Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie donoszą na sąsiadów, byłych małżonków i swoich szefów

Alicja Zboińska
Urzędy w regionie łódzkim toną w donosach
Urzędy w regionie łódzkim toną w donosach Piotr Krzyżanowski
Urzędy w regionie łódzkim zasypywane są donosami od byłych małżonków, pracowników i sąsiadów. Do różnych urzędów w Łódzkiem wpływa nawet kilka tysięcy takich doniesień rocznie. A w ostatnich latach skarg przybywa. Potwierdza się tylko część z nich.

Do I Oddziału ZUS w Łodzi najczęściej piszą skłóceni członkowie rodziny, sąsiedzi, współpracownicy. Do donosów dołączane są zdjęcia lub wydruki z portali społecznościowych. Podobnie jest w II Oddziale ZUS w Łodzi, który nie prowadzi co prawda statystyki donosów, ale miesięcznie pracownicy odbierają kilka takich pism.

Znacznie więcej trafia ich do urzędów skarbowych w regionie i Izby Skarbowej w Łodzi. Tylko do 20 lutego tego roku wpłynęło ich 499, a w całym ubiegłym roku 3614. W 2012 roku mieszkańcy regionu donieśli 3295 razy.

- Informacje dotyczą m.in. zatrudniania na czarno, wykorzystywania samochodów i telefonów służbowych do celów prywatnych - mówi Tomasz Szymański, dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. - Jesteśmy informowani o praniu brudnych pieniędzy, wyłudzaniu podatku VAT, posiadaniu majątku, który nie znajduje pokrycia w uzyskiwanych dochodach. Średnio potwierdza się około 17 procent donosów.

W Urzędzie Kontroli Skarbowej w Łodzi donosy liczone są w setkach. W ubiegłym roku było ich 375, czyli o 18 więcej niż rok wcześniej. Urzędnicy przeprowadzili 29 kontroli, Skarb Państwa zyskał dzięki temu 2,9 mln zł.

- W składaniu zawiadomień można zauważyć pewną sezonowość - mówi Mariola Grabowska, rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi. - Ilość doniesień o nieuczciwych praktykach handlowców wzrasta w czasie świąt, a latem przybywa zgłoszeń z nierzetelnym wykonywaniem prac budowlanych i remontowych. W okresie składania deklaracji rocznych PIT nasilają się zawiadomienia o nierzetelnych rozliczeniach podatkowych.

Do Urzędu Kontroli Skarbowej piszą głownie klienci firm usługowych, sklepów, pracownicy, przedsiębiorcy. Przesyłane są też zawiadomienia, które nie zawierają żadnych szczegółów, tylko na przykład listę kilkudziesięciu nazwisk z adresami i lakonicznymi dopiskami typu: oszust, krętacz finansowy, do kontroli.

- W ubiegłym roku do Izby Celnej w Łodzi i podległych jej urzędów celnych wpłynęło 248 informacji anonimowych - wylicza Tomasz Podgórski, naczelnik wydziału organizacyjno-prawnego i komunikacji społecznej Izby Celnej w Łodzi. - W 2012 roku było ich 154. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy w związku z nimi 131 kontroli, w 2012 - 99.

Celnicy weryfikują wszystkie zgłoszenia, sprawdzają m.in. ich aktualność, wiarygodność, zagrożenie dla Skarbu Państwa i społeczeństwa.

***

PRZYKŁADY DONOSÓW:

  • Do Urzędu Kontroli Skarbowej: Prosimy o przeprowadzenie kontroli w sklepie mieszczącym się w W., ponieważ sprzedają piwo bez kasy fiskalnej i chleb po 3 zł, a nas producentów pieczywa chcą zniszczyć, dlatego sprawdźcie też tę piekarnię.

  • Do Izby Skarbowej w Łodzi: Pragnę Państwa poinformować, iż w budynku mieszkalnym przy ul. X w... od około 2 lat są wynajmowane mieszkania lokatorom (na dziko) oczywiście za pieniądze.

  • Do I Oddziału ZUS w Łodzi: Proszę o kontrolę osoby, która będąc na zwolnieniu lekarskim potrafi udawać obłożnie chorą i wezwać lekarza na wizytę domową. Jeśli zaś musi udać się do lekarza osobiście, zakłada buty na płaskim obcasie i utyka na jedną nogę. Wszelkie dolegliwości ustają na weekend, wówczas w ruch idą wysokie obcasy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki