Mariusz Sokołowicz: Alternatywa "albo samochód, albo rower"...

  Mariusz Sokołowicz: Alternatywa "albo samochód, albo rower" jest fałszywa [WYWIAD]

  rozm. Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Z dr. Mariuszem Sokołowiczem, pełnomocnikiem rektora UŁ ds. zrównoważonego transportu, rozmawia Piotr Brzózka.
  Mariusz Sokołowicz

  Mariusz Sokołowicz ©archiwum prywatne

  Obchodzimy Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jest więc okazja, by zapytać: dlaczego walka o coś, co z natury jest zrównoważone, kojarzy się z radykalnymi postawami i hasłami? Jak można na przykład piętnować kogoś tylko za to, że jedzie samochodem sam i nie wiezie żadnego pasażera? To nie jego sprawa?

  Jedną z przyczyn jest to, że koncepcja zrównoważonego transportu, albo - patrząc szerzej - zrównoważonego rozwoju, jest kojarzona z myślą lewicową, nawet ze skrajną lewicą. Dotyczy to zarówno transportu rowerowego, jak i np. działań związanych z ochroną środowiska, takich jak blokowanie budowy dróg w obronie siedlisk dzikich zwierząt.

  I stąd rewolucyjny ton?

  Myślę, że tak. Wiele organizacji, zajmujących się tymi zagadnieniami, ma taki rodowód, choć to nie powinno mieć znaczenia. Istotna jest poprawa jakości transportu, bez względu na to, jaka opcja o tym mówi. Istotą tej idei jest równoważenie transportu. Nie chodzi o to, żebyśmy wszyscy zrezygnowali z samochodów. Chodzi o to, by nie dominował jeden środek transportu. Jeśli mówimy o przyczynach radykalizmu, spójrzmy jeszcze na przykład środowisk rowerowych. One czasem muszą postawić sprawę na ostrzu noża, żeby coś wywalczyć. Zanim dojdzie do porozumień, konsensusu z władzami miasta, zanim usiądzie się do stołu i zacznie rozmawiać, postawy są celowo radykalizowane.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo