Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie szkoły odmienią się po wakacjach

Maciej Kałach
Po wakacjach w podstawówkach zrobi się tłoczniej, bo zamiast jednego rocznika naukę zacznie półtora
Po wakacjach w podstawówkach zrobi się tłoczniej, bo zamiast jednego rocznika naukę zacznie półtora Andrzej Banaś / Polskapresse
Około 300 tysięcy uczniów z województwa łódzkiego rozpoczęło wakacje. Do jakiej szkoły wrócą 1 września? Tak pełnego zmian roku szkolnego nie było od dawna.

Pomysł wysłania sześciolatków do podstawówek rząd ogłosił już w 2007 roku. Po latach sporów i odroczeń stanie się to 1 września 2014 roku (w złagodzonej wersji: teraz obowiązkowo do pierwszej klasy pójdą dzieci urodzone między styczniem a czerwcem 2008 roku, zaś druga połowa urodzona w tym roku dołączy do sześciolatków, idących obowiązkowo do podstawówki 1 września 2015).

Pierwszym skutkiem reformy będzie zwiększenie liczby uczniów w podstawówkach. W Łodzi do pierwszej klasy idzie 7 tys. uczniów, przed rokiem edukację zaczęło 5 tys. dzieci. Jedna czwarta miejskich szkół (zwykle te cieszące się popularnością i przyjmujące kandydatów spoza rejonu) organizuje pracę na dwie zmiany - w takim rozumieniu, że oprócz klas zaczynających lekcje o godz. 8, będą oddziały startujące o godz. 10-11. W Tomaszowie jest szkoła, gdzie dzieci skończą naukę nawet o godz. 17.

Dotąd samorządy z Łódzkiego nie ogłosiły, że nauczycieli będą wspierać ich asystenci - taką furtkę zatrudniania stworzył rząd, myśląc o komforcie najmłodszych dzieci. Asystentami mogliby zostać nauczyciele bez zatrudnienia (choć z mniejszą pensją niż w swoim zawodzie), a takich będzie jeszcze więcej - Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił dane, z których wynika, że samorządy chcą po wakacjach zwolnić prawie 300 pracowników oświaty w naszym województwie.

Pierwszoklasiści mają się uczyć z darmowego podręcznika. Do 2017 roku będą z takich korzystać także uczniowie wszystkich klas podstawówek oraz gimnazjów. Pomysł, który odciąża finansowo rodziców, oprotestowały wydawnictwa, a nauczyciele zastanawiają się, czy po jednym roku szkolnym podręcznik będzie nadawał się do przekazania następnemu rocznikowi (jak zakłada pomysł MEN).

Rok szkolny pełen wyzwań czeka Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łodzi, która odpowiada w regionie za państwowe sprawdziany.

- Sprawdzian szóstoklasistów w 2015 będzie obejmował również część z języka obcego - mówi Danuta Zakrzewska, dyrektor łódzkiej OKE.

Przypomina, że uczniowie są do zmiany przygotowani, bo zdobywali wiedzę w oparciu o zmienioną podstawę programową.

Ta sama uwaga dotyczy maturzystów 2015. Największa zmiana na tym egzaminie dotyczy sprawdzania wiedzy z języka polskiego. Część ustna z tego przedmiotu nie będzie już przeprowadzana w formie prezentacji maturalnej, zamiast niej absolwent wylosuje pytania, które może odwoływać się nie tylko do literatury, ale i do sztuki. Zmienia się również część pisemna egzaminu z polskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki