Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzcy terytorialsi ćwiczyli rozpoznanie w górach. Na wyposażeniu mieli między innymi drony i noktowizory

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Ćwiczenia żołnierzy 91 batalionu lekkiej piechoty ze Zgierza w Bieszczadach.
Ćwiczenia żołnierzy 91 batalionu lekkiej piechoty ze Zgierza w Bieszczadach. 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej
Łódzcy terytorialsi ćwiczyli rozpoznanie w górach. Na wyposażeniu mieli między innymi drony i noktowizory. To nie pierwsze tego rodzaju specjalistyczne szkolenie żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze z 91 batalionu lekkiej piechoty ze Zgierza doskonalili swoje umiejętności w prowadzeniu działań rozpoznawczych. Po raz pierwszy takie działania zrealizowali w terenie górzystym. Ćwiczyli przetrwanie w trudnych warunkach oraz doskonalili pracę w zespołach.

Każdy żołnierz WOT musi być przygotowany do prowadzenia obserwacji, organizacji działań nieregularnych oraz bytowania w trudnych warunkach. Terytorialsi z 91blp cyklicznie biorą udział w szkoleniach z zakresu działań rozpoznawczych. Dotychczas szkolili się w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO), którym dla żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej jest województwo łódzkie. Teraz po raz pierwszy mieli możliwość odbycia takiego zgrupowania w terenie górskim.

Łódzcy terytorialsi w Bieszczadach

Podczas pięciu dni pobytu w Bieszczadach żołnierze realizowali działania z zakresu zakładania bazy patrolowej, organizacji posterunków obserwacyjnych, rozpoznania bliższego oraz przygotowania zasadzek. Zdobywali doświadczenie z technik przetrwania, organizacji marszu w dzień i w nocy.

W czasie szkolenia wykorzystano sprzęt noktowizyjny oraz drony do działań rozpoznawczych w obszarze górskim i leśnym.
Kilkudniowe przebywanie w górach oraz zmieniające się warunki atmosferyczne, wymagające starannego przygotowania są czynnikami weryfikującymi aktualny poziom umiejętności żołnierzy oraz pozwalają na efektywne szkolenie pododdziałów lekkiej piechoty.

Szkolenie nie należało do łatwych, ale dało nam szansę na poznanie swoich możliwości i nowych procedur taktycznych. Najtrudniejsze okazało się realizowanie zadań w deficycie czasowym oraz przy niedoborze snu. Nie było łatwo, ale ostatecznie przyniosło to wiele satysfakcji i korzyści – podsumował pięciodniowe szkolenie żołnierz z 91blp w Zgierzu.

Dzięki przeprowadzonemu szkoleniu żołnierze doskonalili także kondycję fizyczną, umiejętność posługiwania się etatowym uzbrojeniem i sprzętem wojskowym. Zgrupowanie rozpoznawcze było również okazją dla żołnierzy do sprawdzenia i oceny swojego przygotowania psycho – fizycznego do przebywania w terenie górskim.

Ekstremalny kurs SERE

To nie pierwsze specjalistyczne ćwiczenia żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. W lutym 2023 roku kilkunastu żołnierzy 9 ŁBOT wzięło udział zimowy zgrupowaniu poligonowym. Uczyli się organizacji działań nieregularnych, zakładania bazy patrolowej czy organizacji bytowania zimą w terenie górzystym.

Terytorialsi ćwiczyli przez trzy tygodnie na poligonie Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej. Szkolenie zorganizowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła” w Dusznikach-Zdroju. Żołnierze WOT wzięli udział w licznych kursach. Zdobywali doświadczenia w technikach przetrwania, organizacji marszu w dzień i w nocy, przygotowaniu posterunku obserwacyjnego oraz w nauce technik wspinaczkowych.

Ćwiczenia na Zalewie Sulejowskim i desant ze śmigłowca

W lipcu ubiegłego roku łódzcy terytorialsi ćwiczyli na Zalewie Sulejowskim. Zadaniem żołnierzy było pokonanie przeszkody wodnej przy użyciu dostępnych środków przeprawowych tj. łodzi motorowych, pontonów typu „zodiak” oraz rozpoznanie przy użyciu urządzeń optoelektronicznych, które żołnierze 9ŁBOT posiadają na wyposażeniu.

Natomiast w 2021 roku łódzcy terytorialsi ćwiczyli desant ze śmigłowca z kawalerią powietrzną z Leźnicy Wielkiej.
W ćwiczeniach uczestniczyło wtedy ok. 40 żołnierzy WOT. Terytorialsi zostali przeszkoleni ze sposobów podchodzenia i desantowania się ze śmigłowca oraz technik naprowadzania maszyny i wyboru odpowiedniego miejsca do lądowania.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki