Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianin poleci w kosmos! Sławosz Uznański opowiedział nam jak można zostać kosmonautą

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Sławosz Uznański przyjechał do Łodzi na Boże Narodzenie
Sławosz Uznański przyjechał do Łodzi na Boże Narodzenie Grzegorz Gałasiński
Łodzianin Sławosz Uznański poleci jednak w kosmos. Będzie drugim po Mirosławie Hermaszewskim Polakiem, który dokona takiego wyczynu. Taką informację podało Centrum GovTech,

Łodzianin poleci w kosmos! Sławosz Uznański opowiedział nam jak można zostać kosmonautą

Centrum GovTech to międzyresortowy zespół do spraw innowacji i cyfryzacji przy prezesie Rady Ministrów.

]Czekaliśmy na ten moment 45 lat!- napisali na Twitterze Po historycznej misji z udziałem Mirosława Hermaszewskiego, jako drugi Polak, Sławosz Uznański - członek korpusu rezerwowego ESA - European Space Agency poleci w kosmos – napisali na Twitterze przedstawiciele Centrum GovTech, międzyresortowego zespołu do spraw innowacji i cyfryzacji przy prezesie Rady Ministrów.

Kosmonauta z Łodzi

Sławosz Uznański ma 39 lat i pochodzi z Łodzi. W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką. Studiował elektronikę. Potem wyjechał na studia do Francji. Studiował na Politechnice i Uniwersytecie w Nantes. W 2011 roku obronił z wyróżnieniem doktorat na francuskim Uniwersytecie Aix-Marseille. Zanim Sławosz znalazł się wśród 17 osób wybranych z 22 tysięcy kandydatów z całej Europy do lotu w kosmos. Europejska Agencja Kosmiczna wybrała. sześciu astronautów korpusu podstawowego, w tym jeden z niepełnosprawnością oraz 11 rezerwowych. Łodzianin znalazł się w tej drugiej grupie. Teraz mimo tego jest wielka szansa na lot w kosmos.. Sławosz Uznański pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie. Jest operatorem Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC. Zajmuje się również projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie, taka musi być stosowana w kosmosie.

- W 2008 roku byłem za młody, bu startować w poprzedniej rekrutacji – mówił nam Sławosz Uznański. - Poza tym Polska nie była wtedy członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Tak więc Polacy nie mogli startować w poprzedniej rekrutacji. Ta była pierwszą w której obywatele polscy mieli szanse, by dołączyć do korpusu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wiedziałem jednak, że jeśli otworzy się dla mnie szansa to będę aplikował. Budowałem swoją karierę w oparciu o przestrzeń kosmiczną. Tak przygotowywałem dokumenty, mój profil pod tę ewentualną rekrutację. Kiedy taka szansa otworzyła się w maju 2021 roku to wiedziałem, że wystartuje i będę chciał dojść jak najdalej.

Testy łodzianina

By zostać kosmonautą łodzianin musiał przejść szereg testów. Najtrudniejsze były testy medyczne.

- Tu praktycznie nic ode mnie nie zależało – tłumaczył nam Sławosz Uznański. - To jak funkcjonuje moje ciało, jaki mam wzrok, gęstość kości, wydolność organizmu. Wiedziałem, że z wydolnością nie powinienem mieć problemu dorastając jako sportowiec, natomiast cała reszta ode mnie nie zależała. Tak więc ten etap był dla mnie dosyć trudny, bo nie mogłem się do niego bezpośrednio przygotować, poza tą wydolnością fizyczną. Były dwa etapy testów psychologicznych. Jeden stanowiły testy na komputerze i miały charakter trochę percepcyjny. Sprawdzały w jaki sposób przetwarzamy informacje z otaczającego nas świata, jaką mamy pamięć wzrokową, słuchową. Określały jak mamy dobrą koordynację między ręką a okiem., na przykład w symulatorach lotu. To był pierwszy etap na który zostałem zaproszony do jednej z siedzib Europejskiej Agencji Kosmicznej. Była też bezpośrednia praca z psychiatrami, psychologami. Odbywały się również testy komunikacyjne w grupie. Wraz z kolegami i koleżankami, których poznałem podczas procesu rekrutacyjnego byliśmy przypisani do grupy i musieliśmy wykonać pewne zadania pod presją czasu, które były dosyć trudne. Miały za zadanie generować konflikt. Sprawdzano jak radzimy sobie w takiej sytuacji.

Marzenia się spełniają

Kandydat na kosmonautę liczył, że mimo że był rezerwowym jednak poleci w kosmos.

Mamy piękny program Artemis, którego zadaniem jest wysłać nas ponownie na księżyc .

- Pierwsza załogowa misja, która wyląduje na księżycu to będzie Artemis 3. Ma ją zrealizować amerykańska załoga. Natomiast w misji Artemis 4 jest już miejsce dla Europejczyka. Będzie to pierwszy człowiek z Europy, który postawi nogę na księżycu. Czy to będzie Polak? To już zależy od naszej dyplomacji.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki