Łódź piąta w rankingu zadłużenia

  Łódź piąta w rankingu zadłużenia

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Łódź piąta w rankingu zadłużenia
  1/4
  przejdź do galerii
  Najbardziej zadłużonym powiatem w kraju jest poddębicki, Łódź blisko podium najbardziej zadłużonych miast wojewódzkich, a Łódzkie w czołówce najbardziej zadłużonych województw - wynika z rankingu pisma "Wspólnota" za 2012 r.
  Eksperci zauważają, że był to pierwszy rok, w którym poziom zadłużenia ogólnego samorządów nie wzrósł względem roku poprzedniego. Jeśli rośnie, to w województwach i miastach na prawach powiatu, spada zaś w gminach i powiatach. Wniosek jest taki, że powiaty i małe gminy zazwyczaj nie mają na wkład własny do inwestycji unijnych, z kolei większe samorządy po "łyknięciu" funduszy unijnych teraz muszą część długu spłacić. Jak wygląda Łódzkie na tle kraju?

  Samorząd województwa, jeśli idzie o zadłużenie, znalazł się na pudle. 51,23 proc. zadłużenia dało trzecie miejsce w kraju, wyżej jest tylko woj. opolskie (61,27) i Mazowsze (57,38). Sklasyfikowane najniżej woj. podlaskie jest zadłużone na nieco ponad 6 proc.

  Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień (PO) średnio co drugą sesję musi odpierać zarzuty opozycji z SLD i PiS, że następcom pozostawi tylko spłatę długów. Na sesji absolutoryjnej marszałek ku pokrzepieniu serc zarzuty opozycji odpierał hasłem, że "Kazimierz Wielki, budując potęgę Polski, też się zadłużał". Czyli Łódzkie będzie potęgą.

  W kategorii miast wojewódzkich Łódź znalazła się na piątym miejscu. Ma budżet zadłużony na 60,57 proc., gorsze wyniki mają tylko Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Toruń, którego dług przekracza 84 proc. budżetowych dochodów, z kolei miastem zadłużonym najmniej jest Olsztyn - tylko 33,5 proc.

  Wśród miast na prawach powiatu, Piotrków i Skierniewice zajmują miejsca na początku dolnej części tabeli (35 i 34 proc.). Wśród miast powiatowych najbardziej zadłużone jest Opoczno (prawie 63 proc., 9 miejsce w skali kraju).

  - Pod koniec roku mieliśmy pewną "niespodziankę" związaną z podatkiem od czynności cywilnoprawnych i musieliśmy zapłacić 1,7 mln zł - tłumaczy Jan Wieruszewski, burmistrz Opoczna. - Stąd taki poziom zadłużenia.

  Następny jest Tomaszów Mazowiecki (45,82 proc., miejsce 83.), Brzeziny (45,02, miejsce 91.) oraz Pajęczno (44,96 proc., miejsce 93.), a miastem powiatowym z Łódzkiego najmniej zadłużonym są Pabianice (21,58 proc.).

  Jednak już w kategorii powiatów mamy lidera w skali krajowej, a chodzi o powiat poddębicki, który przekroczył 64 proc. zadłużenia.

  - Mamy zgodę resortu finansów na przekroczenie "reguły 60 proc." - mówi Mariusz Koziński (PO), wiceszef Rady Powiatu. - Przekształciliśmy szpital, a w związku z tym musimy spłacać jego długi, stąd też tak wysoki poziom zadłużenia.

  Wśród tzw. miast mniejszych najwyższe zadłużenie z samorządów Łódzkiego zanotowano w Złoczewie i Działoszynie (nie przekracza 54 proc.). Z kolei wśród gmin wiejskich na 72,53 proc. zadłużony jest budżet Pątnowa, co jest 14 wynikiem w kraju. Rekord należy do Ostrowic w woj. zachodniopomorskim, które zadłużyły się na ponad... 146 proc. W pierwszej setce z Łódzkiego znalazły się jeszcze gminy Mokrsko (65,89 proc.) oraz Zadzim (59,91 proc.).

  Na drugim końcu są samorządy bez długów: Kluki, Szczerców, Bedlno, Buczek, Chąśno, Gorzkowice i Ładzice. Jedna z najbogatszych gmin w Polsce, Kleszczów, ma zadłużenie na poziomie 0,002 proc.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zadzim

  magda s (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  no powiat poddębicki idzie chyba w stronę bankructwa ...
  W Gminie Zadzim dług miał wynosić 60% a po kontroli jest 72 % ponadto kilku milionów złotych brakuje ,a kar żadnych niema . Co to za rządy ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmmm...

  kolorek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  Po wybudowaniu trasy W-Z czyli tzw. fosy zdanowskiej to miasto z długów już się nie podniesie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To sie kupy nie trzyma

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Taki chaos w tym artykule ze nie wiadomo o co chodzi. I jaki wniosek jest z tych wszystkich liczb? Ci najbogatsi (kleszczow) nie musza sie zadluzac, bo maja kasę. Lodz, żeby zarabiać na siebie musi...rozwiń całość

  Taki chaos w tym artykule ze nie wiadomo o co chodzi. I jaki wniosek jest z tych wszystkich liczb? Ci najbogatsi (kleszczow) nie musza sie zadluzac, bo maja kasę. Lodz, żeby zarabiać na siebie musi dużo jeszcze zainwestować. Bez kredytu to raczej nierealne. Pardons= hater? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Darda,

  ") (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  wywalił pan mój post który obnazył pana niewiedzę i skorygował pan swój artykuł - niewiarygodne

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pardons

  pardons (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

  Czas tego panstwa powoli dobiega konca golym okiem widac ze to rzady alkoholikow nie potrafiacy sprawnie zarzadzac czymkolwiek poza klozetem w urzedzie miejskim.

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny