Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź sprzedaje kamienice na Piotrkowskiej

Monika Pawlak
Do niedawna w kamienicy Przy Piotrkowskiej róg Zielonej siedzibę miała słynna księgarnia Pegaz.
Do niedawna w kamienicy Przy Piotrkowskiej róg Zielonej siedzibę miała słynna księgarnia Pegaz. Łukasz Kaczyński
Miasto wystawia na sprzedaż kamienicę u zbiegu ul. Piotrkowskiej i Zielonej. Rzeczoznawca wycenił budynek wraz z gruntem na 4,7 mln zł, a nabywca - wyłoniony w przetargu - uzyska 1-procentową bonifikatę od ceny sprzedaży.

Bonifikata wynika z fatalnego stanu technicznego budynku i faktu, że figuruje on w rejestrze zabytków województwa. Nabywca musi się liczyć z tym, że remont będzie nadzorowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zgodę na transakcję musi wyrazić Rada Miejska, niespodzianek oczekiwać nie należy. Radni zgodzą się na sprzedaż, bo inwestor prywatny to jedyny ratunek dla zrujnowanej kamienicy.

Sprzedaż tej kamienicy to pierwszy krok do prywatyzacji lokali komunalnych na całej Piotrkowskiej. Prezydent Hanna Zdanowska zapowiedziała, że wkrótce pod obrady radnych trafi projekt uchwały, zezwalający na sprzedaż lokali użytkowych i mieszkań w miejskich budynkach przy Piotrkowskiej. Dotychczasowi najemcy będą mogli je wykupić bez przetargu, a lokale niewynajęte - pójdą pod młotek. Chodzi o 300 lokali użytkowych, 120 z nich ma witryny wychodzące na Piotrkowską. Hanna Zdanowska twierdzi, że czas by na reprezentacyjną ulicę Łodzi zawitał wolny rynek. Uważa także, że prywatny właściciel będzie dbał o nieruchomość, co poprawi estetykę ulicy. Nie bez znaczenia są też dochody, jakie miasto może z tego tytułu osiągnąć.

- Nie sposób tego oszacować w tej chwili, projekt jeszcze nie ruszył - mówi Marcin Masłowski z biura prasowego UMŁ.

Prywatyzacja lokali na Piotr-kowskiej to nowość. Prezydent Jerzy Kropiwnicki sprzeciwiał się temu. Argumentował, że to jedyny sposób, by zapobiec lokowaniu na Piotrkowskiej banków i instytucji finansowych. Według prezydent Zdanowskiej, te obawy są bezpodstawne. Twierdzi, że banków już jest przy Piotrkowskiej za dużo.

Przeciwko sprzedaży był też Włodzimierz Adamiak, były menedżer ulicy Piotrkowskiej. Jego zdaniem, przy deptaku powinny być lokale dla artystów, bo tylko w ten sposób Piotrkowska będzie się wyróżniać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki