Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź obniża czynsz w mieszkaniach... wyłączonych z eksploatacji. Wojewoda żąda wyjaśnień od Rady Miejskiej Łodzi 25.01.2023

Marcin Darda
Marcin Darda
Wojewoda łódzki zażądał wyjaśnień od Rady Miejskiej Łodzi w sprawie legalności kuriozalnych zapisów przegłosowanego w grudniu 2022 r. Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Łodzi na lata 2023-2030. Program zakłada upusty dla najemców mieszkań... wyłączonych z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny.
Wojewoda łódzki zażądał wyjaśnień od Rady Miejskiej Łodzi w sprawie legalności kuriozalnych zapisów przegłosowanego w grudniu 2022 r. Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Łodzi na lata 2023-2030. Program zakłada upusty dla najemców mieszkań... wyłączonych z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny.
Wojewoda łódzki zażądał wyjaśnień od Rady Miejskiej Łodzi w sprawie legalności kuriozalnych zapisów przegłosowanego w grudniu 2022 r. Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Łodzi na lata 2023-2030. Program zakłada upusty dla najemców mieszkań wyłączonych z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny.

MIESZKANIE BEZ WC, ŁAZIENKI, A NAWET... WYŁĄCZONE Z EKSPLOATACJI

W uchwale, co do której spore wątpliwości ma wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, znajduje się tabela nazwana "obniżki techniczno-użytkowe". Zawiera procentowe upusty od bazowej stawki czynszu, w zależności od tego, jakich zdobyczy cywilizacyjnych brakuje w mieszkaniu najemcy. I tak, gdy:

  • wc znajduje się poza mieszkaniem, w budynku - 20 proc.
  • wc znajduje się poza budynkiem (wspólne lub indywidualne) - 30 proc.
  • mieszkanie bez łazienki - 20 proc.
  • mieszkanie bez centralnego ogrzewania - 10 proc.
  • mieszkanie bez przewodowego gazu - 5 proc.
  • mieszkanie bez urządzeń wodno-kanalizacyjnych - 20 proc.
  • mieszkanie w budynku wyłączonym z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny - 30 proc.
  • mieszkanie wyłączone z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny - 20 proc.
  • mieszkanie poza strefą centralną - 1 proc.
  • mieszkanie powyżej 4 piętra w budynku bez windy - 1 proc.
  • mieszkanie ze wspólną używalnością kuchni - 10 proc.
  • mieszkanie w suterenie - 10 proc.

"LOKAL WYŁĄCZONY Z EKSPLOATACJI NIE NADAJE SIĘ DO ZAMIESZKANIA"

Wojewoda zażądał wyjaśnień dotyczących dwóch zapisów z tabeli upustów. Chodzi konkretnie o lokale wyłączone z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny budynku w którym się znajdują, bądź przez zły stan techniczny samego mieszkania i jego wyłączenie z eksploatacji, co daje odpowiednio 30 i 20 proc. obniżki czynszu. Otóż wedle wojewody "warunki obniżenia czynszu,
(...) mogą dotyczyć tylko takiego lokalu (...) który nadaje się do zamieszkania"
.

Powyższa zasada może wprowadzać w błąd mieszkańców zasobu, co do obowiązku uiszczania czynszu lokalu w takim przypadku. W ocenie organu nadzoru skoro lokal jest wyłączony z eksploatacji z uwagi na zły stan techniczny, to logicznym jest brak możliwości spełniania przez ten lokal warunków jakim powinien odpowiadać lokal z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe - czytamy w uzasadnieniu żądania wojewody.

Suma wszystkich upustów z tabeli nie może przekroczyć 60 proc. Od kwietnia 2022 r. kwota bazowa czynszu za 1 metr kwadratowy powierzchni mieszkania ustalona zarządzeniem prezydent Łodzi wynosi 11,70 zł, a w stosunku do 2021 r. wzrosła o 2,70 zł.

LICZBA MIESZKAŃ O NAJWYŻSZYM STOPNIU ZUŻYCIA W ŁODZI WCIĄŻ BĘDZIE ROSŁA

Według danych Zarządu Lokali Miejskich, na koniec 2021 r. budynków mieszkalnych w 100 proc. należących do miasta o stopniu zużycia między 71 a 100 proc. odnotowano 527 (na ogólną liczbę 2 tys. 828), a mieszkań blisko 5,4 tys. W Wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Łodzi na lata 2023-2030. urzędnicy prognozują, że w 2026 r. budynków w tak wysokim stanie zużycia będzie... jeszcze więcej, bo 567.

Mieszkań również - 5 tys. 806 na ogólną liczbę ponad 23 tys. z zasobu komunalnego w 100 proc. będących własnością miasta Łódź. Miasto oprócz tych lokali, ma jeszcze mieszkania we wspólnotach mieszkaniowych, stąd ogólnie zasób liczy ponad 39 tys. mieszkań. W wieloletnim programie czytamy, że tylko nieco ponad 17 proc. miejskich mieszkań ma komplet instalacji. WC w lokalu ma niespełna 60 proc. mieszkań, a wyodrębnioną łazienkę blisko 44 proc.

Rada Miejska Łodzi na wątpliwości wojewody jeszcze nie odpowiedziała.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki