Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Matka Polka" ma 286 mln zł długów Posłowie z Łodzi chcą zdobyć dodatkowe środki dla szpitala i zawalczyć o korzystniejsze wyceny procedur

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki ma 286 mln długów. Potrzebny jest m.in remont pediatrii, nowy blok operacyjny dla kardiochirurgii oraz termomodernizacja szpitala. Przez ostatnie lata placówka była traktowana przez rządzących po macoszemu. - Konstanty Radziwił, minister zdrowia, nawet nie pojawił się w szpitalu, który mu podlegał - mówił Dariusz Joński, poseł z Łodzi, który wraz z parlamentarzystami wybranymi w Łodzi pojawił się wczoraj w "Matce Polce". Posłowie i senatorowie rozmawiali z dyrekcją placówki i lekarzami, a następnie o planowanych działaniach na rzecz szpitala i jego pacjentów opowiadali na konferencji prasowej.

Same zobowiązania placówki to aktualnie ponad 286 mln zł (są w tym pensje, ZUS, raty od kredytów, które placówka zaciągała na bieżącą działalność). Zadłużenie szpitala rośnie od ponad dwóch dekad.

Rządzący o Łodzi nie pamiętali
- Potrzebne jest wsparcie i potrzebne są środki - mówił Dariusz Joński, poseł. Odnosząc się do faktu, że poprzednia ekipa rządząca nic dla łódzkiego szpitala nie zrobiła wspominał o tym, że nie może być tak, że jedyne wsparcie tak ważna na mapie potrzeb zdrowotnych placówka otrzymuje jedynie od Fundacji TVN (m.in. remont oddziału rehabilitacji) oraz firmy Rossmann. - Ze swojej strony będziemy robić wszystko aby ta wycena procedur medycznych się zmieniła, bo szpital - ma trzeci, najwyższy stopień referencyjności, zajmuje się najtrudniejszymi przypadkami i to powinno być uwzględnione w wycenie procedur medycznych.
Ale jak mówił poseł wycena procedur medycznych to tylko jedna kwestia. Szpitalowi potrzebna jest termomodernizacja (wniosek po wielu latach doczekał się pozytywnej akceptacji w ministerstwie), nowy blok kardiologii (koszt to ok. 50 mln), modernizacja wielu pomieszczeń, choćby holu w głównym budynku (tu gdzie znajduje się pomnik matki), modernizacja kliniki pediatrii (17 mln zł) oraz stworzenie centrum in vitro dla realizacji rządowego programu in vitro. Program rusza od 1 czerwca, a w budżecie państwa na jego realizację przewidziano pół miliarda złotych.

Miliony pacjentów i miliony długów
Posłowie i senatorowie z Łodzi zamierzają lobbować na rzecz szpitala w stolicy. Bez dodatkowego wsparcia ten szpital nie ma możliwości aby się rozwijać.
- Przez 35 lat tego szpitala miliony pacjentów uzyskały tu wysokospecjalistyczną pomoc - podkreślał senator Krzysztof Kwiatkowski. - Rodzą tu mamy nie tylko z naszego województwa, ale pacjentki z całej Polski. Wybierają ten szpital, bo wiedzą, że zarówno one, jak i ich dziecko otrzymają najlepszą z opiekę. Są tu bowiem najlepsi specjaliści i najlepszy sprzęt.
- Będziemy robić wszystko aby ten szpital nie był pomijany – mówi Dariusz Joński. - Aby nie było tak jak przez ostatnie lata gdy szpital remontowały tylko prywatne firmy ale też poczuwali się wszyscy, którzy za ten szpital odpowiadają. Będziemy robić wszystko aby ten szpital był w Polsce doceniony, bo obiecaliśmy to łodzianom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Matka Polka" ma 286 mln zł długów Posłowie z Łodzi chcą zdobyć dodatkowe środki dla szpitala i zawalczyć o korzystniejsze wyceny procedur - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki