Małżeństwa wyznaniowe tracą na popularności. Gdzie zawiera się ich najwięcej, a gdzie najmniej. Jak jest w województwie łódzkim? RAPORT

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Związki zawierane w kościele tracą na popularności. Narzeczeni albo wybierają śluby cywilne albo decydują się żyć bez ślubu.Na kolejnych slajdach przedstawiamy, jak to zjawisko wygląda we wszystkich województwach. Pixabay
Jeśli ślub to w urzędzie stanu cywilnego, a nie w kościele. W ostatnich latach mocno spada popularność małżeństw wyznaniowych. Dzieje się tak we wszystkich regionach kraju, także w województwie łódzkim.

Małżeństwa wyznaniowe obowiązują w Polsce od listopada 1998 roku. Temu zjawisku - na przestrzeni lat 2000 - 2019 - przyjrzał się prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Przeanalizował liczbę takich związków we wszystkich województwach.

By zobaczyć, jaki odsetek we wszystkich województwach stanowią małżeństwa wyznaniowe, prosimy kliknąć w przycisk

Okazuje się, że największe zainteresowanie taką formą zawierania małżeństw miało miejsce na początku, a z kolejnymi latami zaczęło spadać.

- W miejsce bowiem 73,4 proc., odnotowanych w najlepszym pod tym względem roku 2002, obecnie jedynie 59,6 proc. wszystkich małżeństw to te wyznaniowe - zauważa prof. Szukalski. - Spadki w zasadzie w takiej samej bezwzględnej skali widoczne są zarówno w przypadku ludności miast (maksimum 67,4 proc. w 2004 roku i 53,7 proc. w 2019 roku), jak i wsi (82,8 proc. w 2001 i 68,4 proc. w 2019).

Skąd ta zmiana?

Zdaniem prof. Szukalskiego ta zmiana to nie tylko wynik sekularyzacji społeczeństwa, ale także wzrost liczby rozwodów i małżeństw powtórnych. Drugie związki formalne są przeważnie zawierane w urzędach stanu cywilnego, gdyż nie mogą być zawierane w kościele. Znaczenie ma także to, że młodsi narzeczeni wybierają przeważnie śluby cywilne, nie chcą ich łączyć z kościelnymi.

Różnice regionalne

Okazuje się, że występują duże różnice pod tym względem między poszczególnymi regionami kraju.

- Generalnie, częściej z takiej możliwości korzystają mieszkańcy Polski Wschodniej, przede wszystkim jej wiejskich terenów, choć – jak łatwo się domyślać – kluczowym czynnikiem różnicującym jest poziom religijności - podkreśla prof. Szukalski.

Jak wypada województwo łódzkie?

W województwie łódzkim w 2000 roku 72,6 proc. wszystkich zawieranych małżeństw stanowiły związki wyznaniowe. W 2010 roku ten odsetek spadł do poziomu 69 proc., zaś w 2019 roku do poziomu 60,7 proc. Nie znaczy to, że w całym województwie jest tak samo: związki wyznaniowe są najczęściej zawierane w powiatach skierniewickim, opoczyńskim i wieluńskim. W skierniewickim stanowią 79,6 proc., opoczyńskim - 76,2 proc., zaś w wieluńskim - 75,1 proc.

Na przeciwległym krańcu znalazły się miasta na prawach powiatu: Łódź, Skierniewice oraz Piotrków, w których niewiele ponad połowa małżeństw jest zawierana wyłącznie w kościele. W Łodzi ten odsetek wynosi 50,5 proc., w Skierniewicach 52 proc., a w Piotrkowie 53,4 proc.

Małżeństwa wyznaniowe są najczęściej zawierane na Podkarpaciu, gdzie stanowią 73,2 proc. wszystkich formalnych związków. Na kolejnym miejscu znalazły się województwa podlaskie z odsetkiem rzędu 69,9 proc. oraz lubelskie i małopolskie - po 69,8 proc.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w województwach zachodniopomorskim, dolnośląskim i lubuskim. W województwie zachodniopomorskim małżeństwa wyznaniowe stanowią tylko 44,3 proc. wszystkich nowych związków formalnych i jest to najmniej w kraju. W województwie dolnośląskim ten odsetek wynosi 47,6 proc., a w lubuskim 46,6 proc.

Spodziewać się można dalszego spadku liczby małżeństw wyznaniowych i to we wszystkich regionach kraju.

Boom na operacje plastyczne

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie