Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie chcą połączeń koleją nad morze i do Zakopanego

Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczyński
Mieszkańcy Łodzi chcą połączeń kolejowych do Kołobrzegu, Świnoujścia, na Hel i do Zakopanego. Takie wnioski złożyli do nowego rozkładu jazdy 2017/2018.

Spółka PKP Intercity zakończyła konsultacje społeczne poświęcone kolejowemu rozkładowi jazdy, które wejdzie w życie 10 grudnia. Podróżni przez tydzień złożyli u przewoźnika 3,6 tys. ankiet. Najwięcej postulatów zgłosili mieszkańcy woj. mazowieckiego (13,3 proc.), wielkopolskiego (11,3 proc.) i warmińsko-mazurskiego (9,5 proc.). Mieszkańcy Łódzkiego stanowili 5,63 proc. wszystkich respondentów. Najmniej ankiet wypełnili podróżni z Opolszczyzny (1,7 proc.), woj. świętokrzyskiego (2,7 proc.) i podlaskiego (2,9 proc.).

36 stopni w wagonie PKP Intercity. UTK kontroluje wakacyjne pociągi

- Podróżni postulowali m.in. wprowadzenie sezonowego połączenia z Łodzi do Kołobrzegu, Zakopanego, Świnoujścia czy na Hel - powiedziała Marta Ziemska, rzecznik prasowy PKP Intercity. - Pasażerowie wnioskowali również o więcej pociągów kursujących przez stację Łódź Kaliska w przypadku relacji Warszawa-Łódź oraz zwiększenie liczby połączeń na trasie z Łodzi do Wrocławia.

W skali kraju podróżni domagali się przede wszystkim porannego pociągu z Gorzowa Wielkopolskiego do Warszawy, większej liczby połączeń ze Śląska na Mazury, z Krakowa do Białegostoku czy więcej nocnych pociągów w relacji Piła - Bydgoszcz, czy Poznań-Częstochowa przez Lubliniec. Pasażerowie z Pomorza Środkowego wnioskowali o lepsze skomunikowanie Słupska z Warszawą, Poznaniem oraz Wrocławiem.

Otwarcie dworca Łódź Fabryczna. Pierwszy pociąg na nowym dworcu [ZDJĘCIA, FILM]

Ankiety służące konsultacji rozkładu jazdy były dostępne w internecie, dlatego zdecydowana większość respondentów to osoby do 26 roku życia (44,5 proc.) i w wieku 27-35 lat (26 proc.). Osoby powyżej 45 lat stanowili 10 proc. ankietowanych. Ponad połowa respondentów mieszka w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Najrzadziej uwagi zgłaszali mieszkańcy miejscowości do 10 tys. mieszkańców (5,6 proc.).

Ciekawostką jest, że w konsultacjach wzięło udział aż 83,1 proc. podróżnych korzystających z biletów jednorazowych. Posiadacze biletów okresowych stanowili 12,1 proc. Duże było zainteresowanie studentów (31,8 proc.). Co trzeci ankietowany korzysta z kolei w celach prywatnych, ale nie turystycznych. Dojeżdżający do pracy stanowili odsetek 32,8 proc. Aż 21 proc. to osoby jeżdżące do szkoły lub na uczelnię.

- Teraz czas na analizę zgłoszonych propozycji. W miarę możliwości wybrane pomysły trafią do nowego rozkładu jazdy - mówi Marta Ziemska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki