Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzcy rowerzyści boją się jeździć zgodnie z przepisami

Matylda Witkowska
Rowerzyści nie czują się bezpiecznie na łódzkich ulicach
Rowerzyści nie czują się bezpiecznie na łódzkich ulicach Krzysztof Szymczak
Zamiast lawirować między pędzącymi samochodami, rowerzyści jadący wiaduktem na ul. Przybyszewskiego zjeżdżają na szeroki chodnik. I wtedy dostają mandaty. - Takich absurdalnych miejsc są w Łodzi setki - uważają twórcy raportu o rowerach w Łodzi.

Łodzianka Ilona Znajmiecka wiaduktem na ul. Przybyszewskiego jeździ prawie codziennie. Wybiera chodnik, bo się boi rozpędzających się przed wiaduktem kierowców.

- Samochody nie przestrzegają tam ograniczenia prędkości do 50 km/godz., a przy zjeździe z wiaduktu rowerzysta natychmiast ginie kierowcy z oczu. Trudno zareagować - mówi nasza Czytelniczka. - Dlatego dla bezpieczeństwa swojego i kierowców zjeżdżam na chodnik - dodaje.

Asfaltowanym chodnikiem prawie nikt się nie porusza, bo w pobliżu nie ma domów ani sklepów. Ale policja i tak pilnuje porządku. - Ostatnio dostałam mandat od drogówki za jazdę rowerem po chodniku - denerwuje się łodzianka.

Potrzebę zbudowania w tym miejscu drogi dla rowerów dostrzegli Wojciech Makowski i Piotr Szałkowski, autorzy opublikowanego niedawno "Społecznego raportu na temat stanu i perspektyw transportu rowerowego w Łodzi".

- Przestrzeganie w tym miejscu prawa zmniejsza bezpieczeństwo zamiast je zwiększać - uważa Piotr Szałkowski. - Takich miejsc w Łodzi są setki, na przykład na skrzyżowaniu al. Kościuszki i Mickiewicza droga dla rowerów jest poprowadzona przez ruchliwy chodnik. To stwarza zagrożenie kolizjami.

Zdaniem twórców raportu w ciągu najbliższych czterech lat powinny powstać co najmniej 83 km dróg rowerowych tworzących spójną całość, a prędkość w centrum Łodzi powinna zostać ograniczona do 30 km/godz.

Wśród innych zaleceń zawartych w raporcie są kontrapasy na ul.: Wschodniej, Sienkiewicza i POW, a także połączenie rowerowe Manufaktury i Centralu.

Jak podkreśla Aleksandra Mioduszewska z biura prasowego Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, głos rowerzystów jest brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Jednak na wiadukcie na ulicy Przybyszewskiego ścieżki rowerowe pojawią się dopiero po generalnym remoncie wiaduktu. Zacznie się on nie wcześniej niż w 2013 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki