Łódzkie staje się logistycznym centrum Polski. Kolejne wielkie magazyny powstają w sąsiedztwie ważnych dróg w: Łodzi, Strykowie, Rawie Mazowieckiej, Radomsku i powiecie piotrkowskim.

W 2018 r. w Polsce do użytku najemcom oddano prawie 2,2 mln mkw. powierzchni. Do tak wysokiego wyniku przyczyniły się inwestycje w woj. łódzkim, m.in.: Hillwood BTS Zalando Głuchów, Panattoni Park Stryków III, kolejne etapy Central European Logistics Hub w Łodzi oraz pierwsza części centrum dystrybucyjnego dla Leroy Merlin w Piątku.

Z najnowszego raportu CBRE „Market View: Polski rynek logistyczny po IV kw. 2018” wynika, że w minionym roku w woj. łódzkim deweloperzy oddali do użytku ponad 730 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. To aż jedna trzecia całej powierzchni oddanej w 2018 r.

Rynek magazynowy w woj. Łódzkim tworzą głównie inwestycje w Łodzi i okolicach, Strykowie, Piotrkowie Trybunalskim, Rawie Mazowieckiej i Radomsku.

Zobacz też: W Łodzi powstaje największe centrum logistyczno-przemysłowe w Europie Środkowej

W Łodzi powstaje nowa dzielnica przemysłowa. Kompleks logistyczno-przemysłowy firmy Panattoni Europe już w niej funkcjonuje. Zbudowano 150 tys. mkw. powierzchni pod dachem, a w trakcie realizacji jest kolejne 180 tys. mkw. Docelowo Central European Logistic Hub zajmie powierzchnię ok. 180 ha.

Na początku ubiegłego roku w podpiotrkowskich Jarostach Ikea otworzyła Centrum Dystrybucji do Klienta.

Nowy automatyczny magazyn sieci Kaufland został z kolei otwarty w marcu w Centrum Dystrybucyjnym w Rokszycach. To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Nowy magazyn ma 9,2 tys. mkw. powierzchni i mieści łącznie 128 tys. pojemników do składowania drobnych towarów.

W Radomsku swoje Centrum Dystrybucji ma Jysk. Od kilku lat funkcjonują tu magazyny wysokiego składowania. Obecnie w całym kraju w budowie jest prawie 2 mln mkw. powierzchni magazynowej, z czego prawie 300 tys. mkw. powstaje w woj. łódzkim.

Łącznie magazyny w Polsce mają już 15,7 mln mkw. powierzchni, a specjaliści prognozują, że budowane będą kolejne.

- W utrzymaniu szybkiego tempa rozwoju nie przeszkodziły nawet wyższe koszty budowy i siły roboczej. Dewelope-rzy są zainteresowani nawet działkami w mniejszych miejscowościach - zauważa Beata Hryniewska, szef działu powierzchni magazynowych CBRE. - Konkurencyjność polskiego rynku przemysłowo-logistycznego na tle innych państw europejskich nadal jest wysoka. Widać to w transakcjach dla sektora logistyki i sieci handlowych .

Najwięcej magazynów budowane jest obecnie na Górnym Śląsku - 488 tys. mkw., w Polsce centralnej - 295 tys. mkw., we wschodniej części naszego kraju - 258 tys. mkw. i w okolicy Wrocławia - 215 tys. mkw.

Większość magazynów w Polsce jest objęta umowami najmu, a poziom pustostanów utrzymuje się na niskim poziomie 5 proc. Dziś w Polsce jest dwa razy więcej powierzchni magazynowej niż w Czechach i sześć razy więcej niż na Słowacji.