Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie: zwycięzcy i wielcy przegrani

Monika Pawlak
Największą liczbę głosów do rady miasta dostał Tomasz Sadzyński. Radnymi są też jego zastępcy
Największą liczbę głosów do rady miasta dostał Tomasz Sadzyński. Radnymi są też jego zastępcy Krzysztof Szymczak
O ile wyniki wyniki wyborów prezydenckich w Łodzi są zgodne z przewidywaniami i sondażami, o tyle te do łódzkiej Rady Miejskiej już obfitowały w niespodzianki. Wystarczy wspomnnieć, że najlepszy wynik - 4.737 głosów - uzyskał Tomasz Sadzyński, pełniący funkcję prezydenta.

Warto przypomnieć, że pierwszą trójkę wyborów prezydenckich, czyli Hanna Zdanowska (PO), Dariusz Joński (SLD) i Włodzimierz Tomaszewski (ŁPO) wskazały wyniki prawyborów ''Polski Dziennika Łódzkiego''. Jak będzie w drugiej turze? Nie wiadomo, bo wynik Hanny Zdanowskiej nie jest jednoznaczny ze zwycięstwem w drugiej turze. Dość powiedzieć, że w poprzednich wyborach prezydenckich Krzysztof Kwiatkowski (PO) wygrał wyraźnie pierwszą turę z Jerzym Kropiwnickim, ale poległ w drugiej. Zatem realne są dwa scenariusze, a od wyniku wyborów prezydenckich zależy układ sił w Radzie Miejskiej.

Zobacz wyniki kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów w Łodzi i okolicach

Wygrana Hanny Zdanowskiej oznacza, że będzie ona miała bardzo silne zaplecze w radzie, bo według nieoficjalnych danych z 99,75 proc. protokołów PO zdobyła 21 z 43 mandatów. Ten scenariusz nie sprawdzi się, jeśli po prezydenturę sięgnie Dariusz Joński. Wtedy potrzebna będzie koalicja, bo SLD ma tylko 13 radnych. Z powodów ideologicznych można wykluczyć koalicję SLD - PiS, więc zanosi się na powtórkę z podziału władzy po referendum, czyli koalicję SLD - PO. Trójka radnych PO ma najlepsze wyniki. Tomasz Sadzyński zebrał 4.833 głosy, John Godson - 4.692, a Tomasz Kacprzak - 4.359. Niespodzianką są mandaty dla dwojga wiceprezydentów, czyli Wiesławy Zewald (1.520 głosów) i Łukasza Magina (919). W PO w porównaniu z poprzednią kadencją jest dziewięciu nowych radnych.

Zobacz: układ sił w łódzkiej Radzie Miejskiej - ilustracje

Zobacz: podział mandatów w Sejmiku Województwa Łódzkiego - ilustracje

W PiS bez sensacji: dziewięć mandatów i znane twarze. Obecność w tym gronie Marka Michalika nie dziwi. Były wiceprezydent Łodzi, zwolniony przez Jerzego Kropiwnickiego przed końcem drugiej kadencji, był uznawany za fachowca i cieszył się dużą sympatią łodzian. Michalik ma drugi wynik w PiS (po Krzysztofie Piątkowskim). Kajus Augustyniak, były rzecznik Jerzego Kropiwnickiego, nie zdobył mandatu.

SLD poprawił wynik z 2006 roku, gdy zdobył 11 mandatów. Przeważają doświadczeni radni. Nowe twarze są dwie.

W miastach wokół Łodzi najlepszy wynik osiągnął Jacek Lipiński (80,07 proc.), który będzie rządził Aleksandrowem po raz trzeci. Wynik w Rzgowie też był do przewidzenia. Jan Mielczarek (jedyny kandydat na burmistrza) dostał 76,36 proc. poparcia. Sukces zanotował Andrzej Jankowski (77,89 proc.), który ponownie został burmistrzem Strykowa. Jego triumf jest tym większy, że do 15-osobowej rady gminy weszło 10 radnych z jego komitetu. Bez sensacji w Pabianicach - Zbigniew Dychto (popierany przez PO) zdobył 65,46 proc. głosów i już jest prezydentem. Jego główny rywal Dariusz Wypych (PiS) zdobył tylko 21,2 proc. głosów.

Wielki wygrany to Witold Małecki z Tuszyna, w minionej kadencji przewodniczący Rady Gminy. W pierwszej turze dostał 58,98 proc. i pokonał faworyta Jana Bielickiego (27,46 proc.). Zwycięstwo Małeckiego jest o tyle zaskakujące, że rok temu w przedterminowych wyborach wygrał Bielicki. Małecki nie startował.

W bratobójczej walce w Konstantynowie Henryk Brzyszcz (56,55 proc.) pokonał Roberta Jakubowskiego (43,45 proc.). Obaj są związani z PO i Konstantynowskim Porozumieniem Samorządowym, które rządzi miastem od 20 lat.

Druga tura wyborów prezydenckich będzie w Zgierzu: walczą Jerzy Sokół, dotychczasowy prezydent i Iwona Wieczorek (PSL). To sensacja, bo odpadł silny kandydat PO - poseł Artur Dunin oraz Radosław Gajda (PiS).

Ciekawie może być w Brzezinach, gdzie o fotel burmistrza walczą Ewa Chojka, dotychczasowy burmistrz, i Marcin Pluta, dotychczasowy wicestarosta brzeziński. W pierwszej turze zdobyli ponad 30 proc.

W Ozorkowie o mały włos wygrałby w pierwszej turze Jacek Socha (PiS), dotychczasowy starosta zgierski (był blisko 50 proc.). Kolejni kandydaci mieli po 16 proc. poparcia i nawet połączenie sił nie gwarantuje im wygranej w drugiej turze.

W Głownie dotychczasowy burmistrz Wojciech Brzeski zdobył tylko 29,61 proc. Wygrał zdecydowanie Grzegorz Janeczek z PO (47,2 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki