Medaliści Mistrzostw Europy ze Zduńskiej Woli

Agnieszka Olejniczak
Zdjęcie ilustracyjne/Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej
Zdjęcie ilustracyjne/Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej Szymon Starnawski
Na sześć medali, jakie zdobyła reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy do lat 18, aż dwa przyjechały do Zduńskiej Woli. Tomasz Ratajczyk zdobył brąz indywidualnie, a Adam Łukomski w sztafecie szwedzkiej.

Tomasz Ratajczyk, zawodnik klubu MUKS Park Zduńska Wola zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce U18 w Györ na Węgrzech. Pobił przy okazji swój życiowy rekord w rzucie młotem.

Już w kwalifikacjach uzyskał 75,56 m i rekord życiowy. W finale konkursu rzutu młotem jeszcze ten rezultat poprawił. Brązowy medal dał wynik 76,01 m.

W konkursie rzutu młotem zwyciężył Ukrainiec Michajło Kochan wynikiem 87,82, a srebro zdobył Bułgar Walentin Andriejew z rezultatem 81,41.

Tomasz Ratajczyk ma 16 lat. Trenuje w zduńskowolskim klubie MUKS Park. Jego trenerem jest Tomasz Szewczyk. W tym roku szkolnym rozpocznie naukę w II Liceum Ogólnokształcącym w Zduńskiej Woli.

W mistrzostwach Europy U18 udział brała także Karolina Bomba z MUKS Park Zduńska Wola. W rzucie młotem zawodniczka zakończyła udział na kwalifikacjach. Karolina Bomba z wynikiem 60,82 zajęła 13 miejsce.

Drugi zduńskowolski medalista Adam Łukomski z MUKS Park występował indywidualnie w biegu na 200 m. Zakwalifikował się do półfinału, w którym padł jego rekord życiowy - 21,59 s. Dało to jednak dopiero 12 miejsce.

Za to w sztafecie zdobył brązowy medal. Polska tzw. sztafeta szwedzka (100+200+300+400 m), w której składzie biegł zduńskowolanin dobiegła do mety na trzeciej pozycji. Przez chwilę w tabeli wyników pojawiła się nawet informacja o zdobyciu srebrnego medalu i dyskwalifikacji sztafety Włoch, ale po kilkunastu minutach okazało się, że zdyskwalifikowana została Białoruś, a Włosi utrzymali pierwsze miejsce i złoty medal.

Polska sztafeta w składzie Rafał Łupiński, Adam Łukomski, Jakub Pajak, Mikołaj Kotyra jest więc trzecia w Europie. Chłopcy uzyskali czas 1:53,97 s. Zduńskowolanin był jedynym 16-latkiem w składzie. Po medal biegł ze starszymi o rok kolegami.
Adam Łukomski ze Zduńskiej Woli trenuje w klubie MUKS Park Zduńska Wola. Jest podopiecznym Tomasza Szewczyka. Uczy się w II Liceum Ogólnokształcącym w Zduńskiej Woli.

Mistrzostwa Europy trwały od 5 do 8 lipca 2018. Polska zdobyła na mistrzostwach łącznie 6 medali: 1 złoty i 5 brązowych. Z tego dwa zawisły na piersiach zduńskowolan.

Lekkoatleci reprezentujący Polskę na Mistrzostwach Europy będą także w kadrze na Igrzyska Olimpijskie Młodzieży U18 w Buenos Aires, które odbędą się w październiku.