Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź to miasto z dużym potencjałem dla branży IT. Mówi o tym świeżo opublikowany raport WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
Blisko 30 tysięcy mieszkańców Łodzi zatrudnionych jest w aż 200 centrach IT zlokalizowanych na terenie miasta - wylicza właśnie opublikowany raport przygotowany we współpracy firm HRK, Invest in Lodz i Colliers. Materiał nosi tytuł „Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi”.

Branża IT w Łodzi z dużym potencjałem

Sektor IT zalicza się obecnie do najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki w Polsce. Co ważne, jednym z centrów tego biznesu w naszym kraju jest Łódź. Dowodzi tego nowy raport dotyczący rynku IT w tym mieście. I przedstawia ciekawe wnioski dotyczące postaw oraz oczekiwań łódzkich programistów i informatyków wobec pracodawców.

Autorzy raportu wskazują, że wśród rozmaitych atutów Łodzi, zachęcających firmy do otwierania w naszym mieście swoich centrów kompetencyjnych IT, jest jej położenie oraz większa niż w innych regionach gotowość pracowników do powrotu do biur po pandemii. Sprzyjać ma temu koncentracja biurowców i siedzib firm w ścisłym centrum Łodzi, dzięki czemu z każdej części miasta łatwo do nich dotrzeć.

- Czas dojazdu do miejsca pracy w Łodzi jest znacznie krótszy, niż na przykład w Warszawie - podkreśla Ewa Paprocka, senior executive manager w HRK ICT, współautorka raportu. - To zaś sprawia, że większość osób chce przyjechać do biura, spotkać się z ludźmi, także wyjść na miasto.

Raport podkreśla, że dwa największe huby biurowe w Łodzi są zlokalizowane w centrum miasta, na osi trasy W-Z, w okolicy ul. Piotrkowskiej oraz w Nowym Centrum Łodzi. Dystans pomiędzy nowymi biurowcami oraz najatrakcyjniejszymi punktami centrum miasta zajmuje około 15 minut pieszo. Sprawia to, że - jak możemy przeczytać w dokumencie - łodzianie aż w 49% wybierają pracę hybrydową, a w 8% wyłącznie z biura. W innych regionach zaś aż w 67% pracowników wybiera pracę zdalną, a tylko 25% chcą pełnić obowiązki hybrydowo i zaledwie w 3% z siedziby firmy.

Na ten element wskazują również władze miasta.

- Łódź to duże miasto bez "metropolitalnego ciśnienia". Tutaj wszędzie jest blisko. Pracodawcy i pracownicy doceniają kompaktowy charakter miasta, który zapewnia im właściwą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Unikalna postindustrialna przestrzeń miejska, słynna czerwona cegła, wysokiej jakości przestrzenie coworkingowe i oryginalne biura stymulują kreatywność i sprzyjają integracji. Konkurencyjne koszty życia w porównaniu z innymi dużymi miastami sprawiają, że Łódź jest atrakcyjną alternatywą dla młodych pracowników i przedsiębiorców poszukujących komfortu pracy i wysokiej jakości życia w przystępnej cenie. Łódź to także otwartość. Mieszkańcy szybko skracają dystans. Tradycje czterech kultur, na których zbudowano miasto, sprawiają, że każdy czuje się tu jak w domu - uważa Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

Branża IT - jak często w biurze?

Respondenci twórców raportu zostali zapytani również o to, jak często chcą pojawiać się w biurze w przypadku, gdy jest ono zlokalizowane w ich mieście lub innym najbliższym mieście. Okazuje się, że łodzianie wykazują się większą elastycznością pracy i chęcią brania udziału w biurowym życiu swojej organizacji niż ich koledzy i koleżanki z innych miejscowości. Aż 26% mieszkańców naszej aglomeracji może pracować z siedziby firmy kilka razy w miesiącu. Co ciekawe 19% łodzian może być w biurze trzy dni w tygodniu (19%), dla porównania w innych regionach decyduje się na to 7%. Praca biurowa cztery dni w tygodniu, która sprawia problem sektorowi IT w innych regionach, w Łodzi spotyka się z pozytywną reakcją - zapewniło nas o tym 18% badanych. Podobne wyniki zaobserwowano w przypadku jednego i dwóch dni pracy w tygodniu z biura. W obu przypadkach 14% łodzian wyraziło gotowość na taki tok pracy.

Wygląda przy tym na to, że pracodawcy w Łodzi mogą w mniejszym stopniu niż w innych miastach kraju obawiać się przypisanych do tej branży mobilności pracowników i ich nielojalności wobec firmy. Wyniki raportu wskazują, że optymalny czas pracy w jednej firmie to wśród łodzian średnio 3-5 lat (60%) i prawie tyle samo w innych regionach (59%). Zarazem mieszkańcy aglomeracji łódzkiej na tle pozostałej części Polski potrafią być trwalej przywiązani do miejsca pracy. Aż 26% z nich deklaruje pracę w jednej firmie powyżej 5 lat, w przeciwieństwie do innych regionów, gdzie tylko 17% pracuje tak długo w jednym miejscu. Osoby zmieniające pracę maksymalnie co dwa lata to w prawie 1/4 mieszkańcy innych miast, w Łodzi takich pracowników jest zaledwie 15%.

- Pracodawcy nie powinni obawiać się, że motywator finansowy przełoży się na zwiększoną rotację. Pracownicy branży IT w Łodzi są wyjątkowo lojalni - aż 86% ankietowanych chce związać się z pracodawcą na co najmniej trzy lata, z czego aż co trzeci deklaruje, że w jednej firmie chce spędzić powyżej pięciu lat - dodaje Ewa Paprocka.

Informatycy i programiści nie powinni mieć problemów ze znalezieniem w Łodzi dobrze płatnej, stabilnej pracy. - Mamy tu już specjalistów wszelkiej maści na różnych stanowiskach. Odczuwalny jest jednak pewien niedosyt, jeżeli chodzi o stanowiska najwyższej kadry kierowniczej, menedżerskiej - podsumowuje Ewa Paprocka.

Raport „Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi” przygotowany został w oparciu o ankiety online i rozmowy telefoniczne. W badaniu udział wzięły 433 osoby z Łodzi i pozostałych regionów Polski, zatrudnione w firmach informatycznych, telekomunikacyjnych i stanowiskach związanych z informatyką w innych sektorach. Aż ¼ grupy badawczej stanowią mieszkańcy Łodzi.

Ewa Paprocka, Senior Executive Manager, HRK ICT

Łódź to miasto z dużym potencjałem dla branży IT. Mówi o tym...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki