MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki Teatr Wielki ogłosił swoje plany, w tym premiery, na sezon artystyczny 2024/2025 WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Teatr Wielki w Łodzi ogłosił swoje zamierzenia repertuarowe na sezon 2024/2025. Dla widzów przygotowano pięć premier, festiwal i gościnne występy gwiazd.

Pierwszą premierą nowego sezonu, zaplanowaną na 12 października, będzie słynny balet „Giselle” Adolphe’a-Charlesa Adama, w choreografii Zofii Rudnickiej. Widowisko zostanie zaprezentowane, rzecz jasna, z udziałem orkiestry - kierownictwo muzyczne sprawować będzie Andriy Yurkevych.

Kolejna propozycja to opera Giacomo Pucciniego „Cyganeria” (premiera 7 grudnia) pod kierownictwem muzycznym Rafała Janiaka i w reżyserii pochodzącego z Łodzi Marcina Łakomickiego, który doskonale sobie radzi na europejskich scenach.

W przyszłym roku, 22 marca, do repertuaru Teatru Wielkiego wejdzie słynny musical - „Skrzypek na dachu”, z muzyką Jerry’ego Bocka. Spektakl wyreżyseruje Wojciech Adamczyk, kostiumy przygotuje Maria Balcerek, a scenografię Marek Chowaniec. Nie ustalono jeszcze, kto podejmie się kierownictwa muzycznego.

Balet „Morze” z muzyką Claude’a Debussy’ego i Benjamina Brittena - nowy, autorski spektakl w koncepcie dramaturgicznym i choreograficznym jednego z najbardziej cenionych polskich artystów sztuki tańca, Roberta Bondary - będzie można zobaczyć 26 kwietnia przyszłego roku. Kierownictwo muzyczne sprawować będzie Rafał Janiak.

I w końcu 1 czerwca 2025 roku premierę będzie miała inscenizacja familijnej opery „Pinokio” Jonathana Dove’a, w reżyserii Roberta Drobniucha i pod kierownictwem muzycznym Rafała Janiaka.

W ramach Wieczoru baletowego kompozytorów polskich odbędzie się zaś prawykonanie suity baletowej Adama Wesołowskiego, w choreografii Moniki Myśliwiec i pod kierownictwem muzycznym Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.

Nowym pomysłem jest Festiwal Pucciniowski, przygotowany z okazji 100-lecia śmierci kompozytora. W wydarzeniu wezmą udział łódzki Teatr Wielki ze wszystkimi spektaklami na podstawie dzieł Pucciniego znajdującymi się w repertuarze sceny oraz Teatr Wielki im. S. Moniuszki w Poznaniu, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi z repertuarem kompozytora innym, niż znany z „Wielkiego”. Warto zauważyć, że w stałym repertuarze teatru w Łodzi są aż cztery tytuły Pucciniego: „Madama Butterfly”, „Dziewczyna z Dzikiego Zachodu”, „Turandot” i „Cyganeria”. W planach jest także koncertowe wykonanie opery „Tosca”. Festiwal odbędzie się w terminie od 15 listopada do 22 grudnia.

Rok 2024 to jubileusz Opery Łódzkiej. Z tej okazji 6 września odbędzie się plenerowe wystawienie opery „Straszny dwór” na placu Dąbrowskiego.

- Pochwalimy się solistami z naszego zespołu, ale pragniemy uhonorować również artystów, którzy już u nas nie pracują, a przez długi czas byli filarami łódzkiej opery - podkreśla Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi. - Zobaczymy na scenie na przykład kilku Stefanów.

Na 7 września zaplanowana jest natomiast Gala Jubileuszowa, w której - jak zapowiada dyrekcja teatru - wezmą udział „artyści śpiewacy o randze międzynarodowej oraz wirtuozi instrumentaliści”.

Nie zabraknie powrotów repertuarowych. Wśród nich jest „Holender tułacz” Richarda Wagnera w reżyserii Herberta Adlera - dzieło powróci na łódzką scenę po dziesięciu latach, w roli tytułowej wystąpi Tomasz Konieczny, a za pulpitem dyrygenckim stanie Rafał Janiak. Kolejne powracające tytuły to: „My Fair Lady” w reżyserii Macieja Korwina, „Człowiek z Manufaktury” Rafała Janiaka (reż. Waldemar Zawodziński), „Cyrulik sewilski” (reż. Natalia Babińska), balety „Cinderella” (choreografia Giorgio Madia) i „Don Kichot” (reż. Aleksander Połubiencew).

- Wśród artystów gościnnych biorących udział w wydarzeniach nowego sezonu będzie Aleksandra Kurzak - dodają dyrektorzy Teatru Wielkiego.

Oferta sceny to też bogaty zestaw działań edukacyjnych. To na przykład Niedzielne poranki - cykl koncertów familijnych, warsztaty artystyczne, zajęcia „Opera na poduchach”. Przy teatrze działają również Chór Dziecięco-Młodzieżowy i Chór Teatralny Verdiana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki