MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Metropolita łódzki Grzegorz Ryś został kardynałem!

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Metropolita łódzki Grzegorz Ryś został kardynałem!
Metropolita łódzki Grzegorz Ryś został kardynałem! Fot. Episkopat News
Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, znalazł się w gronie nowych kardynałów, których nazwiska ogłosił w niedzielę papież Franciszek. Insygnia kardynalskie Ojciec Święty wręczy im w Watykanie 30 września. Po ich wręczeniu Grzegorz Ryś może brać udział w konklawe, czyli wyborze Ojca Świętego. Może być nim również wybrany.

To pierwszy w 100-letniej historii Diecezji Łódzkiej kardynał, który jest jednocześnie arcybiskupem, metropolitą łódzkim oraz drugi w Archidiecezji Łódzkiej po Łodzianinie księdzu kardynale Konradzie Krajewskim – jałmużniku papieskim. Wśród nominatów jest 17 duchownych, którzy nie skończyli 80 lat, a więc mają prawo udziału w konklawe. Trzech ma powyżej 80 roku i nie mogą wybierać Ojca Świętego.

"Ważny dzień dla Kościoła w Polsce. Ojciec Święty Franciszek ogłosił dziś nominację kardynalską dla JE Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Serdecznie gratulacje i najlepsze życzenia dla Jego Eminencji!" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Wśród nowo mianowanych kardynałów znaleźli się między innymi szefowie Dykasterii Kurii Rzymskiej ds. Biskupów – abp Robert Francis Prevost, ds. Kościołów Wschodnich abp Claudio Gugerotti i ds. Nauki Wiary – abp Víctor Manuel Fernández, a także łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Arcybiskup Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 roku w Krakowie. Do Wyższego Seminarium Duchownego w tym mieście wstąpił w 1982 roku, natomiast sześć lat później otrzymał święcenia kapłańskie otrzymał z rąk kardynała Franciszka Macharskiego - czytamy na stronie internetowej Archidiecezji Łódzkiej.

Równolegle do studiów teologicznych zaliczył także studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, na którym, po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Kętach, został zatrudniony i podjął studia doktoranckie. W 1994 roku uzyskał doktorat, a w 2000 roku habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.

W latach 2004-2007 był dyrektorem Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, a od 2007 do 2011 roku rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2010-2011 przewodniczył Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce. 28 września 2011 roku otrzymał sakrę biskupią z rąk kard. Stanisława Dziwisza. W swoim herbie przyjął zawołanie: Virtus in infirmitate (Moc w słabości).

14 września 2017 roku Grzegorz Ryś został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka Arcybiskupem Metropolitą Łódzkim. 29 czerwca 2018 roku otrzymał z kolei od papieża Franciszka paliusz, który został mu uroczyście nałożony 5 października 2018 roku w katedrze łódzkiej przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio.
25 czerwca 2020 r. został mianowany przez papieża Franciszka administratorem apostolskim sede plena diecezji kaliskiej, a od 17 października 2020 roku administrator apostolski sede vacante.
Grzegorz Ryś jest autorem wielu publikacji (ponad 40 pozycji), zarówno naukowych, jak i popularnych z zakresu historii, teologii i duchowości, cenionym kaznodzieją i rekolekcjonistą. Jak sam mówi, jego jedyną ambicją jest przekazywanie słowa Bożego. Zasiada w kapitule Nagrody im. ks. Józefa Tischnera. Ustanowił Nagrodę im. Papieża Franciszka dla uczniów szkół podstawowych i średnich podejmujących działania w jednym z trzech ważnych dla Ojca Świętego obszarów życia kościelnego: charytatywnym, ekumenicznym oraz na polu ewangelizacji.

W 2019 roku otrzymał tytuł Ambasadora Polszczyzny w Mowie – kapituła wyłoniona z członków Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk wskazała w uzasadnieniu, że kazania arcybiskupa są oparte na naukach biblijnych, pozbawione zbędnych dygresji, a ich atutem jest język „naturalny, przezroczysty, nie zatrzymujący uwagi na sobie, niekoturnowy, pozbawiony teologicznego żargonu i właściwych tego rodzaju przemówieniom” klisz językowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki