Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianka Grażyna Bacewicz jako autorka... powieści kryminalnej

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Grażyna Bacewicz urodziła się 5 lutego 1909 roku w Łodzi w polsko-litewskiej rodzinie
Grażyna Bacewicz urodziła się 5 lutego 1909 roku w Łodzi w polsko-litewskiej rodzinie materiały prasowe
5 lutego minęła 115. rocznica urodzin Grażyny Bacewicz, łodzianki, kompozytorki, skrzypaczki i pedagoga. Z tej okazji spotkanie przygotowuje Muzeum Miasta Łodzi.

W Muzeum Miasta Łodzi znajdują się liczne pamiątki po Grażynie Bacewicz.

W naszej kolekcji mamy chociażby odznaczenia, jakimi wyróżniano Grażynę Bacewicz za jej osiągnięcia artystyczne, dyplom przyznający jej tytuł profesora, programy koncertowe, fotografie. Regularnie przypominamy o jej dokonaniach muzycznych podczas koncertów z cyklu „Muzyka Łodzi” - mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Tym razem z okazji urodzin Bacewicz, MMŁ przypomni nie jej dokonania muzyczne, ale literackie. Spotkanie w niedzielę 11 lutego od godz. 16, zatytułowane „Bacewicz - Kisielewski: opowieść o nieznanej relacji dwojga znanych ludzi”, będzie okazją do poznania artystki jako autorki powieści kryminalnej „Sidła”. Napisała ją w 1968 roku w zaledwie dwa miesiące. Fabuła powieści koncentruje się wokół śledztwa po tajemniczej śmierci młodej kobiety, znalezionej na skwerze amerykańskiego miasta. Prowadzący śledztwo detektyw Decise musi rozstrzygnąć, czy doszło do nieszczęśliwego wypadku, samobójstwa czy może morderstwa. Powieść Bacewicz trafiła do rąk czytelników dopiero w 2018 roku, dzięki Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu.

- Spotkanie przybliży postać Bacewicz w kontekście jej przyjaźni z pisarzem i publicystą Stefanem Kisielewskim, który tworzył również muzykę poważną. Zaprezentowane zostaną fragmenty utworów Bacewicz i Kisielewskiego oraz urywki z powieści kryminalnej autorstwa łodzianki - dodaje Komarzeniec.

Bilety na wydarzenie w cenie 7 zł (bilet normalny) i 5 zł (bilet ulgowy) można nabywać w kasie Muzeum Miasta Łodzi. Spotkanie jest pierwszym w tym roku z cyklu „Łodzianki (nie)znane” organizowanego przez MMŁ wspólnie z Łódzkim Szlakiem Kobiet. Kolejne, 26 kwietnia, będzie poświęcone malarce i projektantce biżuterii Helenie Kowalewicz-Wegner.

Grażyna Bacewicz urodziła się 5 lutego 1909 roku w Łodzi w polsko-litewskiej rodzinie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła pod kierunkiem swojego ojca Vincasa, a następnie kontynuowała w Konserwatorium Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej w Łodzi. W 1923 roku zaczęła studia w konwersatorium w Warszawie, gdzie uczyła się kompozycji, gry na skrzypcach i fortepianie. Naukę gry na tym ostatnim instrumencie, podobnie jak studia filozoficzne, porzuciła przed uzyskaniem dyplomu. Po studiach w Warszawie, dzięki wsparciu Ignacego Jana Paderewskiego uzyskała stypendium kompozytorskie i wyjechała do Francji, by tam kontynuować naukę pod okiem Nadii Boulanger. Równolegle Bacewicz pobierała lekcje gry na skrzypcach u Henri Toureta.

Jako skrzypaczka koncertowała na scenach w całej Europie. Otrzymywała wyróżnienia i jeszcze przed II wojną światową współpracowała z warszawską Orkiestrą Polskiego Radia. Występowała również wspólnie z bohaterem wystawy czasowej w MMŁ - Pawłem Kleckim. Ich występ 2 maja 1946 roku w Paryżu był szeroko opisywany w polskiej prasie. Wydarzenie miało charakter charytatywny, a zyski z biletów przekazane były dla polskich sierot za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża. Ulotkę tego koncertu, której użyczył Muzeum Timothy Jackson, można oglądać na wystawie „Paweł Klecki i muzyka Łodzi”.

Jako kompozytorka Bacewicz tworzyła w nurcie neoklasycystycznym. Była autorką koncertów skrzypcowych, wiolonczelowych. Pisała również kwartety smyczkowe czy sonaty na skrzypce i fortepian. Zajmowała się również działalnością pedagogiczną. Od 1945 roku uczyła w Akademii Muzycznej w Łodzi, od 1966 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki