Łódzcy ewangelicy reformowani świętują rocznicę [ZDJĘCIA]

  Łódzcy ewangelicy reformowani świętują rocznicę [ZDJĘCIA]

  Jolanta Sobczyńska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Łódzcy ewangelicy reformowani świętują rocznicę [ZDJĘCIA]
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Parafia Ewangelicko-Reformowana w Łodzi obchodzi 110-lecie istnienia oraz 80-lecie wybudowania i poświęcenia kościoła przy ul. Radwańskiej. W niedzielę w uroczystym nabożeństwie uczestniczyli m.in. senator Ryszard Bonisławski oraz wojewoda Jolanta Chełmińska.
  Niedzielne nabożeństwo było ekumeniczne. Uczestniczyli w nim nie tylko członkowie łódzkiego zboru ewangelicko-reformowanego, ale również rabin z gminy żydowskiej, katolicki duchowny, członkowie parafii ewangelicko-augsburskiej i ewangelicko-metodystycznej.

  Sam zbór w Łodzi istnieje od 1902 r. Parafia skupiająca mieszkańców Łodzi i okolic pochodzenia polskiego, francuskiego, czeskiego oraz niemieckiego dostała wtedy stałego duchownego.
  Nabożeństwa zaczęto odprawiać regularnie. W 1928 r. rozpoczęła się budowa świątyni. Trwała cztery lata. Budynek, który stanął w 1932 r. był wzorowany na kościele ewangelicko-reformowanym w Wilnie.

  Kościół wybudowano m.in. dzięki składkom parafian z łódzkiego zboru. Darowizny przekazał też łódzki urząd miasta oraz przedsiębiorcy z Łodzi i okolic. Ale pieniądze przeznaczone na budowę były też wykorzystywane na dożywianie ubogich w czasie wielkiego kryzysu gospodarczego na przełomie lat 20. i 30. XX wieku.

  Przed II wojną światową parafia liczyła ponad tysiąc wiernych. W latach 80. XX wieku skurczyła się do zaledwie kilkunastu osób. Dziś do kościoła należy około 150 osób.

  Kościół ewangelicko-reformowany przyjmuje nauki głoszone w XVI wieku przez Jana Kalwina. Podstawę wiary dla zborów stanowi Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Księży nie obowiązuje celibat. W 1990 roku dopuszczono wyświęcanie kobiet na duchownych.


  Damy ci więcej - zarejestruj się!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Księży nie obowiązuje celibat...

  pik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 57 / 57

  ... bo tam nie ma sakramentu święceń i sukcesji apostolskiej.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo