MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzcy ratownicy medyczni uratowali 7-miesięczne dziecko, które zachłysnęło się smoczkiem

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Łódzcy ratownicy medyczni uratowali 7-miesięczną dziewczynkę
Łódzcy ratownicy medyczni uratowali 7-miesięczną dziewczynkę materiał WSRM w Łodzi
Do 7-miesięcznej dziewczynki, która zachłysnęła się smoczkiem, zostali wezwani łódzcy ratownicy medyczni. Interwencja zakończyła się szczęśliwie. Błyskawiczna reakcja ratowników uratowała życie dziecka i do tragedii nie doszło.

Jak informuje Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, do dramatycznego wezwania został zadysponowany jeden z zespołów ratownictwa medycznego stacjonujących na terenie łódzkiej dzielnicy Polesie. Pomocy potrzebowała 7-miesięczna dziewczynka, która doznała zachłyśnięcia. Ratownicy medyczni natychmiast przystąpili do realizacji wezwania. - Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano matkę trzymającą na rękach dziewczynkę. Objawy jakie prezentowała wskazywały na ciężką niedrożność dróg oddechowych. Okazało się, że ​niemowlę zachłysnęło się smoczkiem.

- Ponieważ ciało obce blokowało przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co w konsekwencji mogło doprowadzić do śmierci dziewczynki, konieczne było natychmiastowe podjęcie medycznych czynności ratunkowych. Ratownicy medyczni umieścili w jamie ustnej dziecka laryngoskop — urządzenie uwidaczniające wejście do krtani. A następnie przy pomocy specjalnych kleszczyków usunęli smoczek blokujący wejście do tchawicy. Po usunięciu smoczka z dróg oddechowych stan dziewczynki uległ poprawie. Jednak z uwagi na ewentualne powikłania zdarzenia dziecko pod opieką mamy przewieziono do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – relacjonuje Adam Stępka.

Liczy się jak najszybsza reakcja

Niedrożność dróg oddechowych spowodowana ciałem obcym – jak uzupełnia rzecznik WSRM w Łodzi - u ​dzieci występuje zwykle w starszym wieku. Zwłaszcza gdy najmłodsi zaczynają samodzielnie poznawać otaczający je świat.
- To właśnie wówczas wkładają do ust różne przedmioty, które następnie aspirują do dróg oddechowych. Ciało obce w drogach oddechowych może całkowicie zamknąć światło ​krtani lub znajdującej się dalej tchawicy. Wówczas pierwszymi objawami jest kaszel będący odruchem obronnym. Na skutek zablokowania przepływu powietrza dochodzi również do sinicy. Jeśli pomoc nie nadejdzie szybko, stan dziecka ulega pogorszeniu. Traci ​ono przytomność. Mięśnie stają się wiotkie. Dalsza zwłoka na skutek niedotlenienia może doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki