Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie. Nowy sposób finansowania szpitalnej pediatrii przez NFZ. Środki uzależnione będą od liczby dziecięcych pacjentów, a tych... brakuje

NFZ zmienił sposób finansowania szpitali i oddziałów pediatrycznych. Zamiast ryczałtów dostają pieniądze od pacjenta. A tych w czasie epidemii jest dużo mniej. Szpitale się martwią o dochody.

Łódzkie. Nowy sposób finansowania szpitalnej pediatrii przez NFZ

Od 1 stycznia szpitale i oddziały pediatryczne nie będą już dostawać środków z NFZ w ramach ryczałtów. Fundusz ma płacić za konkretnych pacjentów. A w czasie epidemii część oddziałów świeci pustkami. Szpitale boją się, że nie dadzą rady zbilansować budżetów.

Na problem pediatrii szpitala w Łęczycy zwrócił uwagę na sesji rady powiatu starosta łęczycki Janusz Mielczarek.

- W czasie pandemii dzieci nie chodzą do szkoły, są izolowane – mniej jest zatem wypadków i zachorowań wśród dzieci, a te, które są chore w większości nie są wysyłane do szpitala w obawie przed zakażeniem – mówił Mielczarek. - W związku z powyższym nasz szpital będzie ponosił ogromne straty na działalności tego oddziału – ostrzegł.

Te informacje potwierdził nam dyrektor łęczyckiego szpitala. W roku 2020 liczba dziecięcych pacjentów była o 30 proc. mniejsza niż w roku 2019. Rodzi to obawy o finanse szpitala przy nowej metodzie finansowania.

- Taka decyzja może wpłynąć na rentowność oddziału pediatrycznego a także zagrozić płynności finansowej naszego szpitala – mówi Krzysztof Kołodziejski, dyrektor łęczyckiego szpitala.

Środki uzależnione będą od liczby dziecięcych pacjentów, a tych... brakuje

Mniej pacjentów dziecięcych jest też ostatnio w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim. Placówka i tak jest już w złej kondycji finansowej. Jak zmieni się po zmianie finansowania. - Będziemy analizować sytuację – mówi Piotr Wojtysiak, starosta powiatowy piotrkowski.

Ta zmiana obowiązuje w całej Polsce. Niektóre szpitale znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku Białej pracownicy do ubiegłego tygodnia nie dostali pensji za styczeń. W czwartek rano powiat bielski udzielił szpitalowi pożyczki wysokości 1 mln zł, by placówka mogła wypłacić styczniowe pensje personelowi.

Tymczasem według NFZ nowy system finansowania ma wręcz pomóc szpitalom w nadrabianiu zaległości spowodowanych COVID-19. NFZ spodziewa się bowiem, że po zakończeniu epidemii trzeba będzie nadgonić część przełożonych operacji i małych pacjentów będzie więcej. Dlatego nowy sposób finansowania nie przewiduje limitów przyjęć: im więcej pacjentów przyjmie szpital, tym więcej zarobi.

- Nielimitowanie świadczeń dla dzieci pozwoli polepszyć dostęp do świadczeń najmłodszych pacjentów i skrócić czasu oczekiwania na wizytę w poradni czy pobyt w szpitalu – wyjaśnia Anna Leder.

Epidemia jednak nadal trwa dlatego w pierwszym kwartale 2021 roku szpitale mogą otrzymać fundusze na dotychczasowym poziomie niezależnie od liczby pacjentów. Umożliwia to rozporządzenie podpisane 9 lutego.

Współpraca: Łukasz Klimaniec

Czytaj również:
Pogoda dla Łodzi i województwa na 17 lutego. Czy będzie padać śnieg, deszcz, czy będzie odwilż, mróz? Zobacz pogodę od 17.02.2021
Łódzki sejmik i Rada Miejska Łodzi. Będą kolejne transfery do PL 2050 Szymona Hołowni
Punkty szczepień w miejskich przychodniach w Łodzi nadal bez dawek. Przekładają wizyty na czwartek i piątek
Odcinkowy pomiar prędkości na A1. Fotoradar złapał 27 tysięcy kierowców kierowców. To najbardziej dochodowy fotoradar w kraju

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki