Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie szpitale z certyfikatem "Szpital bez bólu"

Redakcja
Pacjenci, którzy mieli wykonaną operację doskonale wiedzą, jak ważne jest uśmierzenie odczuwanego po niej bólu. Komisja Certyfikacyjna projektu „Szpital bez Bólu” wybrała kolejne szpitale, które w tej dziedzinie mogą być wzorem dla innych. Wśród nich są dwa łódzkie szpitale oraz jeden oddział.

Specjaliści szacują, że ból pooperacyjny nie jest łagodzony we właściwy sposób u ponad połowy polskich pacjentów. A niestety, źle leczony ból po operacji może być przyczyną wielu powikłań. Traci na tym nie tylko pacjent, ale przede wszystkim szpital, który ponosi większe koszty diagnostyki chorego z powodu dłuższego leczenia. Jak pokazują badania, od 52 do nawet 70 procent chorych skarży się na ból pooperacyjny.

Za najważniejszy powód takiej sytuacji eksperci uważają problemy organizacyjne, niewystarczającą wiedzę lekarzy i pielęgniarek o uśmierzaniu bólu, brak czasu, a także złożoność postępowania przeciwbólowego u pacjenta.

ZOBACZ TEŻ: Lekarze rezydenci ze szpitala Kopernika w Łodzi skarżą się, że są zmuszani i wykorzystywani

Projekt "Szpital bez bólu" ma nakłonić placówki do przykładania większej wagi do uśmierzania bólu. Przyznawany co trzy lata certyfikat potwierdza, że szpital stosuje najwyższe standardy w tej dziedzinie.

Certyfikat "Szpital bez bólu" w tym roku otrzymali ponownie: Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera w Łodzi, szpital im. Barlickiego w Łodzi oraz Oddział Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej Medical Magnus w Łodzi.

- Dobre wyniki w terapii bólu pooperacyjnego uzyskaliśmy dzięki podniesieniu świadomości personelu medycznego, głównie pielęgniarek, ale też i samych pacjentów - przyznaje dr Małgorzata Koszalińska, szefowa zespołu ds. bólu, członek oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w MCM im. Jonschera. - W szpitalu działa zespół ds. leczenia bólu, co zapewnia pacjentom stałą opiekę ze strony anestezjologa, chirurga, pielęgniarki anestezjologicznej i zabiegowej. Monitorujemy również natężenie bólu, a pomiar jest bardzo prosty. Chory określa natężenie natężenie w skali od 1 do 10. - dodaje.

Certyfikaty posiadają także inne łódzkie szpitale: MEDEOR PLUS, szpital im. Kopernika, szpital MSWiA, szpital Bonifratrów oraz szpital im. Konopnickiej. Wśród oddziałów z regionu certyfikat otrzymały: oddział urologii i onkologii urologicznej oraz oddział chirurgii klatki piersiowej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji, oddział położniczo-ginekologiczny szpitala w Pabianicach, oddział chirurgii ogólnej szpitala w Zgierzu.

Uzyskanie przez szpital certyfikatu jest informacją dla pacjenta, że w placówce uśmierzanie bólu pooperacyjnego prowadzone jest na najwyższym poziomie.

"Szpital bez bólu" to projekt zainicjowany przez: Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne.

Skrót najważniejszych wydarzeń tygodnia 4-10 kwietnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki