Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lutosławski w Filharmonii Łódzkiej

Dariusz Pawłowski
Witold Lutosławski ma swój rok
Witold Lutosławski ma swój rok Grzegorz Roginski/REPORTER
W tym roku świętujemy Rok Lutosławskiego, z okazji setnej rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora. W uroczystości włączyła się Filharmonia Łódzka.

Na "Styczeń z Lutosławskim", jak nazwano przedsięwzięcie FŁ, złożą się dwa koncerty kameralne, dwa koncerty symfoniczne, dwie otwarte próby oraz spotkania z artystami i dyskusje. Jak podkreślają organizatorzy, zależy im na pokazaniu Witolda Lutosławskiego nie tylko jako wielkiego kompozytora, ale też niezwykłego człowieka.

"Doskonale artykułujący swoje sądy (teksty Lutosławskiego można podziwiać w tomie "O muzyce"), będący prawdziwym autorytetem środowiska muzycznego, potrafił zająć niezwykle pryncypialną postawę (jak to było w czasie stanu wojennego), a przy tym był człowiekiem niezwykle skromnym (słynne jest jego powiedzenie: Kto nie jest skromny, jest śmieszny). Był perfekcjonistą w każdym calu, jego dzieła powstawały w wyniku metodycznej, codziennej pracy, a porządek panujący w pracowni był legendarny. Jednocześnie Lutosławski był spragniony wiadomości o otaczającym go świecie, które lubił czerpać bezpośrednio od ludzi. Stąd otaczał się gronem przyjaciół, wybitnych specjalistów z różnych dziedzin" - podkreśla FŁ.

We wtorek w Filharmonii muzykę Lutosławskiego i jego kompozytorskie idee prezentować będzie Meccore String Quartet. O godz. 13 odbędzie się próba otwarta zespołu, podczas której zostanie omówiona forma Kwartetu smyczkowego Lutosławskiego z wykorzystaniem multimedialnej partytury. O godz. 19 odbędzie się koncert Meccore String Quartet w składzie: Wojciech Koprowski - skrzypce, Aleksandra Tomasińska - skrzypce, Michał Bryła - altówka, Karol Marianowski - wiolonczela (w programie m.in. Kwartet smyczkowy Lutosławskiego); a na godz. 21 zaplanowano dyskusję "Psychologia słuchania według Witolda Lutosławskiego".

Na czwartek na godz. 19 przewidziano koncert "El.Derwid - plamy na słońcu". Wystąpią: Andrzej Bauer - wiolonczela, Cezary Duchnowski - elektronika, Agata Zubel - śpiew. Usłyszymy piosenki pisane przez Witolda Lutosławskiego pod pseudonimem Derwid, m.in. "Cyrk jedzie", "Jeden przystanek dalej", "Z lat dziecinnych", "Czarownica", "Miłość i świat", " Złote pantofelki", "Daleka podróż". Wieczór zakończy o godz. 21.15 dyskusja o podejściu Lutosławskiego do muzyki użytkowej.

W piątek o godz. 12 na otwartą próbę zaprasza Orkiestra Symfoniczna FŁ. O godz. 13 rozpocznie się dyskusja "Koncert wiolonczelowy z perspektywy młodszego i starszego pokolenia" z udziałem Joshuy Dos Santosa, Tomasza Darocha i Andrzeja Bauera, a o godz. 19 - koncert symfoniczny w 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego "Kubańskie rytmy". Wystąpią: Tomasz Daroch - wiolonczela, Joshua Dos Santos - dyrygent i Orkiestra Symfoniczna FŁ (w programie m.in. Koncert wiolonczelowy Lutosławskiego).

"Styczeń z Lutosławskim" zakończy się w sobotę. O godz. 19 odbędzie się koncert gościnny Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego "Roztańczona estrada". Wykonawcy: Wojtek Rodek - dyrygent, Krzysztof Jakowicz - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna FL (w programie m.in. Partita, Interludium i Łańcuch II Lutosławskiego). A na godz. 21.15 zaplanowano spotkanie z Krzysztofem Jakowiczem, podczas którego wspominane będą muzyczne przyjaźnie Witolda Lutosławskiego.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki