Medal, whisky i buty w Muzeum Miasta Łodzi, czyli małe...

  Medal, whisky i buty w Muzeum Miasta Łodzi, czyli małe rzeczy wielkich łodzian

  Paulina Ilska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kanapa z Wolbórki, z rodzinnego domu Wł. St. Reymonta
  1/2
  przejdź do galerii

  Kanapa z Wolbórki, z rodzinnego domu Wł. St. Reymonta ©Grzegorz Gałasiński

  Nie tylko dokumenty i ordery w gablotach, ale także butelczyna whisky czy narciarskie buty wieszcza - to tylko niektóre z eksponatów, których używali, dotykali i wykorzystywali w swej pracy i życiu bohaterowie Gabinetów Wielkich Łodzian w Muzeum Miasta Łodzi. Ale jeśli zadomowimy się w gabinetach, wtedy przyjdzie nam obcować z obiektami, które rzucają nowe światło na wyniesione na piedestały postacie znakomitych mieszkańców naszego miasta.
  POLUB KOCHAM ŁÓDŹ NA FACEBOOKU


  Tulipan za nazwisko

  - Kryterium wyboru zasłużonych dla Łodzi postaci jest ich pochodzenie. Większość z nich tutaj się rodziła, spędziła lata szkolne. W dorosłym życiu byli związani z innymi miejscami na świecie. Czasem bardziej znani są za granicą niż u nas - wyjaśnia Agata Szymczak z Muzeum Miasta Łodzi. - Gabinety przypominają o ich związkach z naszym miastem, pokazują, jak przedwojenna wielokulturowa Łódź ich ukształtowała. W wielu przypadkach są to nie Polacy, ale Żydzi lub Niemcy.

  Najważniejszym elementem Gabinetu Rubinsteina jest połyskujący Honorowy Oscar dla Rubinsteina za udział w filmie "L'amour de la vie". To jeden z trzech Oscarów, jakie zdobyła Łódź dzięki związanym z nią ludziom sztuki. Kolejne (dla Zbigniewa Rybczyńskiego za zrealizowany w Studiu Miniatur Filmowych Se-Ma-For film "Tango" i dla obecnego spadkobiercy tego studia, Se-ma-for Produkcja Filmowa za obraz "Piotruś i wilk") znajdują się poza Łodzią.

  Rubinstein lubi złoto. Złota jest też płyta, niegdyś znacznie trudniejsza do uzyskania niż dziś, ale złoty jest również tulipan - podarunek przypominający o nazwaniu przez firmę holenderską imieniem wielkiego pianisty nowej odmiany kwiatu.

  Cennym obiektem jest szpada Akademii Francuskiej. Wręczył ją pianiście Jean Belmondo, ojciec popularnego aktora. Ale nie mniej ciekawe są pamiątki z papieru, jak plakat koncertu zaprojektowany i wykonany przez Picassa, pamiętniki pianisty i zdjęcia (z Einsteinem, Chaplinem, Kennedym, Szymanowskim, Strawińskim). W Gabinecie odtwarzana jest kolekcja 90 autentycznych płyt Rubinsteina, podarowanych przez jego córkę Ew. Pozostałe obiekty kolekcji Muzeum zawdzięcza hojności żony pianisty, Neli.

  - Wciąż niewiele osób wie, że Julian Tuwim, nazywany przed wojną "księciem poetów", pisał również teksty do kabaretów, w tym dla Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo - mówi Agata Szymczak. - Przebój "Miłość ci wszystko wybaczy" powstał do jego tekstu.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo