Łódzki MOPS ściąga 32 tys. zł od Towarzystwa Przyjaciół...

  Łódzki MOPS ściąga 32 tys. zł od Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Sprawa nierozliczonej dotacji wypłynęła w lutym

  Sprawa nierozliczonej dotacji wypłynęła w lutym ©Grzegorz Gałasiński/archiwum

  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi próbuje przez komornika odzyskać 32 tys. zł od Towarzystwa Przyjaciół Dzieci na Bałutach. TPD w 2012 r. dostało dotację od miasta na prowadzenie kilku świetlic środowiskowych dla dzieci z ubogich rodzin. Ale w 2013 r. nie było w stanie rozliczyć się z tych pieniędzy. MOPS zażądał zwrotu dotacji.
  Sprawa nierozliczonej dotacji wypłynęła w lutym

  Sprawa nierozliczonej dotacji wypłynęła w lutym ©Grzegorz Gałasiński/archiwum

  - Żądamy zwrotu 32 tys. zł kwoty głównej, a do tego odsetek - mówi Igor Mertyn, rzecznik łódzkiego MOPS. - Dodam, że odsetki codziennie rosną. Dojdą też koszty postępowań. Sprawę oddaliśmy bowiem do komornika.

  Igor Mertyn podkreśla, że TPD obiecywało zwrot nierozliczonej dotacji do czerwca 2013 r.

  - Ale do dziś nie wpłynęła nawet złotówka - dodaje rzecznik MOPS w Łodzi.

  Sprawa wypłynęła w lutym.
  Trzy świetlice dla dzieci na Bałutach, prowadzone przez TPD, nie otrzymały dofinansowania od Łodzi na 2013 r. Chodziło o ogniska opiekuńcze przy ulicach: Hipotecznej, Sucharskiego i Plantowej. MOPS nie przekazał pieniędzy, ponieważ Towarzystwo Przyjaciół Dzieci nie rozliczyło się z dotacji za 2012 rok. Sprawa trafiła do prokuratury. Szefostwo TPD potwierdziło wtedy, że nie rozliczono 32 tys. zł dotacji. Towarzystwo skierowało sprawę do prokuratury, a dyrektor odpowiedzialny za rozliczenie został zwolniony.

  Tymczasem TPD na Bałutach liczyło na dofinansowanie rzędu 50-60 tys. zł. Było ryzyko, że po zimowych feriach świetlice będzie trzeba zamknąć. A to oznaczałoby, że prawie 200 dzieci zostanie bez opieki i pomocy w odrabianiu lekcji oraz - przede wszystkim - bez posiłków, z których bardzo chętnie korzystały.

  Łódzki MOPS analizował różne rozwiązania. Przekazanie kolejnej dotacji dla TPD nie wchodziło już w grę. Choćby z tego powodu, że Towarzystwo miało wtedy również prawie 100 tys. zł zaległości wobec ZUS oraz ok. 50 tys. zł wobec kilku wydziałów Urzędu Miasta Łodzi. Skontaktowano się więc z innymi stowarzyszeniami, pytając, czy nie mogłyby się zaopiekować prawie 200 dziećmi. Kilka stowarzyszeń i instytucji wyraziło taką chęć, ale problemem pozostał np. dojazd maluchów. Niektóre świetlice, które zgłosiły chęć pomocy, znajdowały się poza Bałutami.

  Okazuje się jednak , że TPD na Bałutach nadal prowadzi świetlice - bez dotacji od miasta. Dzieci mają opiekę oraz dostają posiłki.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  Oby im się jak najszybciej udało odebrać te pieniądze TPD, bo Henio, który pobiera pieniądze z mopsu nie będzie miał za co flaszki na mecie kupić.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  życie...

  ann (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  Na "dobroczynności" zawsze się nieźle zarabiało .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda leży pośrodku

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

  Janusz Korczak by powiedział: " Zwaliliśmy na barki dziecka trud uzgodnienia rozbieżnych interesów dwóch równoległych autorytetów." MOPS i TPD, instytucje powołane do tego by choć trochę ulżyć i...rozwiń całość

  Janusz Korczak by powiedział: " Zwaliliśmy na barki dziecka trud uzgodnienia rozbieżnych interesów dwóch równoległych autorytetów." MOPS i TPD, instytucje powołane do tego by choć trochę ulżyć i poprawić materialną sytuację dziecka.Konflikt pomiędzy tymi dwoma " tworami" , tak naprawdę obarcza tylko i wyłącznie dzieci.Jeszcze chwila i usłyszymy, że Dzieci są ciężarem dla tych dziadowskich,ubogich instytucji... Potrzebny im komornik,sąd i prawo.Dziecko jest pośrodku !zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo