Łódzcy seniorzy się nie nudzą

Materiał informacyjny Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS
Grupa nieformalna Szydełko i Druty
Grupa nieformalna Szydełko i Druty
Urząd Miasta Łodzi od kilku lat, wspierając środowisko organizacji pozarządowych organizuje konkursy mikrograntowe prznaczając środki finansowe na realizację działań i projektów.

Jeden z tych konkursów przeznaczony jest dla grup nieformalnych i organizacji pozarządowych, działających na rzecz łódzkiego środowiska 60 +. Mowa o zadaniu publicznym „Mikrogranty dla Seniorów 2023” a realizowanym w tym roku przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS.

Celem tego zadania jest wspieranie projektów promujących wolontariat i pomoc sąsiedzką oraz integrację i aktywizację społeczną osób starszych z uwzględnieniem profilaktyki problemów związanych z używaniem alkoholu. Szczególnie ważnym aspektem tego konkursu jest podnoszenie poziomu świadomości społecznej i rozwijanie wrażliwości na potrzeby osób starszych i samotnych.

Decyzja o ubieganie się o grant (jest to kwota od 500 do 5000 zł) bywa trudna. Zdarza się, że przyszli grantobiorcy mają obawy przed napisaniem wniosku, zwerbalizowaniem własnego pomysłu czy skonstruowaniem budżetu, tak by mieścił się w ramach dostępnych funduszy. Dla wielu z nich jest to pierwsze spotkanie z formularzem projektowym. Pomysłodawcy (realizatorzy) mikrograntów mogą liczyć na kompleksową pomoc doradców i koordynatorów z Centrum Opus na każdym etapie działań: od napisania wniosku, poprzez realizację i nadzór nad sprawozdaniem finansowym.

Po wypełnieniu i wysłaniu wniosków drogą elektroniczną, w I etapie wnioski są oceniane pod względem merytorycznym i formalnym. Pozytywna ocena kwalifikuje do II etapu konkursu, w którym przedstawiciele grup nieformalnych (m.in 3 osoby) lub organizacji, opowiadają komisji konkursowej o własnej inicjatywie. Wyniki drugiego etapu, definiują ostateczną listę zwycięzców i otwierają możliwość realizacji marzenia.

W tej edycji Mikrogranty dla Seniorów 2023 do udziału w konkursie zgłosiło się 76 organizacji i grup nieformalnych. Ostatecznie do realizacji wniosków przystąpiło 25 z nich. Liczba składanych projektów z roku na rok powiększa się, co pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszy się taka forma pozyskiwania funduszy. Może też dawać odpowiedź na pytanie czego najbardziej brakuję łódzkim seniorom albo jakiego rodzaju aktywności są aktualnie pożądane.

Wśród zwycięskich projektów znajdują się realizacje poprawiające kondycję fizyczną, a także takie, które podsycają ducha rywalizacji. Przykładem mogą być turnieje brydżowe, rozgrywane w lokalnych bibliotekach. Inne to zajęcia wspinaczkowe na ściance (w wyjątkowy sposób rozwijające zaufania do osoby asekurującej i własnych możliwości), międzypokoleniowa joga, taniec klasyczny czy nowoczesny, edukujący i poprawiający jakość życia kobiet ćwiczących mięśnie dna miednicy.

Inną kategorię projektów stanowią te, które skupiają osoby uzdolnione artystycznie lub pragnące rozwijać swój potencjał poprzez tworzenie prac plastycznych (np. malarstwo, decoupage, quilling, kartki okolicznościowe etc.) Część grup tworzy unikatowe zabawki, które będą wspierać dziecięcą psychikę i dobrostan podczas leczenia w łódzkich szpitalach.

Wyjątkową tematykę podejmuje Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO zapraszając na rozmowy i spotkania nt. odchodzenia, śmierci i wspólnego przeżywania żałoby.

Interesującymi przedsięwzięciami mogą pochwalić się grupy nieformalne wywodzące się z domów opieki. Personel wraz z mieszkańcami i dla mieszkańców zorganizował „Biesiadę w wiejskiej zagrodzie”. Przeprowadzając szereg konkursów np. ugniatanie kapusty, ubijanie śmietany czy dojenie krowy na czas i aranżując przestrzeń wokół DPS można było poczuć się jak na wiejskim podwórku. Inny zaprosił rodziny podopiecznych do własnej Kawiarenki, a dzięki tej inicjatywie Dom Kombatanta zyskał miejsce integracji z mieszkańcami pobliskiego osiedla.

O mikrogranty ubiegają się również grupy pragnące zazielenić swoje otoczenie, by móc w pełni cieszyć się odpoczynkiem w miejscu zamieszkania. Nasadzenia, wspólne wybieranie kwiatów i krzewów dostarcza wiele satysfakcji i w prosty sposób pokazuje jak niewielkim nakładem finansowym, z pomocą sąsiadów wykreować własną przestrzeń. Te działania zazwyczaj mają charakter międzypokoleniowy.

Każdy z 25 projektów ma swoją historię, wszystkie są wynikiem ogromnego zaangażowania twórców w realizację wymarzonego pomysłu. Wiele osób biorących udział w działaniach, pozostaje aktywnych nawet po zakończeniu przedsięwzięcia. Projekty mikrograntowe tworzą mikrowspólnoty, które dają swym członkom uwagę, wsparcie, zabierają poczucie osamotnienia. Otwierają na nowe umiejętności i nieodkryte dotąd pasje. Wspólnie spędzony czas wyzwala w wielu uczestnikach nową energię do działania.

Centrum Opus jako instytucja pozarządowa, wiele lat temu postawił sobie za cel promocję i wspieranie inicjatyw obywatelskich. Centrum OPUS powstało w 1999 r. Rokrocznie ze szkoleń i doradztwa korzysta kilkuset społeczników, którym pomaga realizować projekty na rzecz lokalnych społeczności. Przybliża zagadnienia z dziedziny prawa, księgowości i fundraisingu. Pomaga w rejestrowaniu organizacji, wspiera działaczy z grup nieformalnych, tłumaczymy obowiązujące procedury oraz doradza, gdzie spotkać partnerów i sprzymierzeńców dla planowanych działań. Przyznaje małe granty na lokalne działania – co roku kilkaset osób dostaje okazję, by zrealizować swój wymarzony projekt, dzięki funduszom przekazanym przez OPUS. Łączy ludzi różnych środowisk. Współpracując z biznesem, samorządami i NGOsami, budując między tymi światami wzajemne zaufanie i wiarę we współpracę. Wierzy, że w każdym sektorze można znaleźć osoby, które chcą wspólnie z innymi tworzyć pozytywne zmiany.

Najnowszy cykl bezpłatnych warsztatów o sposobach pozyskiwania środków na lokalne inicjatywy odbędzie się w siedzibie Centrum Opus przy ulicy Narutowicza 8/10 w Łodzi w terminach:

13 listopada: godz. 16:30-20:30

Efekty projektu, sposoby ich oceny i mierzenia, ewaluacja, koordynacja projektu, radzenie sobie z nieprzewidzianymi okolicznościami i przeszkodami.

22 listopada: godz. 16:30-20:30

Rola promocji i komunikacji na zewnątrz w projekcie. (Na ten warsztat zapraszamy z własnym komputerem/tabletem.)

28 listopada: godz. 16:30-20:30

Zarządzanie budżetem projektu, rozliczanie projektu i sprawozdawczość.

Biorąc udział w cyklu warsztatowym, będziecie Państwo mieć możliwość poszerzenia networkingu, o poznanie innych organizacji, przedstawicieli grup nieformalnych, ludzi z pomysłami na inicjatywy społeczne i z chęcią do działania, co może zaowocować ciekawymi współpracami i nowymi możliwościami projektowymi.

Wszystkie warsztaty będą odbywać się w siedzibie Centrum Opus przy ulicy Narutowicza 8/10 w Łodzi. Udział w cyklu szkoleniowym jest BEZPŁATNY.

Uczymy pisać projekty i pozyskiwać środki - bezpłatne szkolenia i warsztaty | Facebook
www.opus.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki