótce mianował go biskupem pomocniczym ówczesnej diecezji łódzkiej. Uroczystość odbyła się 2 stycznia 1988 roku w łódzkiej katedrze z udziałem prymasa Polski Józefa Glempa, biskupa diecezji łódzkiej Władysława Ziółka i biskupa seniora Józefa Rozwadowskiego. Dewizą Adama Lepy jako biskupa stały się łacińskie słowa: „In caritate et patientia” (w miłości i cierpliwości).

Na przełomie lat 80. i 90 biskup Lepa był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Biskupem seniorem został wiosną 2014 roku, kiedy papież Franciszek przyjął jego rezygnację z pełnienia posługi biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki