18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubimy naszą pracę, ale za nią nie przepadamy

Alicja Zboińska
Norwescy, duńscy i holenderscy pracodawcy mają powody do zadowolenia: ich pracownicy nie kryją zadowolenia z faktu, że to właśnie tu zarabiają na życie. Polscy szefowie są w bardziej minorowych nastrojach. Zaledwie 14 proc. z nas jest bardzo zadowolonych, a 49 proc. po prostu zadowolonych - wynika z raportu, przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad.

Mieszkańcy naszego regionu, a zwłaszcza Łodzi, są bardziej sceptyczni, a zdaniem ekonomistów zwłaszcza łodzianie nie mają powodów do zadowolenia.

Pracownicy Instytutu sprawdzili, czy jesteśmy zadowoleni z pracy u naszych obecnych szefów. Twierdzi tak aż 79 proc. Norwegów (34 proc. jest bardzo zadowolonych), 78 proc. Duńczyków (31 proc. bardzo szczęśliwych) i 76 proc. Holendrów (24 proc. bardzo szczęśliwych). U nas bardzo zadowolonych jest 14 proc. pracowników, a zadowolonych niespełna połowa, co w sumie daje wynik 63 proc.

- W Polsce spadł wskaźnik dużego zadowolenia z wykonywanej pracy z 18 do 14 procent - czytamy w raporcie. - Zadowolenie z aktualnego zajęcia jest też mniejsze w gronie badanych w wieku 45 - 54 lata.

Co ciekawe, jesteśmy w gronie tych, którzy zarówno obawiają się utraty pracy, jak i wierzą w znalezienie nowego zajęcia, tymczasem w wielu krajach Europy dominuje lęk przed utratą zajęcia.

- Wynika to z naszej mentalności: przyzwyczailiśmy się do tego, że lepiej lub gorzej, ale poradzimy sobie w trudnej sytuacji - zauważa Krzysztof Cibor z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Tymczasem nastroje w regionie łódzkim są nieco mniej optymistyczne niż wynika ze średniej krajowej.

Obawy Łodzian doskonale rozumie prof. Stefan Krajewski, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Dochody i zarobki w regionie łódzkim są nie tylko mniejsze od tych w Warszawie, ale też od ogólnopolskiej średniej - zauważa prof. Krajewski. - Mamy mniejszą niż w innych dużych miastach perspektywę znalezienia pracy, która zagwarantuje wysokie zarobki i satysfakcję z wykonywanego zajęcia. Zniechęca to zwłaszcza młode, dobrze wykształcone osoby. Ciągle borykamy się z trudnymi warunkami życia: mamy zapewnione mniej atrakcji, a warunki mieszkaniowe także pozostawiają wiele do życzenia.

Prof. Krajewski podkreśla też, że o ile mieszkańcy innych dużych miast są z nich dumni, łodzian to nie dotyczy. Łodzianie nie wierzą , że warunki życia tutaj mogą ulec poprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki