Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: Rudolph Giuliani doktorem honoris causa UŁ

Agnieszka Jasińska
Najbardziej kontrowersyjny burmistrz Nowego Jorku, który oczyścił miasto z przestępczości, ma w maju osobiście odebrać w Łodzi doktorat. Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego jednomyślnie poparła w piątek projekt przyznania doktoratu honoris causa Rudolphowi Giulianiemu. - Teraz wnioskiem zajmie się senat uczelni - potwierdza prof. Włodzimierz Nykiel, rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

Rudolph Giuliani karierę polityczną rozpoczął jako nowojorski prokurator, doprowadzając do skazania kilku czołowych finansistów z Wall Street za nielegalny handel akcjami firmy. Walczył też z korupcją we władzach miasta oraz z mafią. Później był urzędnikiem w departamencie sprawiedliwości.

W 1993 roku Giuliani został burmistrzem Nowego Jorku. Pełnił tę funkcję przez osiem lat. Rządy twardej ręki i stosowane przez niego metody zwalczania przestępczości przysparzały mu wielu przeciwników wśród mieszkańców. Niechęć budziła też jego arogancja i odrzucanie wszelkiej krytyki. Jednak w czasie, kiedy pełnił funkcję burmistrza, wzmocnił policję i przeprowadził kampanię walki z przestępczością. Dzięki temu oczyścił Nowy Jork, który wcześniej był najbardziej niebezpiecznym miastem w Stanach Zjednoczonych.

W czasie pierwszej kadencji Giuliani rozpoczął kampanię, nazywaną zero tolerancji, skierowaną przeciwko osobom popełniającym drobne wykroczenia, czyli m.in. przeciwko gapowiczom, wandalom malującym graffiti na murach oraz drobnym, nielegalnym handlarzom z metra. Przyświecała mu zasada, że nawet niewielkie sprawy mogą doprowadzić do poważnych przestępstw.

Amerykanin ma osobiście odebrać w maju w Łodzi doktorat honoris causa

W czasie drugiej kadencji ogłosił nowy plan zwalczania sprzedaży narkotyków i przeznaczył na ten cel 80 mln dolarów. Zmusił też właścicieli sklepów pornograficznych do wyprowadzenia się z Times Square do wyznaczonych stref z dala od centrum miasta. Końcówka jego rządów przypadła na wrzesień 2001 roku. Bohatersko dowodził akcją ratunkową na gruzach World Trade Center.

Giuliani był już w Polsce w 2006 r. Przyjechał do Warszawy na zaproszenie polskiego oddziału Institute for International Research oraz "Gazety Prawnej" i wygłosił wykład o przywództwie.

Były burmistrz Nowego Jorku będzie drugą tak znamienitą postacią, wyróżnioną przez łódzką uczelnię. W październiku Uniwersytet Łódzki uhonorował tytułem honoris causa byłą brytyjską premier Margaret Thatcher. Wnioskowały o to władze Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego. Thatcher została wyróżniona za to, że podczas swoich rządów podejmowała decyzje, także ekonomiczne, które dla Polski zaowocowały przyspieszeniem przemian i odzyskaniem wolności.

Niestety, była premier nie mogła osobiście przyjechać do Łodzi po odbiór wyróżnienia. W związku z jej stanem zdrowia uroczystość przyznania tytułu honoris causa odbyła się przy wykorzystaniu nowoczesnych metod telekomunikacyjnych. W Łodzi, na uroczystym posiedzeniu, zebrał się senat Uniwersytetu Łódzkiego i zaproszeni goście, w Londynie natomiast była premier Wielkiej Brytanii, jej najbliższe otoczenie oraz przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego. Uroczystość była transmitowana na żywo i prezentowana na telebimach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki