MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie większa

Zbigniew Rybczyński
Prawie 90 ha terenów inwestycyjnych zostanie włączonych do ŁSSE. Rozporządzenie w tej sprawie czeka na podpis premier Szydło.

Grunty o powierzchni 88,4 ha w dziesięciu lokalizacjach zostaną włączone do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z tego 47,9 ha to tereny publiczne, które będą sprzedawane inwestorom. Pozostałe 40,5 ha stanowi własność podmiotów prywatnych, którzy wchodzą do strefy z konkretnymi projektami inwestycyjnymi. Przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju zmiany w ŁSSE czekają na zatwierdzenie przez premier Beatę Szydło.

Największy teren (21,5 ha) pod działalność produkcyjno-usługową włącza Wieluń. Jest to duża część kompleksu dawnej cukrowni, który gmina kupiła rok temu za 12 mln zł, zaciągając kredyt inwestycyjny. Transakcji dokonano przede wszystkim z myślą o holdingu Neapco, który produkuje podzespoły dla czołowych marek motoryzacyjnych. Po audycie firmie konsultingowej ogłoszono, że nowa fabryka amerykańskiego potentata powstanie w Wieluniu albo Oleśnie, jednak decyzji wciąż nie ma. Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa twierdzi, że jest spokojny o zagospodarowanie terenów po dawnej cukrowni. Nie zdradza jednak nazw inwestorów, z którymi prowadzi rozmowy.

CZYTAJ TEŻ: Marek Michalik prezesem ŁSSE. Sadzyński i Witaszczyk odwołani

Statusem ŁSSE zostaną objęte również grunty publiczne w Kutnie (4,5 ha), Łowiczu (3,8 ha), Krośniewicach (4,3 ha) i Kole (13,6 ha). Kolejnych pięć lokalizacji to tereny prywatne, dla których są konkretne plany inwestycyjne. Swoją działalność rozwijać będą: CerraNova w Sławnie, Fresenius Kabi Polska w Kutnie, Scanfil Poland w Sieradzu i ZPOW Agros Nova w Łowiczu. Dodatkowy teren na specjalnych warunkach włączy Wirthwein Polska w Łodzi (firma zezwolenie na działalność w ŁSSE otrzymała wcześniej i jest w trakcie rozbudowy zakładu, w którym produkowane są elementy z tworzyw sztucznych dla branży AGD i motoryzacyjnej).

Po rozszerzeniu ŁSSE będzie zajmować 1.416 ha. Resort rozwoju wyliczył, że dzięki temu stworzą się warunki dla inwestycji, które w ciągu kilku lat dać ok. 2.360 nowych miejsc pracy. Potencjalne nakłady na włączanych terenach oszacowano na ponad miliard złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki