18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łódzkie szpitale połączy sieć teleinformatyczna

Joanna Barczykowska
Podpisy złożyło 8 dyrektorów, w tym Wojciech Szrajber
Podpisy złożyło 8 dyrektorów, w tym Wojciech Szrajber Urząd Marszałkowski w Łodzi
Elektroniczne karty pacjenta, cała historia choroby po kliknięciu myszką. Do tego dążą szpitale marszałkowskie w Łódzkiem. Już w tym roku 8 szpitali wojewódzkich będzie połączonych szybkim łączem internetowym. Dzięki temu lekarze będą mogli w szybki i bezpieczny sposób przesyłać dane o pacjentach lub ich wyniki badań.

Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, podpisał we wtorek umowy z dyrektorami 8 szpitali, w sprawie budowy ponad 400 kilometrowej sieci informatycznej, która połączy placówki służby zdrowia podlegających samorządowi województwa. Jeszcze w tym roku w szpitalach staną specjalne serwery, które pozwolą na szybki przesył danych.

- Sieć umożliwi elektroniczną wymianę danych między szpitalami. Każdy lekarz przy swoim stanowisku pracy będzie miał wgląd do danych pacjenta znajdujących się na każdym oddziale. Nie będzie problemów z przekazywaniem danych, chociażby w przypadku przewożenia pacjenta z jednego szpitala do drugiego - mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

W marcu Urząd Marszałkowski wyłoni firmę, która wybudują całą infrastrukturę. Sieć ma zacząć działać w ciągu 18 miesięcy. W pierwszym etapie siecią zostanie połączone 8 szpitali marszałkowskich: szpital im. Kopernika w Łodzi, Szpital im. Babińskiego w Łodzi, szpital im. Kopernika w Piotrkowie trybunalskim, szpital w Skierniewicach, w Zgierzu, Pabianicach, Bełchatowie i Sieradzu.

W tych placówkach już od wielu lat trwa informatyzacja.

- Od wielu lat tworzymy elektroniczną dokumentacją pacjentów. Już teraz lekarze mogą zobaczyć w komputerze historię choroby pacjenta. Jeśli lekarz ma podgląd w historię jego choroby, ułatwia to szybką diagnozę. Dzięki tej nowej sieci, będziemy się mogli wkrótce wymieniać takimi informacjami między szpitalami - mówi Anna Śremska, dyrektor szpitali psychiatrycznych w Łodzi i w Warcie.

Inwestycja będzie kosztowała 71 mln zł. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki