Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: Prezes MPK zwolniony za niegospodarność

Agnieszka Magnuszewska
- Nie dojdzie do takiej sytuacji, że 1 stycznia MPK stanie - zapewniają władze Łodzi
- Nie dojdzie do takiej sytuacji, że 1 stycznia MPK stanie - zapewniają władze Łodzi Grzegorz Gałasiński
Prezydent Hanna Zdanowska w końcu podaje przyczynę zdymisjonowania w środę Stanisława Galii ze stanowiska prezesa MPK

Prezydent Zdanowska, twierdzi, że powodem do zdymisjonowania Stanisława Galii ze stanowiska prezesa MPK była niegospodarność oraz brak działań zmierzających do podpisania umowy o powierzeniu usług.

Jedną z przyczyn niegospodarności jest mała ilość robót prowadzonych przez przez Zakład Techniki oraz Zakład Torów i Sieci w innych miastach. W 2008 r. zarobiły one 65 mln zł, a w obecnym tylko 43 mln zł. Na następny rok zaplanowane jest tylko dokończenie realizacji kontaktów na kwotę 18 mln zł.


- Natomiast na same zarobki w Zakładzie Techniki trzeba wydać 13,5 mln a w Zakładzie Torów i Sieci 10 mln zł. Te dwie jednostki powinny być w ciągu obecnego roku zrestrukturyzowane. Prezes Galia tego nie zrobił - podkreśla Hanna Zdanowska.


Restrukturyzacja oznaczałyby oczywiście masowe zwolnienia, ale Hanna Zdanowska zapewnia, że nie chciałaby do tego dopuścić. Sposobem na poprawę finansowej sytuacji spółki mają być dodatkowe dochody. 


- W tym i przyszłym roku na rynku związanym z budową torowisk jest do zgarnięcia od 100 do 150 mln zł - podkreśla Marek Cieślak, wiceprezydent odpowiedzialny za spółki miejskie.


Uznano też, że MPK nie zostało przygotowane do powierzenia usług. 


- Taką umową nie mogą być objęte przewozy osób niepełnosprawnych, muzeum, orkiestra, Zakład Techniki i zakład Torów i Sieci. Coś z tymi jednostkami musimy zrobić - mówi Marek Cieślak.

Umowa powierzenia ma być podpisana w styczniu, ale na pewno nie na początku roku. Jutro wygasa tegoroczna umowa. Na jakiej więc zasadzie będzie kursowało MPK?


- Na podstawie uchwały Rady Miasta, która została podjęta 3 grudnia. Określa ona warunki powierzenia - wyjaśnia Radosław Podogrodzki, wiceprezes MPK.


- Nie dojdzie do takiej sytuacji, że 1 stycznia MPK stanie - dodaje Cieślak.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki