Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majewski i Dejmek, czyli tandem gigantów [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Wystawa "Andrzej Kreutz Majewski - wspomnienie. Dialog Majewski - Dejmek", która przygotowana została przez Muzeum Miasta Łodzi dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci tego wybitnego scenografa i malarza, w środę zostanie otwarta dla widzów.

Andrzej Kreutz Majewski to jedna z ważniejszych osobowości artystycznych, twórca cieszący się zasłużoną sławą w Polsce i za granicą. Blisko 40 lat był naczelnym scenografem Teatru Wielkiego w Warszawie. Przygotował ponad 300 scenografii teatralnych i operowych.

Efektem jego współpracy z Kazimierzem Dejmkiem było kilkanaście spektakli, z których łódzka publiczność miała okazję obejrzeć tylko pięć. W 1972 roku miał premierę "Henryk VI na łowach", a w 1973 "Zaczarowany flet" (oba w łódzkim Teatrze Wielkim). Później w Teatrze Nowym zrealizowane zostały: "Operetka" (1975), "Garbus" (1975) i "Zwłoka" (1978). Wszystkie one zostały udokumentowane na ekspozycji.

Poprzez ukazanie procesu pracy nad scenografią - od pomysłu, przez szkice, projekty koncepcyjne, projekty wstępne, detale, aż do finalnego dzieła - wystawa "Dialog Majewski - Dejmek" z powodzeniem pełni również funkcję edukacyjną.

Oprócz Kazimierza Dejmka, Andrzej Kreutz Majewski współpracował z wieloma innymi wybitnymi reżyserami, aby wymienić choćby Augusta Everdinga, Aleksandra Bardiniego, Jerzego Grzegorzewskiego. Nie można zapominać o dyrygenckich sławach (Georg Solti, Herbert von Karajan).

Scenografie jego autorstwa podziwiała publiczność renomowanych teatrów świata: od Ankary i Aten, przez Barcelonę, Berlin, Bonn, Buenos Aires, Detroit, Meksyk, Moskwę aż po Nowy Jork. Kreutz Majewski odznaczony został m.in. orderem Gloria Artis, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie scenografii.

Przygotowanie ekspozycji wsparły zaprzyjaźnione instytucje: Teatr Polski w Warszawie, Teatr Nowy i Teatr Wielki w Łodzi, ASP w Krakowie, Centrum Scenografii Polskiej - Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz sponsorzy. Towarzyszy jej prezentacja malarstwa ze zbiorów prywatnych. Wystawa czynna jest do 29 kwietnia.

CZYTAJ: Wystawa poświęcona Andrzejowi Kreutz-Majewskiemu w Muzeum Miasta Łodzi

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki