Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: nowoczesne biura w zabytkowych murach

Wiesław Pierzchała
Fabryka Daubego w Łodzi
Fabryka Daubego w Łodzi Maciej Sobieszczyk
Dawna fabryka Adolfa Daubego przy ul. Wólczańskiej w centrum Łodzi to znakomity przykład na to, jak można efektownie odnowić i skutecznie zagospodarować obiekt zabytkowy. Zgodnie z dewizą inwestora, która brzmi: nowoczesna biura w historycznych wnętrzach.

Za rewitalizację fabryki Daubego z 1896 roku z charakterystycznej, typowej dla neogotyku, czerwonej klinkierowej cegły zabrała się firma Inter-Mar. Prace trwały dwa lata i pochłonęły 30 mln zł. Powstało Centrum Biznesowe Synergia w budynku mającym sześć kondygnacji i 3,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Czy inwestorzy zostawili coś z dawnego wyposażenia?

- W całym obiekcie można spotkać stare kolumny żeliwne - mówi Kamil Marzec, współwłaściciel firmy Inter-Mar.- Poza tym zachowaliśmy stropy łukowe oraz takie elementy architektoniczne, jak portale, czyli wnęki pokazujące oryginalne mury. Można też oglądać ciężkie, stalowe drzwi na każdej kondygnacji oraz fragmenty dawnych krat okiennych.

Poza obiekt jest na wskroś nowoczesny, o wysokim standardzie. Posiada windy, wentylację, klimatyzację itp. Jak zapewnia Kamil Marzec, wszystkie pomieszczenia w dawnej fabryce zostały wynajęte przez różne firmy: od ubezpieczeniowych po projektowe i finansowe. Ponadto jest tam restauracja i sale konferencyjne.

Fabryka wyrobów wełnianych i bawełnianych Adolfa Daubego powstała w 1867 roku na dużej działce ciągnącej się od ul. Piotrkowskiej 171 do ul. Wólczańskiej 128. Dom mieszkalny, jaki fabrykant wybudował przy ul. Piotrkowskiej, przetrwał do dzisiaj i znany jest wielu łodzianom jako siedziba Wydawnictwa Łódzkiego.

Natomiast za domem i ogrodem, w stronę ul. Wólczańskiej, powstawały obiekty fabryczne. W kompleksie wybudowano m.in. tkalnię, przędzalnię i farbiarnię. Produkowano w nich chustki, szaliki, swetry, apaszki i tkaniny wełniane.

Nieruchomość została przecięta al. Kościuszki dopiero podczas drugiej wojny światowej. Po jej zakończeniu fabryka Daubego została przejęta przez państwo. W 1948 roku jej nazwa brzmiała: Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego im. Marii Konopnickiej, które potem znane były jako zakłady Marko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki