Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie: niepłodność coraz częściej dotyka mężczyzn

Joanna Barczykowska
Już 10 proc. par w Polsce ma problem z poczęciem dziecka
Już 10 proc. par w Polsce ma problem z poczęciem dziecka archiwum
Stres, używki, zła dieta, zanieczyszczenia środowiska, a nawet brak aktywności fizycznej - wszystko może mieć wpływ na problemy z płodnością.

Do lekarzy zajmujących się leczeniem bezpłodności w Łódzkiem trafia średnio w miesiącu ok. 120 panów. To prawie dwa razy tyle, ile 10 lat temu. Wielu z nich nawet nie przypuszczało, że trudność z zajściem w ciążę partnerki, zależy od nich.

- Na badanie zapisała mnie żona. Staramy się o dziecko od trzech lat, ale... Ja nie mam żadnych problemów, ale żona nalegała, więc przyszedłem się przebadać - opowiada 32-letni łodzianin, którego spotkaliśmy w poczekalni Kliniki Leczenia Niepłodności Salve Medica w Łodzi.

Statystyki są przerażające.

- Problemy z zajściem w ciążę ma ponad 10 proc. par w Polsce. W 75 proc. tych przypadków problem niepłodności dotyka mężczyzn i to oni najczęściej są źle leczeni - mówi prof. Sławomir Wołczyński, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu.

Problem niepłodności dotyczy mężczyzn w wieku 30-40 lat, którzy mają stresującą pracę i żyją w dużych miastach, takich jak Łódź.

- Do tego dochodzą jeszcze czynniki cywilizacyjne. Duże zanieczyszczenie powietrza, przez które w naszym organizmie odkłada się większa liczba toksyn - mówi prof. Sławomir Wołczyński. - 30 lat temu prawidłowym parametrem była liczba 60 mln plemników na mililitr nasienia. W kwietniu tego roku, za wystarczającą uznano liczbę 14 mln. Niestety, trafiają do mnie pacjenci, którzy w mililitrze nasienia mają zaledwie kilka plemników. Dla nich jedynym ratunkiem jest in vitro.

W Łodzi są dwie kliniki, w których wykonuje się takie zabiegi. Ich liczba z roku na rok wzrasta. - Mimo kryzysu ekonomicznego, pary nie chcą czekać na ewentualną refundację. W zeszłym roku wykonaliśmy ponad 600 takich zabiegów - wylicza prof. Jerzy Radwan, kierownik Kliniki Niepłodności Gameta w Łodzi.

Badaniem problemu niepłodności, jako pierwszy w Polsce, zajął się także łódzki Instytut Medycyny Pracy. Na wyniki trzeba będzie jeszcze poczekać, tymczasem lekarze zapraszają pacjentów na badania. Do końca października bezpłatnie można przebadać się w Klinice Leczenia Niepłodności Salve Medica w Łodzi.

- Na badanie zapraszamy głownie panów, którzy jeszcze się nie badali. Można przyjechać z materiałem do badań oddanym w domu albo oddać je u nas na miejscu - mówi Małgorzata Wójt, lekarz embriolog z Kliniki Salve Medica.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki