Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Makieta przedwojennej Łodzi. Duże miasto w miniaturze [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W Muzeum Miasta Łodzi zaprezentowano drugą część makiety miasta sprzed II wojny światowej. Imponująca, robiąca duże wrażenie lekcja historii i opowieść o dawnej Łodzi dla całej rodziny.

Imponującą i nadzwyczaj precyzyjną makietę dawnej Łodzi można oglądać od niedzieli przed Galerią Mistrzów w Muzeum Miasta Łodzi. Makieta przedstawia Nowe Miasto z okresu przed II wojną światową.

To już druga część makiety dawnej Łodzi. We wrześniu ubiegłego roku Muzeum Miasta Łodzi zaprezentowało makietę „zaginionego kwartału” - fragmentu Łodzi przedstawiającego zabudowania otaczające Stary Rynek, dokładnie tak jak wyglądała owa okolica na krótko przed wybuchem II wojny światowej. Większość z pokazanych tam budynków już nie istnieje.

Kolejną częścią projektu budowy makiety dawnej Łodzi jest model przedstawiający Nowe Miasto z tego samego okresu - czyli Plac Wolności i okolice. Tym razem można zobaczyć jak wyglądały kwartały pomiędzy ulicami Północną, a Południową oraz Zachodnią i Kilińskiego. Jak podkreślają twórcy makiety, większość historycznych nazw ulic przetrwała do dnia dzisiejszego, jedynie zagadką dla niektórych łodzian może być ul. Południowa, która zmieniła się w ul. Próchnika i Rewolucji 1905 r. Wiele też budynków, choć nadal istnieją, wyglądają dziś zupełnie inaczej.

CZYTAJ TEŻ: Litzmannstadt Getto: w Łodzi powstaje największa makieta historyczna w Polsce [ZDJĘCIA]

„Naturalne przedłużenie makiety na południe pozwoli jeszcze lepiej uświadomić sobie jak zmieniło się nasze miasto na przestrzeni ostatnich dziewięćdziesięciu lat. Choć może wydawać nam się, że część Łodzi w otoczeniu placu Wolności, czy wzdłuż ul. Pomorskiej prezentuje się bardzo podobnie jak w latach trzydziestych XX wieku, to jednak po bliższej analizie okazuje się, że około 30 procent zabudowy obszaru objętego nową makietą zmieniła się lub zupełnie przestała istnieć” - wyjaśniają pomysłodawcy projektu z Muzeum Miasta Łodzi. - „Poszerzenie ul. Zachodniej zabrało całą pierzeję wschodniej strony tej ulicy. Południowa część ulic Ogrodowej i Północnej także całkowicie zmieniły swój charakter. Wiele narożnych kamienic przestało istnieć. Dużo zmian zaszło także wokół samego placu Wolności”.

Makieta robi wrażenie wykonaniem i dbałością o szczegół. Projekt koordynuje Michał Gruda z Muzeum Miasta Łodzi, który wyjaśnia: - Na przykład Pomnik Tadeusza Kościuszki ma niecały centymetr wysokości, a lew na kamienicy pod numerem dziewiątym ma ledwie dwa milimetry. Dużym wyzwaniem była rekonstrukcja kościoła pod Wezwaniem Ducha Świętego.

ZOBACZ TAKŻE: Makieta Nowego Centrum Łodzi w Biurze Promocji i Turystyki

Od momentu prezentacji makieta będzie stałą częścią ekspozycji Muzeum, a jej oglądanie będzie możliwe bezpłatnie.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 20-26 czerwca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki