Łódzkie MPK oszukiwało kontrolerów i pasażerów?

  Łódzkie MPK oszukiwało kontrolerów i pasażerów?

  Jarosław Kosmatka, Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Prokuratura zabezpieczyła komputery w dziale obsługi klienta w łódzkim MPK. Powód? Doniesienie, złożone przez kontrolerów MPK, którzy poinformowali o możliwych nadużyciach w spółce. Śledczy sprawdzają, czy w MPK oszukiwano kontrolerów, a także czy pracownicy spółki działali na szkodę firmy i pasażerów.
  Na MPK poskarżyło się kilku kontrolerów

  Na MPK poskarżyło się kilku kontrolerów ©Krzysztof Szymczak

  MPK na razie sprawy nie komentuje. - Potwierdzam jednak, że zabezpieczono komputery oraz dokumentację, dotycząca wezwań do opłaty dodatkowej z lat od 2010 do 2013 - mówi Sebastian Grochala, rzecznik MPK.

  Na co poskarżyli się kontrolerzy?

  - Czwartkowa kontrola w MPK jest efektem doniesienia, w którym grupa kontrolerów zarzuciła łódzkiemu MPK szereg nieprawidłowości w rozliczaniu ich pensji - mówi Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej Prokuratury Okręgowej.

  Kilkudziesięciu policjantów wyniosło z siedziby MPK dokumentację papierową w postaci wezwań do zapłaty za jazdę bez biletu, kopie wezwań do uregulowania należności. Zabezpieczono dokumenty rozliczeniowe kontrolerów.

  - Aby nie paraliżować pracy MPK, prokuratura zleciła zewnętrznej firmie informatycznej wykonanie szczegółowej kopii danych z dysków w siedzibie biura obsługi klienta - mówi prokurator Kopania.

  W jaki sposób MPK miało oszukiwać kontrolerów? Część ich wynagrodzeń stanowi prowizja od ściąganych mandatów. Kontrolerzy poskarżyli się, że umarzano opłaty karne niektórym pasażerom. Twierdzą, że kary anulowano bez jakichkolwiek zasad.

  Oprócz tego kontrolerzy zarzucają MPK dodatkowe obciążanie osób, które zapłaciły mandat w ciągu siedmiu dni od wystawienia. Rzekomo niektórym gapowiczom nie przyznawano zniżki w mandacie.

  Jednak najpoważniejszy zarzut dotyczy fałszowania dokumentacji, w której celowo podawane miały być fałszywe adresy osób karanych mandatami - tak, aby uniemożliwić egzekucję opłaty.

  MPK w takiej sytuacji miało ponosić dodatkowe koszty, związane z próbą egzekucji pieniędzy przez firmę windykacyjną. Płaciło za usługę, która z założenia była bezskuteczna.

  - Oficjalnie zostało wszczęte śledztwo, które będzie nadzorować prokuratura Łódź Śródmieście. Wątpliwości zgłosiło kilku kontrolerów, więc podejrzenie zaistnienia przestępstwa jest realne - mówi prokurator Kopania.

  Prokuratura rozpatrywała podobną sprawę już w 2012 roku. Jednak umorzyła ją ostatniego dnia ubiegłego roku. Wtedy doniesienie złożyło trzech kontrolerów. Poskarżyli się, że zostali pokrzywdzeni podczas rozliczania prowizji od mandatów. W miesiącu, gdy otrzymali mniej pieniędzy, na liście z wyliczoną prowizją znaleźli się pracownicy kasy, którzy ponoć nie prowadzili kontroli.

  Dlaczego sprawę umorzono? Pracownicy kasy mieli uprawnienia do sprawdzania pasażerów MPK i nie było dowodów na to, by kontroli nie prowadzili. Poza tym nie można było ustalić liczby wystawionych mandatów w miesiącu, w którym wypłaty się nie zgadzały. Powód? Nowy system do elektronicznej ewidencji mandatów, który MPK zakupiło w 2011 roku. Wprowadzono do niego tylko te mandaty, które nie zostały zapłacone, bo te uregulowane nie stanowiły już podstawy do windykacji.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (19)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  myszowaty

  kert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  mpk debest

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CDN

  Po kolei (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  nastąpi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tytuł artykułu - Dlaczego ze znakiem zapytania "?"

  M 561 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Kilka pytań do Pana redaktora.
  Czy zawsze pisze Pan to co zostanie podyktowane?
  Pamiętam rozmowę z Panem, "może" boi się Pan sam napisać to co wie Pan w tej sprawie? W każdej prokuraturze są...rozwiń całość

  Kilka pytań do Pana redaktora.
  Czy zawsze pisze Pan to co zostanie podyktowane?
  Pamiętam rozmowę z Panem, "może" boi się Pan sam napisać to co wie Pan w tej sprawie? W każdej prokuraturze są specjalne osoby które zrobią to za Pana.
  Musi Pan jednak pamiętać aby nie mijać się z prawdą.

  Jest jeszcze kilka innych opcji.

  W MPK jest już stworzona specjalna "grupa" nie mają stopnia znacznego nie przysługuje im nawet lekki ale mocno się starają. To grupa "DUPOLIZÓW" można określić ją jeszcze inaczej... Niestety nie wiem czy jest Pan już zapisany ale lista jest jeszcze otwarta.
  UWAGA są już przypadki śmiertelne, albo jakaś lista była zamknięta albo trudno się z niej wyrwać. Ale o tym jeszcze głośno się nie mówi. Zawsze można stać z boku i udawać, że nic się nie dzieje - to ostatnia z opcji.

  Ciekawe którą Pan wybierze - nie spodziewam się cudu i wiem dlaczego.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MPK

  kontroler (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  MPK osiągnęło już dawno mistrzostwo w zamiataniu uchybień pod dywan i przenoszeniu osób winnych na inne działy. Obecnie wszyscy z wyjątkiem Pana Juliusza pracują w MPK i mają się świetnie. A młodzi...rozwiń całość

  MPK osiągnęło już dawno mistrzostwo w zamiataniu uchybień pod dywan i przenoszeniu osób winnych na inne działy. Obecnie wszyscy z wyjątkiem Pana Juliusza pracują w MPK i mają się świetnie. A młodzi ludzie którzy zastąpili swoich poprzedników zarówno w kasie jak również na dyspozytorni kontrolerów biletów są łatwym celem dla manipulujących nimi władz zwierzchnich. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  re MPK

  życzliwy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Tego Pana Juliusza również nie wywalili tylko nakłonili go aby sam rozwiązał umowę... To też jest ciekawe... Mieli dostarczone wszelkie dowody na to, że Juliusz Z. mógł czerpać korzyści materialne...rozwiń całość

  Tego Pana Juliusza również nie wywalili tylko nakłonili go aby sam rozwiązał umowę... To też jest ciekawe... Mieli dostarczone wszelkie dowody na to, że Juliusz Z. mógł czerpać korzyści materialne z mandatów i nikt go za to nie wyrzucił. BRAWO !!! Dalej pracuje Grzegorz J. (bez powodu "dostał awans" z kierownika na pracownika biurowego czy tam fikcyjnego specjalistę) Mirosław K. były kierownik działu również "dostał awans" na specjalistę. Takie rzeczy tylko w MPK Sp. z o.o. Wiedział o wszystkim Witold Ł., Krzysztof K. Zbigniew P. - powinni zgnić wszyscy w lochu !!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To się dobrze składa !

  pasażer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Kierownik Obsługi Klienta - Pan W. Ł. tłumaczy pasażerom, iż w razie wątpliwości mają prawo odwołania do Sądu Rejonowego dla Łodzi- Śródmieścia w Łodzi.Dobrze się złożyło, że te wątpliwości zostaną...rozwiń całość

  Kierownik Obsługi Klienta - Pan W. Ł. tłumaczy pasażerom, iż w razie wątpliwości mają prawo odwołania do Sądu Rejonowego dla Łodzi- Śródmieścia w Łodzi.Dobrze się złożyło, że te wątpliwości zostaną rozpatrzone przez w/w Sąd. Bardzo prawdopodobne, że sam pan kierownik będzie się musiał do Sądu pofatygować, bo " Przyszła kryska na matyska". zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  re

  kanar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  i sam jak ma wątpliwości co do swojej winy będzie miał prawo do stosownego odwołania... Jego dni są już policzone ;-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ludzik pasazer

  ludzik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  wiini sa bez komentarza

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto wiedział o nieprawidłowościach?

  były kanar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 1

  Kto wiedział i brał w tym czynny udział?

  stawiamy na:

  Mirosław K. - Były kierownik Dziau Obsługi Pasażera
  Grzegorz J. - Były Kierownik Sekcji Kontroli Biletów
  Witold Ł. - Obecny Kierownik...rozwiń całość

  Kto wiedział i brał w tym czynny udział?

  stawiamy na:

  Mirosław K. - Były kierownik Dziau Obsługi Pasażera
  Grzegorz J. - Były Kierownik Sekcji Kontroli Biletów
  Witold Ł. - Obecny Kierownik Sekcji Kontroli Biletów
  Mirosław M. - Obecny Kierownik Sekcji Kontroli Biletów
  Pracownicy Kasy: Juliusz Z., Jadwiga K. Iwona J.
  Zbigniew P. - Obecny Prezes
  Krzysztof K. - Obecny WICEPREZESzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kierownicy

  kanar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Mirosław M. jest nowy i robi porządki. Nikt przed nim nie śmiał nikogo tknąć.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kierownik

  kanar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  no i co? chłop się starał i go wyj...ali

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  a co z ludźmi z odwołań i informatykami?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pomyłka

  Aga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

  Witold Ł. to obecny Kierownik Działu Obsługi Klienta

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aneta G. ma zarzuty?

  Kasieńka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

  Aneta G. znana awanturnica z Solidarności powinna odpowiedzieć za swoje grzechy


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie ma, bo i za co?!

  dm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 11

  Odpi@przcie się od Anety, akurat Ona jest ok!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  re

  Jurek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  obawiam się, że Ty jesteś więcej winna czy winny niż ona

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda, że nareszcie...

  Robert R. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 1

  Wszyscy dobrze wiedzą, że nie chodzi tylko o anulowanie mandatów.
  Pieniądze z wypisanych wezwań szły również na poczet osób, które rozliczały kontrolerów oraz kierownictwa.
  O całym procederze...rozwiń całość

  Wszyscy dobrze wiedzą, że nie chodzi tylko o anulowanie mandatów.
  Pieniądze z wypisanych wezwań szły również na poczet osób, które rozliczały kontrolerów oraz kierownictwa.
  O całym procederze wiedział zarząd tej solidnej spółki oraz Kierownik Działu Obsługi Klienta Witold Ł. i co najistotniejsze te osoby nie zrobiły nic aby doprowadzić do ukarania winnych.
  Może ktoś się w końcu zainteresuje też Panem Grzegorzem J. - byłym kierownikiem Sekcji Kontroli Biletów zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ROBERTO

  GONCIARZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  TY TEZ BYLES CWANY KANATERO

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kontrolerzy mpk

  geroine (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  mpk wyrzuciło juz zołodzieji antea G jest w porzadku pilnuje dyspliny wzorowa pracownica brawo aneto dalej dzialaj i smiej sie z tych co głupoty wpisuja

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo