Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: Piknik wojskowy na Święto Wojska Polskiego (ZDJĘCIA)

Jolanta Sobczyńska
Piknik wojskowy na Święto Wojska Polskiego
Piknik wojskowy na Święto Wojska Polskiego Jakub Pokora
W Łodzi obchody Święta Wojska Polskiego trwają dwa dni. W poniedziałek obchody rozpoczęła msza święta w archikatedrze. Na żołnierski piknik zaprosiła zaś łodzian Biała Fabryka

15 sierpnia przypadała 91. rocznica jednej z najważniejszych w dziejach Polski i Europy zwycięskiej bitwy warszawskiej, której data ustanowiona została Świętem Wojska Polskiego. Kościół zaś świętował tego dnia Wniebowzięcie Maryi Panny oraz Matki Boskiej Zielnej.

Niedzielne uroczystości rozpoczęło poranne nabożeństwo w intencji Ojczyzny. Po nim łodzianie obejrzeli przemarsz kompanii reprezentacyjnych Wojska Polskiego (I Batalion Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej), policji (kompania honorowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi), straży pożarnej (Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi) i Straży Miejskiej w Łodzi. Przemarsz poprowadziła Orkiestra Dęta Kopalni Bełchatów.

CZYTAJ TEŻ: Łódź: obchody Święta Wojska Polskiego [ZDJĘCIA]

Po niej przedstawiciele najwyższych władz państwowych (z ministrem Cezarym Grabarczykiem na czele), wojewódzkich (wicewojewoda Krystyna Ozga i marszałek Witold Stępień), miejskich (przewodniczący Rady Miasta Łodzi Tomasz Kacprzak) oraz kościelnych (arcybiskup Władysław Ziółek) i wojskowych (pułkownik Wojciech Filkowski) zapalili znicze pod pomnikiem papieża Jana Pawła II oraz pod pomnikiem księdza Ignacego Skorupki, łódzkiego wikariusza, który zginął w jednej z bitew 1920 roku. Pod Radzyminem poprowadził do boju 800-osobowy batalion.

- Oddajemy dziś cześć tym, którzy w 1920 roku posłuchali apelu naczelnego wodza i naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego i ruszyli na wezwanie "Ojczyzna w potrzebie" - mówi marszałek Witold Stępień. - Szacunek należy się też żołnierzom, którzy w czasie pokoju poddają się wojskowemu reżimowi, by być gotowym, gdy przyjdzie taka konieczność.

Był też apel pamięci oręża polskiego, w którym żołnierze z jednostki w Leźnicy wspominali m.in. swoich kolegów, którzy nie wrócili żywi z zagranicznych misji. Kilkadziesiąt delegacji złożyło zaś kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Po oficjalnych uroczystościach na łodzian czekał żołnierski piknik w Białej Fabryce. Tam zaprezentowały się grupy rekonstrukcji historycznej, m.in. Grupa Kampinos i Żelazny Orzeł. Każdy mógł też zwiedzić... żołnierski szpital, karetkę i punkt opatrunkowy. A dla wygłodniałych była zaś wojskowa grochówka.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w 1923 roku i przetrwało do 1947. Ponownie przywrócone po 1990 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki