MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie na trzecim miejscu w kraju pod względem powierzchni magazynowej. Powstało u nas niemal 3,5 mln mkw. centrów logistycznych

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W województwie łódzkim magazyny i centra logistyczne zajmują już niemal 3,5 mln mkw. powierzchni, a zaledwie 2,9 proc. z nich stoi pustych. Najwięcej magazynów jest na Mazowszu i Śląsku, nasz region w tym zestawieniu zajmuje trzecie miejsce.Ubiegły rok przyniósł ogromny wzrost popytu na powierzchnie magazynowe. Do użytku zostało oddanych 3,1 mln mkw. powierzchni przemysłowej w kraju, a wynajęto w sumie 7,5 mln mkw. To wszystko efekt pandemii i rozwoju handlu internetowego.Czytaj dalej
W województwie łódzkim magazyny i centra logistyczne zajmują już niemal 3,5 mln mkw. powierzchni, a zaledwie 2,9 proc. z nich stoi pustych. Najwięcej magazynów jest na Mazowszu i Śląsku, nasz region w tym zestawieniu zajmuje trzecie miejsce.Ubiegły rok przyniósł ogromny wzrost popytu na powierzchnie magazynowe. Do użytku zostało oddanych 3,1 mln mkw. powierzchni przemysłowej w kraju, a wynajęto w sumie 7,5 mln mkw. To wszystko efekt pandemii i rozwoju handlu internetowego.Czytaj dalej Pixabay
W województwie łódzkim magazyny i centra logistyczne zajmują już niemal 3,5 mln mkw. powierzchni, a zaledwie 2,9 proc. z nich stoi pustych. Najwięcej magazynów jest na Mazowszu i Śląsku, nasz region w tym zestawieniu zajmuje trzecie miejsce.

Ubiegły rok przyniósł ogromny wzrost popytu na powierzchnie magazynowe. Do użytku zostało oddanych 3,1 mln mkw. powierzchni przemysłowej w kraju, a wynajęto w sumie 7,5 mln mkw. To wszystko efekt pandemii i rozwoju handlu internetowego.

- Wysokie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe wynika zarówno z konieczności dywersyfikacji sieci logistycznej dostosowanej do potrzeb rynku e-commerce, jak i wciąż widocznych zatorów w globalnych łańcuchach dostaw – komentuje Damian Kołata, partner i dyrektor w fimie Cushman & Wakefield. - Skłania to wiele firm do zwiększenia poziomu zapasów. Obserwujemy wysoką aktywność przedsiębiorstw z sektorów: handlowego, e-commerce, logistyczno-kurierskiego, produkcyjnego i motoryzacyjnego. Firmy te zgłaszają zapotrzebowanie na różne zakresy, wielkości i typy magazynów, które będą obejmować duże centra dystrybucyjne, a także magazyny miejskie, huby kurierskie oraz centra zwrotów.

Mało pustostanów

Większość magazynów znalazła najemców, spada wskaźnik pustostanów, a nasze województwo wyróżnia się pod tym względem. Jak podkreślają przedstawiciele firmy Cushman & Wakefield, jest to najniższy wskaźnik pustostanów w historii. Największe zmiany zaszły w województwach: świętokrzyskim, gdzie pustostany stanowią 3,1 proc. powierzchni magazynowej, a spadek wyniósł 17,5 p.proc. oraz Łódzkim (spadek o 5,5 p.proc. do poziomu 2,9 proc.); Wielkopolskim (spadek o 5,1 p.proc., a wskaźnik wynosi 0,8 proc.

Wzrosną stawki czynszu

Ciągle powstają nowe magazyny, a w województwie łódzkim w budowie jest 745 tys. mkw. centrów logistycznych. Czynsz wynosi 3,6 euro za metr za miesiąc. Eksperci spodziewają się wyższych stawek i zmniejszenia elastyczności deweloperów w zakresie zachęt finansowych oferowanych najemcom.

- Zachęty finansowe oferowane przez deweloperów sięgają zazwyczaj 10 - 25 proc. czynszu bazowego w zależności od warunków najmu – komentuje Adrian Semaan z Cushman & Wakefield. - Rynek magazynowy w Polsce nadal pozostanie wysoce konkurencyjny, ponieważ wzrost czynszów przewidywany jest na większości rynków europejskich.

W tym roku powierzchni magazynowych nadal będzie przybywać. Jedną z wyróżniających się transakcji najmu zawarto w styczniu w Łodzi: chodzi o Castoramę, która wynajęła 36 tys. mkw. w kompleksie 7R Park Łódź East I.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki